۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5114862
T T
۰ نفر
.............................................................
رم،خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.فرهنگی.نمایشگاه.هنر.زن.ایران.ایتالیا نمایشگاه " زن ، هنر و معنویت " از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، با همکاری بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و همچنین استانداری پولیا، شهرداری لچه و شهرداری ترپوتزی ، با پیام" ماسیمو دالما" معاون نخست وزیر و وزیر امورخارجه ایتالیا در محل دائمی نمایشگاه های شهر لچه ( ترپوتزی ) افتتاح شد.
به گزارش ایرنا، درمراسم افتتاحیه این نمایشگاه خانم" سیلویا گودللی" معاون فرهنگی استانداری ، فرماندار لچه و همچنین معاون وزیر دادگستری ایتالیا حضور داشتند .
دراین نمایشگاه آثار صنایع و هنرهای دستی و همچنین ویدئو آرت ده تن از هنرمندان زن ایرانی به همراه آثار ده تن از هنرمندان زن جنوب ایتالیا در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت .
درمراسم افتتاحیه نمایشگاه، منیژه افرا و فریده شاهسوارانی بااجرای زنده هنر ایرانی ، مورد تشویق و تحسین بازدیدکنندگان قرار گرفتند.
ماسیمو دالما وزیرامور خارجه ایتالیا در پیام خود ضمن تشکراز برگزار کنندگان نمایشگاه و اظهار تاسف ازاینکه امکان حضور درآن را نداشته است، اظهارداشت : لازم می دانم قدردانی خود را ازاین ابتکار که نگاهی به تجربه هنری زنان هنرمند جنوب ایتالیا و ایران داشته است ، ابراز نمایم .
این گونه ابتکارها یکی از بهترین راه ها برای شناخت مشترک و یک راه حل مناسب برای گفت و گو و تبادل فرهنگی را ایجاد خواهد کرد .
درادامه پیام دالما آمده است : این فعالیت ها از نظر من لازم الاجرا است چرا که سبب شکوفایی و گسترش فعالیت ها در یک فضای آرام و سبب احترام به تفاوت ها و توانایی های مختلف خواهد شد .
سناتور" آلبرتو مارتیاتی" معاون وزیر دادگستری ایتالیا نیز درسخنانی بااشاره به سابقه غنی فرهنگی و تاریخی ایران بیان داشت : در دنیایی که تنش های فراوان سیاسی فرصت خوب زیستن را از انسان ها گرفته است، زبان هنر و انجام فعالیت های هنری بهترین راه برای نزدیکی ملت ها به یکدیگراست .
وی درادامه بااشاره به قرابت های فرهنگی ایران وایتالیااظهار داشت : ایران و ایتالیا دو کشور کهن هستند و شناخت کمی نسبت به یکدیگر دارند.
دو کشوری که سابقه طولانی درمبادلات فرهنگی داشته اند اما زمان آن فرارسیده تا این مبادلات به مراتب گسترش یابد .
فرماندار لچه دیگرسخنران مراسم افتتاحیه نمایشگاه درسخنان کوتاهی ضمن تشکراز برگزاری این نمایشگاه در شهر فرهنگی لچه، آنرا فرصت مناسبی برای گسترش مناسبت های این شهر دانست .
دکتر"جواد فرید زاده" سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان نیز دراین مراسم بااشاره به سابقه تمدنی و فرهنک غنی ایران، از مسوولین ایتالیایی تشکر کرد و ابراز علاقه نمود که فعالیت های فی مابین گسترده تر شود .
اروپام/315/ شماره 306 ساعت 27:23 تمام انتهای پیام C29.23-27-09