۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5114916
T T
۰ نفر
.............................................................
کوالالامپور، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.مالزی.فرهنگی.نوروز.
ایرانیان مقیم جنوب شرقی آسیا صبح روز چهارشنبه همزمان با هموطنان خود در ایران، نوروز 86 را در کنار سفره هفت سین جشن می گیرند.
یکی از اعضای انجمن ایرانیان دانشگاه "مولتی مدیا" مالزی در تماس با ایرنا اعلام کرده است با دعوت از وزیر گردشگری این کشور برنامه های متنوعی را برای جشن نوروز در این دانشگاه تدارک دیده است.
"رضا صادقی" خواننده پاپ ایران به دعوت دانشجویان ایرانی در این دانشگاه اجرا خواهد داشت.
دانشجویان ایرانی در حالی اقدام به برپایی جشن نوروز کرده اند که سفارت ایران در مالزی جشن مشابهی را تدارک دیده است.
شماری از ایرانیان مقیم مالزی در گفت وگو با ایرنا، کلیشه ای و تکراری بودن برنامه های سفارت را که همواره با چاشنی "شام و ناهار" به آن جذابیت بخشیده می شود، دلیل اقدام دانشجویان برای برپایی جشنی مجزا اعلام کرده اند.
آنان تاکید کردند چنانچه سفارت ایرنا در تدوین برنامه های فرهنگی بدون استفاده از دیدگاههای کارشناسی اقدام کند تنها ثمر آن هدر دادن سرمایه های ملی و افتراق میان اصناف مختلف ایرانیان مقیم مالزی خواهد شد.
هفته گذشته دانشجویان ایرانی دانشگاه مولتی مدیا رکورد طولانی ترین کباب جهان را به ثبت رساندند.
این کباب به طول 2016 متر در دهمین سال تاسیس این دانشگاه توسط دانشجویان ایرانی تهیه شده بود.
در حاشیه این رکوردگیری، یک نمایشگاه فرهنگی نیز برپا شده بود که دانشجویان ملل مختلف ، به ارایه و معرفی آثار فرهنگی خود می پرداختند.
بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا و اذعان دانشجویان ایرانی در این دانشگاه که تمام تلاش خود را برای ارایه تصویر فرهنگی مناسبی ازایران مصروف داشتند، غرفه کشور ما به هیچ وجه درخور نمایش چهره فرهنگی ایران نبود.
کمبود امکانات و عدم پشتیبانی مناسب توسط مراجع فرهنگی و دیپلماتیک ایران در مالزی منجر به ارایه تصویری ضعیف و رنجور از تمدن و فرهنک ایران زمین در میان دانشجویان مالزیایی و بین المللی این دانشگاه شده بود.
این در حالی است که ایرانیان با بیش از دو هزار نفر، بزرگترین جمعیت دانشجویان خارجی مالزی را تشکیل داده و فعالیت هایی از این دست خصوصا در زمان حاضر که هجمه فرهنگی و سیاسی عظیمی بر علیه ایران در سراسر جهان در حال اجرا است، می تواند عاملی برای نمایش چهره شایسته ملت و کشور عزیز ما باشد.
بر اساس اظهارات یکی از دانشجویان ایرانی، دانشجویان عربستان با حمایت سفارت این کشور در مالزی ضمن برپایی یک غرفه آبرومند بیش از 12هزار کتابچه رنگی را که معرف فرهنک و تمدن این کشور می باشد،بطور رایگان در بین بازدیدکنندگان از این نمایشگاه توزیع کردند.
در مالزی که حدود 10هزار ایرانی را در خود جای داده است، می توان طراوت نوروز را مشاهده کرد. این روزها سوپرمارکت ایرانی در محله ایرانیان، با برپایی سفره هفت سین، مشتریان را به تماشای ماهی قرمز کوچولو دعوت کرده است. (ادامه دارد) آساق 335 شماره 198 ساعت 04:15 تمام انتهای پیام C29.15-04-38