۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5114902
T T
۰ نفر
.......................................................
مادرید، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.سیاسی.عراق.اسپانیا.
یک نماینده حزب محافظه کار "مردمی" که "خوسه ماریا آسنار" نخست وزیر سابق اسپانیا از رهبران آن است، حمایت و مشارکت دولت وی را درجریان تهاجم و اشغال خاک عراق، امری "اشتباه" خواند.
این برای اولین بار است که شخصیتی از حزب مردمی به صورت علنی از حمایت دولت سابق اسپانیا از جنک عراق انتقاد می کند.
"خایمه ایگناسیو دل بورگو" نماینده حزب "مردمی" از ایالت ناوارا در شمال اسپانیا در گفت و گو با شماره امروز سه شنبه روزنامه "ال موندو" چاپ مادرید گفت: آسنار با حضور در نشست آزورس پرتغال و حمایت از جنک عراق ، یک اشتباه تاریخی مرتکب شد.
آسنار در جزیره آزورس در کنار "جرج بوش" رییس جمهوری آمریکا و "تونی بلر" نخست وزیر انگلیس، در دی ماه 1381 در یک اقدام غیرقانونی نسبت به حمله به عراق ضرب الاجل دادند و اندکی بعد در اسفند همان سال،تهاجم نامشروع خود را به این کشور مسلمان آغاز کردند.
این جنک غیرقانونی طبق آمارها، تاکنون 650 هزار کشته در عراق برجای گذاشته است.
نماینده حزب راستگرای اسپانیا به همین دلیل خواستار خودانتقادی در حزب "مردمی" شد و از رهبران حزب خواست اشتباهات خود را بپذیرند.
حزب آسنار در انتخابات عمومی 24 اسفند 1382 سه روز پس از وقوع انفجارهای تروریستی 11 مارس در مادرید، به علت حمایت از جنک عراق به سختی شکست خورد.
بااین وجود، رهبران این حزب تاکنون حاضر نشده اند اعتراف کنند که حضور آنان در ائتلاف آمریکا برای اشغال عراق، کار نادرستی بوده است.
دولت جدید سوسیالیست اسپانیا بلافاصله پس از بدست گرفتن قدرت در اردیبهشت 1383 تمامی سربازان کشورش را از خاک عراق فراخواند.
پس از اظهارات دل بورگو،"آنخل آسبس" دبیرکل حزب "مردمی" در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد دل بورگو در همان زمان، به حضور اسپانیا در جنک عراق رای مثبت داده بود.
وی با دفاع از حضور در عراق گفت: "چیزی که اکنون اهمیت دارد، این است که نیروهای نظامی ما اکنون در کجا به سر می برند، ما در عراق یک سرباز هم نداریم ولی سربازان ما در افغانستان و لبنان مستقر هستند".
دل بورگو در واکنش به این اظهارات آسبس به شبکه تلویزیونی ایالت مادرید گفت: آنچه در کنگره اسپانیا در مورد جنک عراق به رای گیری گذاشته شده بود، ربطی به جزیره آزورس نداشت.
وی تاکید کرد: حضور آسنار در نشست آزورس که موجب شد حزب مردمی وادار به حمایت از نخست وزیر در اشغال عراق شود، یک اقدام اشتباه بود و او همواره همین عقیده را داشته است.
دل بورگو همچنین در گفت وگو با موج رادیویی منطقه باسک اعلام کرد که کنگره اسپانیا در آن زمان از جنک عراق حمایت نکرده بلکه فقط در مورد حمایت از ماموریت بشردوستانه دولت در جنک، نظر خود را ابراز داشته بود.
وی افزود: بر اساس مصوبه کنگره، دولت اسپانیا حق مشارکت در تهاجم نظامی به عراق را نداشت و نیروهای نظامی آن فقط باید برای ارسال کمکهای بشردوستانه به آن کشور اعزام می شدند.
این نماینده حزب "مردمی" درباره اینکه چرا آسنار از جنک عراق حمایت کرد،اظهارداشت: سازمانهای جاسوسی آمریکا و انگلیس اطلاعاتی در اختیار وی گذاشته بودند که حکایت از وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق به عنوان خطری برای بشریت داشت.
این اظهارات بی سابقه دل بورگو نشانگر آن است که او سخنگوی مخالفان جنک عراق در حزب "مردمی" اسپانیا شده است که تاکنون در این زمینه سکوت کرده بودند.
اروپام 350/2230/1392 شماره 226 ساعت 22:16 تمام انتهای پیام C29.16-22-02