۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5114819
T T
۰ نفر
...........................................................
لندن، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.سیاسی.انگلیس.عراق.
بر پایه یک نظرسنجی در انگلیس که نتایج آن روز سه شنبه انتشار یافت، اکثریت مردم این کشور اعتقاد دارند که جنک عراق انگلیس را به محل خطرناکتر برای زندگی تبدیل کرده است.
موسسه افکارسنجی "آی سی ام ICM" که این نظرسنجی را به مناسبت چهارمین سالگرد اشغال نظامی عراق انجام داده اعلام کرد 55 درصد از شهروندان انگلیس جنک عراق را موجب کاهش امنیت این کشور می دانند.
در این نظرسنجی تنها پنج درصد از شهروندان انگلیس جنک عراق را موجب افزایش امنیت انگلیس توصیف کرده و بیش از 30 درصد نیز هیچ نظری در این باره نداشته اند.
بر اساس این نظرسنجی همچنین 60 درصد از مردم انگلیس تصمیم شرکت این کشور در جنک عراق را اشتباه توصیف کرده اند درحالی که تنها 29 درصد از این تصمیم حمایت کرده اند.
در حدود نیمی از شهروندان انگلیس نیز اعلام کرده اند تجربه جنک عراق موجب شده در صورتی که دولت انگلیس در آینده با توجیه خطرناک بودن کشور دیگری برای امنیت انگلیس قصد اقدام نظامی برضد آن کشور را داشته باشد این ادعاهای دولت را باور نخواهند کرد.
50 درصد از انگلیسیهای شرکت کرده در این نظرسنجی که به سفارش شبکه خبری بی.بی.سی انجام شده نیز اعلام کرده اند جنک عراق بر نحوه رای دادن آنها در انتخابات آینده تاثیر خواهد گذاشت درحالی که تنها 47 درصد جنک عراق را بر نحوه رای دادن خود بی تاثیر دانسته اند.
کاهش حمایتهای مردمی نسبت به حمله نظامی به عراق در حالی صورت گرفته است که بلافاصله بعد از شروع اقدام نظامی آمریکا و انگلیس بر علیه عراق در فروردین سال 2003 میزان حمایت از حمله نظامی به عراق در انگلیس به بالاترین سطح خود در حد 63 درصد رسیده بود.
اما با تداوم مشکلات متعدد در عراق بعد از سقوط "صدام حسین" دیکتاتور سابق این کشور روند نزولی پشتیبانی از اقدام نظامی صورت گرفته آغاز گردید تا این که میزان حمایت افکار عمومی انگلیس از این اقدام تنها به 29 درصد رسید.
به نظر می رسد بر ملا شدن بزرگنماییهای دولت کارگری انگلیس در رابطه با تواناییهای تسلیحاتی رژیم صدام حسین در ماههای قبل از آغاز جنک عراق و گسترش درگیری و خشونتها در این کشور از عوامل اصلی کاهش پشتیبانی افکار عمومی انگلیس از اقدام دولت در حمله نظامی به عراق باشد.
انگلیس که پس از مشارکت در حمله به عراق 7 هزار و یکصد نیروی نظامی در مناطق جنوبی آن کشور به ویژه در بصره مستقر کرده، قصد دارد در ماههای آینده حدود یکهزار و 600 نفر از این نیروها را از عراق خارج کرده و تعداد مشابهی را به افغانستان اعزام کند.
اروپام 2225/345 شماره 221 ساعت 13:16 تمام انتهای پیام C29.16-13-17