۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5114852
T T
۰ نفر
.................................................
برلین، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.سیاسی.آلمان.افغانستان.
"حامد کرزای" رییس جمهوری افغانستان و هیات همراه وی در سفر سه روزه خود از آلمان و دیدار با "آنگلا مرکل" صدراعظم و دیگر مقامات این کشور خواستار ادامه حمایتهای مالی و بازسازی آلمان و جامعه جهانی برای افغانستان شدند.
کرازی در دیدار یک ساعته با مرکل در برلین خواستار ادامه حمایتهای نظامی و مالی این کشور از افغانستان شد و از اعزام هواپیماهای شناسایی، نظامی آلمان موسوم به "تورنادو" به افغانستان تشکر کرد و مرکل نیز از رییس جمهوری این کشور خواست که برای مبارزه با ارتشا و فساد مالی و نیز موضوع مواد مخدر دولت افغانستان تلاش بیشتری بعمل بیاورد.
رییس جمهوری افغانستان که به دعوت مرکل به آلمان آمد همچنین در دیدارهای خود در این کشور تصویر خوشبینانه ای از بازسازی افغانستان ارایه کرد و در برلین و و دورتموند از سرمایه داران آلمانی خواست تا فعالیت خود در بازسازی زیرساختارهای افغانستان و بخش انرژی این کشور را تقویت کنند.
کرزای که به منظور ارایه یک گزارش از وضعیت افغانستان به مرکل به برلین آمد با توجه به اعزام هواپیماهای تورنادو به افغانستان هم گفت مردم این کشور هواپیماهای مذکور را به عنوان یک ضمانت روانی برای خود تلقی می کنند.
کرزای در عین حال خواستار افزایش کمک های تجهیزاتی و آموزشی برای ارتش کشور خود شد و افزود: جامعه جهانی اگر سرمایه گذاری خود در بخش تعلیم و آموزش پلیس و ارتش افغانستان را افزایش دهد بمراتب نتیجه بهتری از اعزام مستقیم نیرو به این کشور بدست خواهد آورد.
وی با ابراز امیدواری نسبت به تشکیل و تجهیز هر چه زودتر ارتش 70 هزار نفری افغانستان افزود: نیروهای خارجی قرار نیست برای همیشه در افغانستان بمانند و مردم این کشور در نهایت خود باید دفاع از کشورشان را برعهده بگیرند.
در همین حال در حاشیه دیدار کرزای از آلمان، "رنگین دادفراسپانتنا" وزیر امور خارجه افغانستان نیز در دیدارهای خود در برلین خواستار افزایش کمکهای مالی جامعه جهانی به این کشور شد و بر ادامه آموزش نیروی پلیس توسط آلمان تاکید کرد.
اسپانتا گفت: ما باید مردم افغانستان را برای مبارزه با تروریسم بسیج کنیم و این امر صرفا زمانی ممکن است که دولت با تدابیری با فساد مالی، کشت مواد مخدر مبارزه کند و از اصول قانونمداری حمایت کند تا مشروعیت آن نزد مردم گسترش یابد.
در حالیکه کرزای پیش بینی کرد که جامعه جهانی حدود یک دهه باید به افغانستان کمک کند تا این کشور بتواند به حیات خود ادامه دهد وزیر امور خارجه افغانستان نیز خواستار اعطای پول بیشتر، فن آوری های پیشرفته به این کشور و آمادگی برای مواجه با خطرهای آتی شد.
صدراعظم آلمان نیز در دیدار با رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد که ارتش این کشور بطور همزمان در امر بازسازی افغانستان و نیز کمک به نیروهای ناتو در این کشور همچنان به ماموریت خود ادامه خواهد داد.
آلمان در حال حاضر 3 هزار و 150 نظامی خود را در شمال افغانستان و در چارچوب نیروهای بین المللی صلح موسوم به ایساف مستقر کرده است و طبق مصوبه مجلس قرار است در روزهای آتی 6 تا 8 فروند هواپیمای تورناود به همراه 500 سرباز دیگر را هم به افغانستان اعزام کند.
شبد/اروپام/250/2050 شماره 287 ساعت 13:20 تمام انتهای پیام C29.20-13-37