۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5114720
T T
۰ نفر
................................................
تبریز، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 داخلی.اجتماعی.شهری.گدا.
ظهور پدیده تکدی گری غیربومی در تبریز به آرامی این شهر را در شمار شهرهای با گدا قرارداده است.
از سال های دور و به دلایل مذهبی و اجتماعی و وجود روحیه تعاون و نیکی کلان شهر تبریز تقریبا خالی از گدا بوده و کمک به مستمندان به طور سنتی در قالب نهادهای خود جوش مانند موسسات امورخیریه صورت می گیرد.
صندوق حمایت از مستمندان با قدمت بیش از شش دهه، کمیته امداد امام (ره ) و چند موسسه امور خیریه دیگر از جمله نهادهای خودجوش ساماندهی امور مستمندان و نیازمندان تبریز هستند.
از ظواهر امر چنین برمی آید که انعکاس خبر شهر بدون گدا در سال های اخیر کارکرد معکوس داشته و به طور ناخواسته باعث مهاجرت گدایان به این شهر شده است.
آمارهای غیر رسمی نشان می دهد بیشتر گدایان از سایر شهرهای کشور هستند.
تعدادی از مردم تبریز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از مسوولان خواستار چاره اندیشی برای مقابله با پدیده تکدی گری دراین شهر شدند.
آنان گفتند افزایش بی رویه گدایان در تبریز علاوه بر تشدید ناملایمات اجتماعی و فرهنگی به جایگاه و شان سنتی تبریز لطمه زده است.
خلیل محمدزاد، مدیر عامل صندوق حمایت از مستمندان تبریز روز سه شنبه در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: فقط در دو روز گذشته 26 نفر گدا با همکاری ماموران انتظامی از سطح شهر جمع آوری و به شهرهایشان بازگردانده شده اند.
معاون مالی و پشتیبانی کمیته امداد امام خمینی (ره ) آذربایجان شرقی هم در این زمینه گفت: جمع آوری تکدی گران غیربومی وظیفه مستقیم این نهاد نیست، اما باید برای این پدیده چاره اندیشی شود.
سیداحمد حسینی افزود: این نهاد براساس مسوولیت های سازمانی به حدود 220 هزار نفر جمعیت زیرپوشش خود در استان کالاهای یارانه ای و بن های غیر نقدی توزیع می کند.
به گفته ی وی، اقلام جمع آوری شده در جشن نیکوکاری امسال هم در حال توزیع در میان مستمندان است.
)7232/586/587( شماره 023 ساعت 42:08 تمام انتهای پیام C29.08-42-05