..................................................................
نیویورک ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.سیاسی.آمریکا.عراق.
یک روزنامه آمریکایی همزمان با چهارمین سالگرد تجاوز آمریکا به عراق نوشت: جنگی که قرار بود مثل آب خوردن تمام شود اکنون با گذشت چهار سال علاوه بر این که انتظارات را برآورده نکرده همراه با ناکامی ها و خطاها بوده است.
واشنگتن پست روز سه شنبه نوشت: جرج بوش نیز دیگر اکنون از حتمی بودن پیروزی در عراق سخن نمی راند بلکه تنها آن را هنوز محتمل می داند.
به نوشته این روزنامه، بوش در تازه ترین سخنرانی خود درباره عراق به نکته ای که اشاره نکرد این بود که حضور القاعده در عراق قبل از تهاجم آمریکا در حد صفر بود اما تهاجم آمریکا خوشامد بزرگی به مبارزینی بود که در سراسر جهان حضور داشتند. بوش همچنین حرفی از این امر به میان نیاورد که مقامات اطلاعاتی آمریکا با این نظر که القاعده به دنبال پایگاه فرماندهی در عراق است، به دیده تردید می نگرند.
"مایک مک کونل" McConnell Mike مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گزارش ماه گذشته خود به کنگره گفت که وی گمان نمی کند القاعده آینده خود را لزوما در عراق می بیند بلکه آنها به دنبال احیای پایگاه خود در افغانستان هستند.
واشنگتن پست می نویسد:بله القاعده به دنبال احیای خود در افغانستانی است که بوش در شتاب خویش برای آغاز جنک عراق آن را نیمه کاره کنار گذاشت طالبانی که آمریکا آنها را از قدرت کنار زد ولی از بین نبرد بار دیگر احیا شده اند و برای انجام حملات گسترده در بهار امسال در بسیاری از مناطق افغانستان آماده می شوند. اسامه بن لادن در امتداد مرزهای این کشور با پاکستان حضور داشته و بطور حتم به حمله مرگبار دیگری به آمریکا می اندیشد.
این روزنامه نوشته است:این اقدامات در محدوده کاری پرویز مشرف، رییس جمهوری پاکستان و همپیمان نزدیک آمریکا در منطقه انجام می شود.
واشنگتن پست می نویسد: تقریبا صبر همه آمریکایی ها از این طرحهای بوش بسر آمده و آن دسته ای که صبر آنها تمام نشده و اعتقاد دارند هنوز راه نجاتی در عراق است، علاوه بر این که می خواهند از نحوه مهار این مشکلات با خبر شوند، بلکه همچنین می خواهند سابقه دولت را نیز در انجام امور مدنظر قرار دهند.
این روزنامه افزوده است: ایران نیز اکنون در منطقه اعتماد به نفس و قدرت بیشتری یافته و جلوگیری از قدرت گرفتن ایران در منطقه به معنی دست کشیدن از برنامه اجرای آزادی در منطقه و دست کشیدن از فشارها بر عربستان به عنوان نظام غیردموکراتیک منطقه و اصلاحات در عربستان، مصر و اردن خواهد بود و آنها همچنین از میانجیگری بی طرفانه در مناقشه اسرائیل و فلسطین دست خواهند کشید.
به نوشته این روزنامه ، بنابر این بوش و معاونش چنی و دیگر مقامات دولت وی، خاورمیانه را خطرناکتر و بی ثباتتر کرده اند.
شبد/اروپام 2252/360 شماره 291 ساعت 07:21 تمام انتهای پیام C29.21-07-54