۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 5114710
T T
۰ نفر
............................................................
نیویورک ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 28/12/85 خارجی.علمی.آمریکا.افغانستان.
یک روزنامه آمریکایی در گزارشی مفصل به شیوع بلای خانمانسوز تازه ای در افغانستان به نام ایدز می پردازد که تاکنون بخاطر جنک و یک سلسله قوانین در این کشور جنک زده آشکار تر نشده و تصریح دارد که ایدز به فهرست بدبختی های افغان ها افزوده شده است.
نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش خود را با تشریح حال و هوای پدری افغان آغاز می کند که کودک 18 ماهه اش مبتلا به این بیماری است. این بیماری موجب مرک همسرش در چهار ماه پیش شده بود و اکنون این کشاورز افغان با چهار فرزند خود درگیر مشکلات است.
""دو دهه جنک و بعد از آن اجرای سخت احکام اسلامی توسط حکومت طالبان در افغانستان باعث شد تا این بیماری چندان شیوع پیدا نکند اما به هر حال ویروس HIV و AIDS به تدریج گام بر این سرزمین هزار بدبختی نهاد. در حالی که دولت مشغول کمک به نیروهای آمریکا و ناتو برای بازسازی و مبارزه با طالبان در کشور است این واقعیت بخاطر بی توجهی و یا جلوگیری از ننک در خانواده ها هنوز پوشیده مانده است.
پدر این کودک مبتلا به ایدز که گمان می رود جوان ترین فرد مبتلا به این بیماری در افغانستان باشد تنها زمانی با گفت وگو درباره بیماری پسرش موافقت کرد که قول گرفت نام و جزئیات زندگی اش فاش نشود.
وی حتی از بیماری پسرش با خانواده سخن نگفته است. اما اعتقاد دارد که همسرش زمانی به این بیماری مبتلا شد که سال ها پیش در پاکستان به وی خون تزریق شد.
بررسی های اندکی که در این کشور صورت گرفته نشان می دهد که میزان ایدز در افغانستان در سطح پایین بوده و تنها 69 مورد در این کشور به ثبت رسیده است که سه نفر از آنها جان سپرده اند با این حال مقامات بهداشت هشدار داده اند که میزان مبتلایان بطور حتم بسیار بالاتر از حد انتظار است.
"نیلوفر اگامبردی" Egamberdi Nilufar یکی از مشاورین بانک جهانی در زمینه مبارزه با ایدز و اچآی وی در این باره گفت: این آمار بطور کلی غیرقابل اعتماد و حتی خطرناک است.
سازمان بهداشت جهانی نیز تخمین زده است که میزان مبتلایان به ایدز در افغانستان یکهزار الی 2 هزار نفر باشد اما خانم اگامبردی خاطر نشان کرد که این آمار سازمان بهداشت جهانی نیز نزدیک به واقعیت نیست.
دکتر "سیفور رحمان" Rehman Saifur مدیر برنامه ملی کنترل ایدز نیز در وزارت بهداشت افغانستان با نظر این خانم موافق است. اما کارشناسان بین المللی و یا افغان در زمینه بهداشت هشدار دادند که آسیب پذیری کشورها ناشی از جنک در کنار کمبود تحصیلات و خدمات دولتی و کوچ جمعی خانواده ها و یا حتی ریزش ناگهانی کمک های مالی، تجاری و خارجیان می تواند آسیب پذیری دربرابر این بیماری را بیشتر کند.
این در حالی است که افغانستان از نظر جغرافیایی و مهاجرتی بسیار مستعد آسیب است و با کشورهایی محاصره شده که بیشترین آمار مبتلایان به ایدز را دارا هستند مانند روسیه، چین و هند. دیگر کشورها مانند پاکستان و ایران دارای بالاترین آمار معتادین را دارا بوده و میزان ابتلا به ایدز در آنها رو به افزایش و به گفته کارشناسان این امر در آسیای مرکزی و شمال نیز گسترش یافته است.
ایدز به راحتی می تواند از مرزها بگذرد و توسط مهاجرین و یا پناهندگانی که معتاد به مواد مخدر هستند و یا با افراد مبتلا به ایدز در دیگر کشورها رابطه جنسی داشته و به کشور بازگشته اند، منتقل شود. نرخ معتادین در افغانستان با افزایش و شکوفایی کشت تریاک و تجارت هروئین افزایش پیدا کرده است.
