۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5114980
T T
۰ نفر
...........................................................
قم ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 داخلی.مذهبی.شهادت امام رضا(ع).
شهر مقدس قم و بارگاه حرم حضرت معصومه (س ) همزمان با سالروز شهادت برادر گرامی بی بی، مملواز عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) شده و روزهای پایانی سال را در غم جانکاه مظلومیت امام هشتم شیعیان، به سرمی برد.
زایران و دوستاداران اهل بیت (ع) امروز آمده اند تا سال جدید خود را با توسل برخواهر کریمه ایشان آغاز کنند.
حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س ) یکپارچه سیاه پوش است و زایران به همراه مجاوران با قلبهای شکسته وچشمانی اشکبار این مصیبت بزرک را به خواهر گرامی آن حضرت تسلیت می گویند.
آنان آمده اند تا عشق خود به خاندان عصمت و طهارت (ع) را نشان داده و بگویند که چگونه در غم از دست رفتن امام رضا (ع) تنها امامی که بدن مطهرش در خاک ایران مدفون شده، سوگوارند.
عاشقان خاندان عصمت و طهارت (ع) با برگزاری آیین های عزاداری و سوگواری درمساجد،تکایا و دیگر مراکز مذهبی درسوک آن امام همام اشک ماتم می ریزند.
شهر مقدس قم امروز شاهد عاشقانه ترین عزاداری از سوی زایران می باشد که راههای طولانی را طی کرده اند تا در این روز با ملکوتیان به عزای مولایی بنشینند که ناکسان حضورش را تاب و تحمل نیاوردند.
مردم ایران محبت و دلبستگی خود به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را یکبار دراربعین حسینی و بار دیگر در شهادت پیامبراعظم (ص ) و امام حسن (ع) و این بار در شهادت امام رضا(ع) به جهانیان نشان می دهند.
بیوت حضرات آیات عظام و دفتر مقام معظم رهبری نیز به همین مناسبت آیین ـ های عزاداری برپا شده و دلسوختگان خاندان ولایت و امامت در رثای آن امام همام به سوگواری مشغول هستند.
امروز روزی است که هشتمین دردانه آسمان ولایت، پس از 55 سال زندگی با عظمت خویش با زهر کینه ظالمان و مسلمان نماهای تاریخ به دیدار حق می شتابد و تا ابد شیعیان و شیفتگان خود را عزادار می کند.
القابی همچون صابر، زکی، ولی، فاضل، وفی، صدیق، رضی، کافی الخلق و نورالهدی تنها بخش کوچکی از منش و سیره این امام بزرگوار است که با ورق زدن گوشه هایی از تاریخ، نمایان می شود.
اما مشهورترین لقب این امام بزرگوار، رضا می باشد چرا که براساس روایات وی در آسمان خوشایند، در زمین مورد خوشنودی خدا، پیامبر(ص ) و امامان پس از خود بوده است.
روایات دیگر نیز نشان می دهد که خوشنودی موافق و مخالف از منش واخلاق و بزرگواری ایشان دلیل دیگری بر برآزندگی وی بر لقب رضااست.
جایگاه و شان پدر بزرگوار ایشان امام موسی کاظم (ع) شهره آفاق است اما ارزش و عصمت امام رضا(ع) زمانی ملموس تر می شود که تاریخ پاکی و پرهیزگاری مادر ایشان را نیز با القاب و کنیه هایی همچون ام البنین، نجمه، خیزران و طاهره به یادگار گذاشته است.
ایشان 25 سال از عمر با عزت خود را در کنار پدر بزرگوار خویش بسر برده و 20 سال نیز امامت شیعیان را برعهده داشته اند.
ایام امامت این امام همام مصادف با دوره پایانی خلافت هارون عباسی، سه سال در دوران خلافت امین و سپس ادامه جنک و جدایی میان خراسان و بغداد به مدت دو سال و سرانجام خلافت مامون می باشد.
در دوران هارون، امام رضا(ع) در نهایت تقیه به سربرد اما پس از آن اختلاف میان دو پسر هارون یعنی مامون و امین به ایشان کمک کرد تا فعالیت هایش را دوچندان کند.
این دوران فرصت مناسبی در اختیار امام قرار داد و سرانجام موجب گسترش نفوذ ایشان در میان مردم شد.
بر اساس روایات و اسناد تاریخی دوران ایشان دوران اوج گیری گرایش مردم به اهل بیت (ع) و گسترش پایگاه های مردمی این خاندان است و این موضوع، موجب تاثیر ویژه امام رضا(ع) در قلب تاریخ شیعه شده است.
این امام بزرگوار سرانجام به سال 203 قمری به دست مامون عباسی مصموم و مزار خویش را در طوس، شفابخش مریدان و شیعیان کرد.
7404/548 شماره 070 ساعت 01:11 تمام انتهای پیام C29.11-01-18