۲۵ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4991068
T T
۰ نفر
.....................................................
تهران - خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. سیاسی. سودان وزیر دفاع سودان روز جمعه اظهارات" تونی بلر "نخست وزیر انگلیس را مبنی برارتباط مناقشه" دارفور "با تروریسم را به شدت رد کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه ازخارطوم - تونی بلر روز پنجشنبه دراظهاراتی مناقشه" دارفور "سودان را با گسترس افراط گرایی در آفریقا مرتبط دانست. بلر همچنین از جامعه بین المللی خواستار اتخاذ" موضعی بسیار شدیدتر" ضد سودان شد.
" عبدالرحیم محمد حسین " وزیر دفاع سودان به روزنامه" الصحافه " گفت: اتهام تونی بلر در مورد تروریسم در دارفور دروغ محض است. وزیر دفاع سودان تاکید کرد که اظهارات بلر بخشی از فشار غرب بر سودان برای پذیرش نیروهای سازمان ملل در دارفور است. " عمرالبشیر "رییس جمهوری سودان بارها مداخله بین المللی را در منطقه ناآرام دارفور در غرب سودان رد کرده است . البشیر غرب را متهم کرده که درصدد اشغال سودان و غارت منابع این کشور است. وزیر دفاع سودان تصریح کرد :آنان درگذشته درباره سلاح کشتار جمعی در عراق دروغ گفتند و اکنون می خواهند دروغ مشابهی درباره دارفور تکرار کنند- اما دولت سودان اجازه این کار را نخواهد داد.
وی افزود :مردم منطقه سودان یکدیگر را بخوبی می شناسند و هر فرد خارجی به آسانی شناسایی خواهد شد و به این دلیل هیچ تروریستی در دارفور وجود ندارد.
وی بار دیگر تاکید کرد که سودان وجود نیروهای سازمان ملل را در دارفور نمی پذیرد و دولت سودان اجازه نمی دهد که دارفور به یک" عراق دیگر" تبدیل شود.
بنابراین گزارش - مناقشه دارفور در سال 2003 هنگامی آغاز شد که شورشی های اقلیت قومی علیه دولت در خارطوم قیام کردند و ارتش سودان و نیروهای متحد آن با حمله زمینی به این شورش پاسخ دادند.
به گفته مقام های سازمان ملل - از آن زمان تا کنون دستکم 200 هزار نفر جان خود را از دست داده و بیش از دو میلیون نفر آواره شده اند.
مترجمام2306/1373. شماره 238 ساعت 17:08 تمام انتهای پیام 17-08-43.C25