.....................................................................
بیروت، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.سیاسی.لبنان.
" نصرالله صفیر " رهبر مذهبی مسیحیان مارونی لبنان تاکید کرد که با دور کردن مسیحیان از گفت وگوهای در حال انجام برای حل بحران لبنان مخالف است.
منابع خبری لبنان، روز سه شنبه به نقل از صفیر افزودند : اولویت باید برای همه طوایف لبنانی باشد و همه لبنانی ها باید در حل مشکلات این کشور مشارکت کنند.
وی درباره لزوم تغییر در قانون انتخابات لبنان گفت : انتخابات باید در حوزه های انتخاباتی کوچک برگزار شود تا رای دهندگان ، بتوانند کسانی را که می شناسند، انتخاب کنند و دخالت در این باره صورت نگیرد وچنین نباشد که یک طایفه ، نماینده ای از طایفه دیگر را انتخاب کند.
این اظهارات صفیر احتملا به این دلیل مطرح می شود که سعدالدین حریری رییس جریان سیاسی " آینده " در مجلس لبنان و " نبیه بری " رییس مجلس این کشور که هم اینک گفت و گوهای حساسی را برای حل بحران لبنان انجام می دهند متعلق به مذاهب اهل سنت و شیعه هستند.
در حالیکه این دو در واقع نمایندگی دو طیف سیاسی موافقان و مخالفان دولت این کشور را برعهده دارند که هر یک شامل طوایف و گروههای مختلف مسیحی ، دروزی ، اهل تسنن و شیعه است.
پس از آخرین دیدار بری و حریری که جمعه گذشته انجام گرفت، بیانیه ی مشترکی از سوی آنان منتشر شد که اشاره داشت گفت وگوها همچنان صادقانه و با حسن نیت برای رسیدن به راه حل بحران کنونی لبنان در سریع ترین زمان ممکن ادامه دارد.
بیش از سه ماه از اعتصاب و اعتراض گروههای مخالف دولت لبنان می گذرد.
این گروهها از چندی قبل تهدید کرده بودند که با به راه انداختن " عصیان مدنی " بر دامنه و شدت اعتراض های خود علیه دولت فواد سنیوره خواهندافزود، اما در پی رایزنی ها و گفت و گوهای مقام های جمهوری اسلامی ایران و عربستان و همراهی دو طرف سیاسی در لبنان با این تلاش های میانجیگرانه ، هم اکنون آرامش نسبی بر فضای سیاسی لبنان حکمفرما شده است.
این آرامش با دیدارهای اخیر سعدالدین حریری رییس جریان سیاسی آینده در مجلس لبنان با نبیه بری رییس مجلس این کشور به عنوان نمایندگان دو طیف سیاسی مطرح در لبنان و تلاش آنان برای رسیدن به تفاهم به منظور حل بحران جاری در این کشور تقویت شده و رو به بهبود می رود.
خاورم 2087/265 شماره 183 ساعت 00:14 تمام انتهای پیام C29.14-00-35