................................................................
دمشق، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.فرهنگی.مذهبی.رحلت پیامبر.شیعه.سنی.فتنه.مفتی سوریه.
شیخ "احمد بدرالدین حسون" مفتی اعظم سوریه گفت: عامل فتنه ی مذهبی در عراق، نیروهای اشغالگر هستند و آتش این فتنه با خروج اشغالگران خاموش خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، شیخ حسون، در مراسم سوگواری رحلت رسول اکرم (ص )، امام حسن مجتبی و امام علی بن موسی الرضا(علیهما السلام )، امت اسلام را به اتحاد با یکدیگر فراخواند.
در این مراسم که دوشنبه شب از سوی "محمد حسن اختری" سفیر ایران و در سفارتخانه ی ایران در دمشق برگزار شد، مفتی اعظم سوریه، طرح اختلاف شیعه و سنی را "توطئه" نامید. وی گفت: شیعیان و سنی ها، سالهای سال در کنار یکدیگر زندگی کرده اند، بدون آن که به هم آسیب برسانند، اما اکنون، طرف های خارجی، آتش فتنه را در میان آنان برافروخته اند.
شیخ حسون متذکر شد: در دوران حیات حضرت زین العابدین (ع) سخن از شیعه و سنی نبود. ایشان هنگامی که وارد بیت الحرام می شدند، همه ی مسلمانان آن حضرت را فرزند بهترین بندگان خدا توصیف می کردند. آنها امت واقعی اسلام بودند.
مفتی سوریه از تلاش دشمنان برای دور ساختن حزب الله لبنان از ملت های مسلمان از طریق دامن زدن به اختلافات مذهبی سخن گفت و افزود: "حزب الله، حزب شیعی نیست. یک حزب الهی است که رهروان امام جعفر صادق (ع) افتخار دارند، زیر پرچم آن جهاد می کنند. آنان، هیچگاه این جنبش را تنها از آن شیعیان ندانسته اند".
در این مراسم، هیاتی از مقاومت اسلامی لبنان به ریاست "ابراهیم الامین" و شماری از سفرای کشورهای اسلامی، اعضای مجلس خلق سوریه، جمع کثیری از علمای مسلمان از ایران، سوریه، لبنان و تنی چند از اندیشمندان، فرهیختگان و استادان دانشگاه های سوریه حضور داشتند.
مفتی اعظم سوریه در فراز دیگری از سخنان خود به مفهوم مرک در اندیشه ی اسلامی اشاره کرد و گفت: "مرک پیامبران و ائمه ی اطهار (ع)، در واقع عروج از دنیای فانی به دنیای ملکوتی است. شهیدان نیز همین مسیر را می پیمایند".
وی، همچنین از سخن آن دسته از شخصیت ها از جمله برخی چهره های مذهبی که عملیات "شهادت طلبانه " در لبنان و فلسطین را "انتحاری" نامیده اند، بشدت انتقاد کرد و آن را عاملی موثر در شکست روحیه ی مقاومت نزد مسلمانان برشمرد.
شیخ حسون با تاکید بر این که آمریکا، بشدت احساس ضعف و شکست می کند، متذکر شد: "حزب الله در جنک اخیر، آمریکا و همپیمانانش را شکست داد. اگر حزب الله در این جنک شکست می خورد، اکنون رژیم صهیونیستی در دمشق، مکه ی مکرمه، مدینه ی منوره و تهران بود. زیرا صهیونیست ها در تجاوز اخیر به لبنان، اهدافی فراتر از اشغال این کشور را در سر داشتند".
"سید ابراهیم الامین" نماینده ی جنبش حزب الله لبنان نیز در سخنانی در این مراسم، به تشریح دستاوردهای رسول اکرم (ص ) در دوران حیات پر برکت آن حضرت پرداخت .
خاورم 5 / 2131 / 2133 / 290 شماره 144 ساعت 40:12 تمام انتهای پیام C29.12-40-23