با وجود این که دولت افغانستان و سران مذهبی این کشور توانسته اند مسئله ایدز را در اولویت کاری خود قرار دهند اما با مشکلات فراوانی در این راه مواجه هستند.
دکتر "فرد هارتمان" Hartman Fred عضو سازمان مدیریت علوم برای بهداشت که به مدت سه سال مدیر برنامه آمریکایی توسعه بهداشت و درمان در مناطق روستایی افغانستان و مشاور دولت در امور ایدز بوده، تاکید کرد:در افغانستان همه عوامل قدیمی خطرآفرین برای گسترش ایدز در کنار هم و بطور همزمان قرار دارند.
افغانستان در پنج سال گذشته با شکوفایی اقتصادی مواجه بوده و صدها هزار افغانی به دیگر کشورها بخصوص کشورهای عربی رفته اند تا کار پیدا کنند. یکی از پزشکان اروپایی که خواست نامش فاش نشود در این باره گفت که بین سال های 2001 الی 2002 تعداد 23 افغان پس از مثبت بودن آزمایش ویروس ایدز که در امارات اجباری است، اخراج شدند.
این پزشک تصریح کرد: در آن زمان تنها از 30 مورد ابتلا به ایدز در افغانستان گزارش داده شده بود اما من 23 مورد را خودم ثبت کردم.
بازگشت دو میلیون آواره افغان از دیگر کشورها به وطن احتمال تازه ای برای گسترش ویروس ایدز است.
"رنو چاهیل گراف" Chahil-Graf Renu مسئول هماهنک کننده امداد سازمان ملل می گوید که کلینیکی در کابل دایر شده تا در آنجا آزمایش ایدز صورت گیرد.
افغانستان بزرگترین تولیدکننده تریاک و هروئین جهان است و برآوردهای سازمان ملل اشاره دارد یک میلیون نفر در این کشور از مواد مخدر ستفاده می کنند.
بیشتر این افراد مواد مخدر را از طریق کشیدن مصرف می کنند اما تزریق هروئین نیز در خیابان های کابل شیوع یافته است. بنا بر گزارش بانک جهانی، تخمین زده می شود که هم اکنون 19 هزار معتاد تزریقی در این کشور وجود داشته باشد که در ساختمان های مخروبه از جنک زندگی می کنند.
مسئول هماهنک کننده موسسه پزشکان دنیا که گروهی امدادی پزشکی فرانسوی است و برنامه بهداشتی در کابل را اداره می کند، می گوید:این تزریقی ها عمدتا بی خانمان و یا آوارگانی هستند که به میهن بازگشته اند. اوضاع می تواند از این امر وخیم تر باشد، در این کشور مواد مخدر فراوان است.
بنا بر تازه ترین گزارش بانک جهانی، با وجود این که پنج سال از امدادهای بین المللی در بخش بهداشت می گذرد اما تنها 30 درصد از تزریق خون در بیمارستان ها مورد آزمایش ویروس HIV قرار می گیرند.
دکتر رحمان این آمار را در بیمارستان های دولتی برابر با 80 درصد عنوان می کند و می گوید، آزمایش ویروس ایدز در بسیاری از موسسات بهداشتی و درمانی انجام نمی پذیرد. کارکنان بهداشتی و پرستاران اطلاعات ناقصی داشته و اغلب با آگاهی قبلی از همان سرنک هایی استفاده می کنند که قبلا استفاده شده است .
میزان کمک بانک جهانی برای مبارزه با این امر 10 میلیون دلار است و دکتر رحمان می گوید که آزمایش های تازه بر روی 461 معتاد تزریقی نشان می دهد که 3 درصد از آنها مبتلا به ایدز هستند.
سازمان آلمانی امداد بین المللی "اورا" در امور زنان خیابانی در کابل فعالیت کرده و مطالعات این گروه در سال 2003 بر 126 زن بدکاره نشان داد که تنها یکی از این زنان با نام کاندوم آشنایی داشته و تنها یکی از آنها از ایدز و HIV خبر داشت"".
نیویورک تایمز در پایان گزارش خود نوشته است در سالهای اخیر شماری زنان بدکاره از دیگر کشورهای خارجی وارد کابل شده اند و این باعث افزایش شمار مبتلایان به ایدز می شود.
اروپام 2252 / 360 شماره 003 ساعت 11:00 تمام انتهای پیام C29.00-11-08