۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5114894
T T
۰ نفر
......................................
دوشنبه، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.اجتماعی.تاجیکستان.نوروز.
در آستانه بهار و عید باستانی نوروز مردم تاجیکستان با خانه تکانی و گل آرایی و انجام آیین های سنتی ویژه نوروز به پیشواز بهار و نوروز رفتند.
به همین مناسبت خیابان ها ، میادین و اماکن عمومی شهر دوشنبه پــایتخت تاجیکستان و همچنین شهرهای مختلف و روستاهای این کشور با تصاویری از سبزه ، گل و سفرهای ویژه نوروز مزین شده است.
در خیابان های اصلی و میادین بزرک شهر دوشنبه تصویرهای بزرک از دختــر تاجیک که با لباس سنتی ، سبزه و گلی در دست دارد به عنوان سمبل عروس بهار که در بین تاجیکها به عنوان آغاز زندگی نو هست ، به چشم می خورد.
دانشگاه های تاجیکستان طی دو روز گذشته صحنه برگزاری جشن های ویژه نوروزی بود که با مشارکت دانشجویان برگزار شد.
در جشن های نوروزی دانشجویان که بطور عمده در دانشگاه ها برگزار می شود، غرفه های مختلفی از سنت های نوروزی درمناطق مختلف به نمایش درمی آید.
دانشگاه ملی تاجیکستان که یکی از بزرگترین دانشگاه های تاجیکستان است ، جشن نوروز امسال را باشکوه بیشتر برگزار کرد.
در این جشن که مقامهای تاجیک ، دیپلماتهای مقیم تاجیکستان و بیش از 5 هزار دانشجوی دختر و پسر به همراه اساتید خود شرکت داشتند ، بیش از 20 غرفه که در آن سنتها و لباسهای مختلف تاجیکها در عید نوروز را به نمایش گذشته شده بود ، برپا بود.
در این غرفه ها، سفره های هفت سین و هفت شین نوروز ، گلها و گیاهان مختلف ، انواع نان و شیرینی که در ایام نوروز توسط تاجیکها ساخته می شودو همچنین عروس و داماد نوروز به نمایش گذاشته شده بود.
دانشگاهیان تاجیک در این جشن خود تمام سنت های تاجیکان درایام نوروز از جمله برنامه های سمنوپزان ، موسیقی سنتی ، کشتی پهلوانی ، بزکشی و سایر مسابقات سنتی را به نمایش گذاشتند.
در تمام غرفه های دانشجویان تاجیک به مناسبت عید نوروز اشعاری از حافظ ، مولوی ، رودکی ، فرودسی و سایر شعرای فارسی گوی درباره نوروز نقش بسته است.
دولت تاجیکستان از روز چهارشنبه تا پنجم نوروز را در این کشوربه مناسبت عید نوروز تعطیل اعلام کرده است.
تاجیکها نوروز را مقدس می دانند و با دعا و نیاش های ویژه که در رسم گل گردانی ، سمنوپزی و کلوچه پزی دارند به استقبال نوروز می روند.
خبر در راه بودن بهار را گلهای "نرگس" ، "بایچیچک" و "سیاه گوش" و گلهای "بهمن" در تاجیکستان به مردم می دهند.
گروه گروه از کودکان و نوجوانان دختر وپسر تاجیک در هفته آخر سال قاصدکها و گلها را از کوهستان های تاجیکستان جمع آوری و بالباسهای رنگارنک اطلسی آیین های ویژه گل گردانی را در روستاها و شهرهای تاجیکستان انجام می دهند.
کودکان درحالی که دسته های گل نرگس ، بهمن ، بای چیچک و سیاه گوش دردست دارند با خواندن ترانه های شورانگیز کودکانه در روزهای آخر سال به در خانه ها می آورند و با تقدیم گل ، از صاحب خانه ها مژدگانی فرار رسیدن بهار و نوروز را طلب می کنند.
تاجیکان به رغم سالها جدایی از سرزمین نیاکان خود ایران زمین ، هیچگاه سنت های ملی خویش را فراموش نکرده و هر ساله نوروز را با برگزاری آیین های ویژه جشن می گیرند.
مردم فارس زبان تاجیکستان که در آغوش طبیعت سرسبز منطقه آسیای مرکزی زندگی می کنند ، شعر و ادب فارسی را از نیاکان خود به ارث برده اند و مردمانی فرهنک دوست و پای بند به آداب و سنت های پیشینیان هستند.
آساق/305/1392 شماره 242 ساعت 54:16 تمام انتهای پیام C29.16-54-09