۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5115005
T T
۰ نفر
.................................................
توکیو، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.ژاپن.عراق.دفاع.سیاسی.
"فومیو کیوما" وزیر دفاع ژاپن روز سه شنبه نسبت به دیدار از عراق و بازید از فعالیت نیروهای ارتش دفاعی ژاپن در آن کشور، ابراز تمایل کرد.
این برای نخستین بار است که یک مقام ارشد ژاپن پس از حضور نیروهای زمینی و هوایی این کشور در عراق، برای بازدید از فعالیت نیروهای ژاپنی در آن کشور ابراز تمایل می کند.
به گزارش تلویزیون سراسری ژاپن (ان.اچ.کی )، کیوما در گفت وگو با خبرنگاران گفت: علاقه مند است که روند فعالیت نیروهای ژاپنی در عراق رااز نزدیک مشاهده کند.
وی افزود: وضعیت امنیتی عراق خوب نیست، اما این موضوع بر ماموریت نیروی هوایی ژاپن که هم اینک در عراق فعالیت می کنند، تاثیری نداشته است.
اعتبار کنونی "قانون پشتیبانی از بازسازی عراق" اوایل تابستان آینده به پایان می رسد، از این رو دولت ژاپن درصدد است که تا تابستان سال 2009 میلادی، مدت اعتبار این قانون را تمدید کند.
دولت ژاپن پیش از این در راستای قانون پشتیبانی از بازسازی عراق، حدود 600 نیروی ارتش دفاعی خود را به شهر "سماوه" در جنوب عراق اعزام کرده بود که بهار سال گذشته میلادی )2006(، ماموریت آنها پایان یافت.
دولت ژاپن در عین حال در چارچوب قانون پشتیبانی از بازسازی عراق، به نیروی هوایی این کشور ماموریت داد تا پس از خروج نیروهای زمینی ژاپن از عراق به مشارکت در بازسازی آن کشور ادامه دهند.
هم اکنون سه فروند هواپیمای ترابری "سی- 130" به همراه حدود 200 نفر از پرسنل نیروی هوایی ارتش ژاپن در کویت مستقر هستند و حمل کالا و نیروهای چند ملیتی به رهبری آمریکا را در مسیر کویت به فرودگاه های عراق برعهده دارند.
آساق/3/2110/280/1651 شماره 020 ساعت 17:08 تمام انتهای پیام C29.08-17-56