۲۵ آذر ۱۳۸۲،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5531768
۰ نفر
# اهواز ، ایرنا: 25 آذر 1382 برابر با 16 دسامبر 2003 نخستین جشنواره بین المللی "فیلم نفت"، دوشنبه شب در مجتمع فرهنگی، ورزشی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، در شهرک نفت اهواز و با حضور جمعی از هنرمندان برجسته سینمای ایران و فیلم سازان 17 کشور جهان، با اکران فیلم مستند "عسلویه" آغاز بکار کرد. این جشنواره به مدت سه روز از 24 تا 27 آذر ماه (15 تا 18 دسامبر) در سه شهر اهواز، آبادان و خرمشهر برگزار خواهد شد. "علی اکبر نعمت الهی" دبیر این جشنواره و مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، در مراسم گشایش این جشنواره گفت: 416 اثر از فیلمهای کوتاه و نیمه بلند مربوط به سینمای ایران و 17 کشور نفتی دنیا، به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود. وی افزود: از کل آثار ارایه شده به دبیرخانه جشنواره، 216 اثر مربوط به فیلمهای خارجی و بقیه مربوط به فیلمهای داخلی و سینمای ایران است. نعمت الهی خاطرنشان کرد: از مجموع 216 عنوان فیلم خارجی، در نهایت تعداد 48 فیلم کوتاه و نیمه بلند و 23 عنوان فیلم بلند در قالبهای مختلف مستند، داستانی، داستانی و سینمایی به بخشهای مختلف جشنواره راه یافتند. دبیر جشنواره فیلم نفت اضافه کرد: از میان 200 عنوان فیلم داخلی، هیات انتخاب فیلم این جشنواره، پس از بازبینی، تعداد 77 عنوان فیلم کوتاه و نیمه بلند و تعداد 15 فیلم بلند و سینمایی را برای نمایش در بخشهای مختلف جشنواره انتخاب کرد که تمامی آثار برگزیده ایرانی و خارجی در سینماهای سه شهر اهواز، آبادان و خرمشهر اکران خواهد شد. وی با بیان اینکه فیلمهایی که برای شرکت دراین جشنواره برگزیده شده اند ، حاوی مطالبی درباره نفت هستند، هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد همدلی و تعامل فکری میان فیلم سازان و تلاشگران عرصه صنعت نفت کشور دانست.
نعمت الهی افزود: برگزاری این جشنوراه، این فرصت را به فیلم سازان خواهد داد تا از زبان تصویر در قالبهای پر تنوعی چون فیلم مستند، داستانی فیلم سینمایی و مجموعه های تلویزیونی بگونه ای هر چند غیرمستقیم، کارنامه تلاشها و فعالیتهای پردامنه و گسترده و رو به رشد خود را به تماشا بگذارند.
وی تصریح کرد: این جشنواره همچنین شناسایی، گزینش و تشویق آثار برتر سینمایی (فیلم و ویدیو) ایران و جهان را در قالبهای داستانی و مستند درباره نفت از چشم اندازهای گوناگون، هدف محوری خود قرارداده است. وی فیلمسازان خارجی شرکت کننده در این جشنواره را از کشورهای انگلستان فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا، هلند، کویت، آمریکا، اسپانیا، ژاپن، جمهوری کره، مالزی، کلمبیا، ونزولا، اندونزی، آنگولا، لیبی، و جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد. فتحالله معین استاندار خوزستان نیز در مراسم گشایش این جشنواره اظهار امیدواری کرد: با برگزاری چنین جشنواره هایی، شاید بتوان توانایی صنعت بویژه صنعت نفت نظام جمهوری اسلامی را به جهانیان عرضه کرد. وی افزود: دشمنان ایران از گذشته دور همچنان به لحاظ برخورداری ایران از صنعت نفت، چشم طمع به این دیار داشتند. استاندار خوزستان یکی از دلایل تهاجم حزب بعث در اوایل پیروزی انقلاب به ایران را وجود سرمایه ملی (نفت ) در ایران بویژه در استان خوزستان دانست. 224