# کیش ، ایرنا: 10 اسفند 1380 برابر با 1 مارس 2002 نخستین سمینار جهانی ادبیات داستانی و گفت وگوی فرهنگها از چهاردهم تا شانزدهم اسفندماه ( 5 تا 7 مارس ) در جزیر کیش (جنوب ایران )برگزار می شود.
"محمد کسایی زاده" مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش با اعلام این مطلب گفت : بر اساس توافقی میان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و رییس مرکز بین المللی گفت وگوی تمدن ها، قرار است جزیره کیش همه ساله شاهد برگزاری سمینار جهانی ادبیات و گفت وگوی فرهنک ها باشد.
وی افزود : نخستین سمینار تحت عنوان "ادبیات داستانی و گفت وگوی فرهنک ها" چهاردهم اسفند ماه برپا خواهد شد و امید است در سالهای آتی شاهد برپایی این سمینار جهانی در رشته های دیگر ادبی نیز باشیم. وی خاطرنشان ساخت : هدف نهایی این سمینار توسعه مفهومی گفت و گوی فرهنک ها و تعمیق بخشیدن به موضوع گفت وگوی تمدن هاست که از سوی ریاست جمهوری مطرح شده است. کسایی زاده گفت : از آن رو که مطرح ساختن نظریه گفت و گوی فرهنک ها و تمدنها از سوی سید محمد خاتمی مستلزم بهره گیری از توان فکری اندیشمندان و ابتکارهای بین المللی است ، سازمان منطقه آزاد کیش و مرکز گفت وگوی تمدنها تلاش مشترکی را آغاز کرده اند تا در مسیر صحیح تحقق ایده مورد نظر ریاست جمهوری گام بردارند. وی افزود : علی رغم اندک بودن فرصت برای برنامه ریزی و دعوت از اندیشمندان داخلی و خارجی ، امیدواریم که میزبان حداقل 30 نویسنده از کشورهای مختلف جهان و بیش از 50 نفر از نویسندگان داخلی باشیم. به گفته وی ، دعوت از تمامی نویسندگان داخلی و نویسندگان شناخته شده خارجی توسط مرکز بین المللی گفت و گوی تمدن ها، بدون هیچ گرایش خاص انجام گرفته است . وی درخصوص اعلام عدم حضور برخی نویسندگان داخلی گفت : نگرش ما به موضوع ادبیات و گفت وگوی فرهنک ها کلان و برپایه حفظ منافع ملی و رعایت مسایل جامعه است و طبعا عدم حضور برخی نویسندگان در اهداف برپایی سمینار خللی ایجاد نخواهد کرد. * 812 *