۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5114917
T T
۰ نفر
.......................................................
رم، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.سیاسی.خبرنگار.مستروجاکومو.آزادی.طالبان.ایتالیا "دانیله مستروجاکومو" خبرنگار 52 ساله روزنامه ایتالیایی "لارپوبلیکا" که 14 اسفند گذشته توسط طالبان در افغانستان ربوده شده بود ، روز گذشته در قبال آزادی 5 تن از جنگجویان طالبان آزاد شد.
روزنامه ایتالیایی "ایل سوله" در شماره روز سه شنبه خود به نقل از وی نوشت: من در طول این مدت در 15 زندان مختلف حبس شده بودم و همواره زنجیر به دست و پایم بسته بود.
مستروجاکومو که دیروز به سازمان غیردولتی "امرجنسی" تحویل داده شد در قبال آزادی 5 تن از طالبان آزاد شد.
وی که در شرایط خوب جسمی بسر می برد ، امروز به کشورش باز می گردد.
"رومانو پرودی" نخست وزیر ایتالیا که دیروز از رسانه ها دعوت به سکوت خبری دراین باره کرده بود ، از آزادی وی ابراز رضایت کرد.
مستروجاکو گفت: آنها (طالبان ) در مقابل من گردن راننده ام را به اتهام جاسوسی و بنام اسلام قطع کردند. من هم می ترسیدم که نوبت من فرا رسیده است.
تعویض گروگان ها در جنوب هلمند ساعت 10:5 بعدازظهر به وقت افغانستان صورت گرفت.
از سویی خبرنگار ایتالیایی با مردان دادالله و از سوی دیگر زندانیان طالبان با مردان امرجنسی ، سربازان ناتو و افغانی حضور داشتند.
خبرنگار ایتالیایی از بدرفتاری طالبان باوی صحبت کرد و گفت: روزی که مرا اسیر کردند به کمرم ضربه زدند و من به زمین افتادم ، سپس با قنداق کلاشینکوف ضربه ای به سرم زدند و به خونریزی افتادم.
نقش "امرالله صالح" رییس امنیت ملی افغانستان و دولت کرزای در آزادی مستروجاکومو اساسی بود . راننده مستروجاکومو نیز همکار سازمان امنیت افغانستان بوده است .
اروپام/315/2171 Mastrogiacomo Daniele شماره 196 ساعت 56:14 تمام انتهای پیام C29.14-56-32