# کوالالامپور، خبرگزاری جمهوری اسلامی 20/04/83 خارجی.مالزی.سیاسی رییس اداره بین الملل مبارزه با تروریسم وزارت امور خارجه ژاپن گفت: رشد صنایع شیمیایی در آسیا و ارتباط گروههای تروریستی بومی با شبکه تروریستی القاعده سبب افزایش احتمال انجام حملات شیمیایی در این منطقه شده است. " چینسوکه چیمیزو " روز شنبه در پایان همایش سلاحهای کشتار جمعی در کوالالامپورپایتخت مالزی افزود: در صورتی که چنین حملاتی انجام گیرد پیامدهای بسیار وحشتناکی به دنبال خواهد داشت. همایش سلاحهای کشتارجمعی با حضور کارشناسان ساخت سلاح شیمیایی و مقامهای امنیتی 12 کشور ژاپن ، چین ،کانادا ، آمریکا، اندونزی ، فیلیپین، تایلند، سنگاپور، لائوس ،کامبوج ،برونیی دارالسلام و مالزی به مدت 5 روز برگزار شد.
چیمیزو گفت: شرکت کنندگان در این همایش در اینکه مانباید از خطر حملات تروریستی بااستفاده از سلاحهای شیمیایی چشم پوشی کنیم ، اتفاق نظر داشتند.
وی اظهارداشت : شرکت کنندگان همچنین بر لزوم تبادل اطلاعات و تجربیات برای مقابله با حملات شیمیایی تاکید کردند. این مقام ژاپنی با اشاره به وقوع حمله شیمیایی با استفاده از گاز سمی "سارین" در مترو ژاپن در سال 1995 که 12 کشته وهزاران بیمار به جا گذاشت، گفت که استفاده از مواد شیمیایی به عنوان سلاح کشتار جمعی نیازی به تجهیزات پیشرفته ندارد. رییس اداره بین الملل مبارزه با تروریسم وزارت خارجه ژاپن گفت: یک دانشجوی دانشگاه نیز به آسانی می تواند مقداری گاز سارین تولید کند که همین مقدار اندک برای انجام یک حمله تروریستی کافی است. "چونیچیرو کویزومی" نخست وزیر ژاپن درسال 2002 میلادی برای اولین بار پیشنهاد برگزاری چنین همایشی را مطرح کرد. این همایش برای نخستین بار به میزبانی ژاپن و با حمایت مرکز مبارزه با اقدامات تروریستی در جنوب شرق آسیا در سپتامبر 2003 در توکیو برگزار شد وقرار است به صورت ادواری برگزاری آن ادامه یابد. آساق/ 335/336/سع/1543