۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5627687
۰ نفر
فیلیپین از ادامه عملیات نظامی علیه گروگان گیران خودداری می کند # کوالالامپور، ایرنا: 16 اردیبهشت 1379 برابر با پنجم مه 2000 "ژوزف استرادا" رییس جمهوری فیلیپین، به مالزی اطمینان داده است که از عملیات نظامی بیشتر علیه چریک ها خودداری می کند.
گزارش شده بود که در پی درگیری مسلحانه اخیـــــر میان سربازان دولتی فیلیپین و آدم ربایان، جان گروگان ها به خطر افتاده است.
در یک مورد از این درگیری ها، چهارتن از 27 گروگانی که بیش از یک ماه قبل در جنوب فیلیپین ربوده شده بودند، جان خود را از دست دادند.
"ماهاتیر محمد" نخست وزیر مالزی، روز جمعه در کوالالامپور به خبرنگاران گفت: استرادا به وی اطمینان داده است که دولت فیلیپین بیشترین کوشش خود را برای آزادسازی گروگان ها از راههای صلح آمیز و بدون در خطر قرار دادن جان آنان به کار می گیرد.
شش مــرد مسلح ، دو هفته پیش ، 21 مالزیایی و جهانگرد خارجی را از یک جزیره تفریحی مالزی ربودند و با دو قایق به جزیره "خولو" در جنوب فیلیپین بردند.
دو تن از این گروگان ها ، در آغاز سفر دریایی به سـوی جنوب فیلیپین به درون آب پریدند و پس از شنا به ساحل و راهپیمایی در جنگل، خود را به نزدیک- ترین فرودگاه و از آنجا به کوالالامپور رساندند.
همچنین گزارش شده است که دو تن دیگر از گروگان ها روز چهارشنبه، موفق شدند از دست چریک ها بگریزند، ولی هنوز معلوم نیست کجا هستند.