پایانی ) # مادرید ، ایرنا: 26 اسفند 1382 برابر با 16 مارس 2004 "اسنار، تو جنک کردی، ما کشته شدیم" و "مقصران انفجار، بوش و بلر و اسنار" نمونه هایی از شعارها و پلاکاردهای نصب شده در این مراسم یادبود است که توسط مردم برپا گشته است. از همین رو بود که "خوسه لوییس رودریگز زاپاته رو" رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا بر اساس وعده قبلی بلافاصله پس از پیروزی در این انتخابات اعلام کرد در صورتی که تا خردادماه سازمان ملل، مسوولیت اوضاع عراق را در دست نگیرد، این کشور همه سربازانش را از مناطق نجف و دیوانیه فراخواهد خواند.
به عقیده کارشناسان، این اظهارنظر قبل از هر چیز بیانگر شکافی است که در پروژه ضدتروریسم پس از 11 سپتامبر ایجاد شده و در درون خود، گسترش فاصله میان دو سوی آتلانتیک یعنی اروپا با آمریکا را در پی دارد. در مقابل، نتایج انتخابات اسپانیا به رفع بن بست اتحادیه اروپا بر سر تصویب قانون اساسی آن و تقویت همگرایی این قاره کمک شایانی خواهد کرد. این بن بست به دلیل اصرار اسپانیای اسنار بر همراهی با آمریکا در جنک عراق و مخالفت آلمان و فرانسه با این وضعیت پدید آمده بود، اما در قالب اختلاف نظر بر سر شیوه رای گیری در قانون اساسی جدید جلوه گر شده بود. همین امر موجب شد دو نشست سران اتحادیه اروپا در رم و بروکسل بر سر تصویب قانون اساسی اروپا به شکست منجر شود. دقیقا از همین رو است که دو کشور اروپایی آلمان و فرانسه به عنوان مخالفان سرسخت جنک عراق از اظهارات روز گذشته زاپاته رو نخست وزیر منتخب اسپانیا برای تقویت روابط با کشورهای اروپایی ابراز خرسندی کردند. در برابر این واکنش، آمریکا و انگلیس، نگرانی خود را از سخنان رهبر حزب پیروز انتخابات مبنی بر بازگشت نیروهای نظامی اسپانیا از عراق به وضوح نشان دادند. در این میان، "ژاک شیراک" رییس جمهوری فرانسه در پیام تبریکی به زاپاته رو به صراحت گفت: روابط دوستانه دو کشور موجب افزایش مبارزه علیه تروریسم و همکاری دو جانبه برای دستیابی به اروپایی قوی تر، امن تر و موثرتر خواهد شد. اما، دولت "سیلویو برلوسکونی" نخست وزیر ایتالیا که از حامیان آمریکا در جنک عراق است و پس از حملات انتحاری به پایگاه نظامی این کشور در عراق با تظاهرات مردمی مشابه اخیر در اسپانیا مواجه گشته است، اکنون احساس خطر می کند. به همین دلیل، ایتالیا از اسپانیا خواسته است همچنان نیروهای خود را در عراق حفظ کند و رییس جمهوری لهستان نیز تاکید کرده است که کشورش نیروی نظامی بیشتری برای جایگزینی نیروهای اسپانیایی در عراق اعزام نخواهد کرد.
در همین زمینه "لسزک میلر" نخست وزیر لهستان دیروز سیاست خارجی دولت جدید اسپانیا در مورد حضور نیروهای نظامی این کشور در عراق و موضع زاپاته رو در برابر قانون اساسی جدید اتحادیه اروپا را در بردارنده مشکلات جدی برای کشورش خواند. زاپاته رو تاکید کرده است که اسپانیا باید در صف مقدم کشورهای حامی انسجام اتحادیه اروپا قرار گیرد و این در حالی است که در دوره اسنار، اسپانیا و لهستان یک جبهه جدا در برابر تصویب قانون اساسی این اتحادیه و صفی واحد در عراق تشکیل داده بودند. به عقیده کارشناسان، احتمال تکرار نتایج انتخابات اخیر اسپانیا در انگلیس و انتخابات ریاست جمهوری 2004 آمریکا، تقویت نگاه چندجانبه گرایی، احترام به سازمان ملل، اروپاگرایی و نوع نگاه به پدیده مقابله با تروریسم در عرصه جهانی از دیگر پیامدهای انفجار 11 مارس و انتخابات متاثر از آن در اسپانیا است که همه از گشایش فصلی جدید در عرصه روابط بین المللی خبر می دهد. 1476 ، 226