...................................................................
آنکارا -خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. ترکیه. سیاسی. دینک. آذری. وکلای خانواده" هرانت دینک " نویسنده و روزنامه نگار ارمنی الاصل ترکیه که دو ماه پیش به قتل رسید -با تقدیم درخواستی به دادستانی استانبول خواهان بررسی ارتباطات قاتلان وی با برخی سازمان های جمهوری آذربایجان شدند.
به نوشته رسانه های ترکیه در این درخواست روشن شدن ارتباطات قاتلان دینک با سازمان هایی در جمهوری آذربایجان و سفرهای احتمالی آنان به آن کشور و همچنین روشن شدن نکات مبهم در این قتل - تقاضا شده است. " هرانت دینک " صاحب روزنامه دو زبانه ارمنی و ترکی استانبولی" آگوس " روز جمعه 29 دی ماه در جلو دفتر کار خود در استانبول به ضرب گلوله به قتل رسید و دو روز بعد نوجوان 17 ساله ای به نام" اوگون ساماست " ساکن شهر بندری ترابوزان در شمال ترکیه و ساحل دریای سیاه به همراه سلاح خود در شهر سامسون واقع در کرانه دریای سیاه به اتهام قتل دینک دستگیر شد.
ترور" هرانت دینک " بازتاب بسیار وسیعی در جامعه ترکیه داشته و شبکه های تلویزیونی و رادیویی با قطع برنامه های خود گزارش هایی در مورد این ترور را منتشر کرده و در برنامه های زنده با رهبران سیاسی و کارشناسان در مورد این ترور و انگیزه و نتایج احتمالی آن به مصاحبه پرداختند.
در درخواست وکلای خانواده دینک با استناد به این که" قتل دینک یک جنایت سازمان یافته است نه منفرد -"آمده است" : این قتل را گروه هایی که از روند دمکراتیک و حقوقی امور در ترکیه ناخشنود هستند -ترتیب داده اند و تحقیقات در این مورد نیز می باید در این راستا صورت گیرد".
" رجب طیب اردوغان " نخست وزیر ترکیه هم که شخصا دستگیری متهم به قتل دینک را اعلام کرد -موکدا گفته بود" :عواملی که در پشت ترور هرانت دینک و تشویق اوگون ساماست به این ترور قرار داشته باشند -شناسایی خواهند شد".
وکلای خانواده دینک در درخواست خود افزوده اند" :جنایت علیه دینک را یک گروه سازمان یافته و مخفی ترتیب داده است . از این رو دادستان ها باید با کسب اجازه های ویژه - در این مورد هم تحقیق کنند".
از سوی دیگر اعضای حزب جمهوریخواه خلق در مجلس ملی ترکیه روز گذشته در کمیسیون حقوق بشر مجلس خواهان تشکیل یک کمیسیون ویژه برای تحقیق در مورد این جنایت شدند.
در ارتباط با قتل دینک تاکنون 11 تن دستگیر شده اند .ولی به رغم این- هنوز مقامات رسمی ترکیه در مورد نقش احتمالی یک گروه سازمان یافته مخفی در طراحی و اجرای این جنایت - اظهار نظری نکرده اند.
نخست وزیر ترکیه بلافاصله بعد از اعلام ترور" هرانت دینک -" این اقدام را "طرحی خائنانه علیه همبستگی ملی ترکیه " ارزیابی کرده بود.
اردوغان گفته بود" :این سوء قصد منفور -موجب تاسف شدید است و گلوله هایی که به این نویسنده شلیک شد -در واقع به همبستگی ملی - آسایش و ثبات و آزادی عقیده و بیان در ترکیه شلیک شده است". نخست وزیر ترکیه تاکید کرده بود که" عامل یا عاملان - طراح یا طراحان و دست یا دست های آغشته به خون این جنایت - شناسایی و مجازات خواهند شد".
رییس جمهوری - رییس مجلس و وزارت امور خارجه و رهبران احزاب سیاسی ترکیه هم با صدور اطلاعیه هایی این ترور را محکوم کرده بودند.
" هرانت دینک " سال گذشته به اتهام" توهین به ترک ها و طرح موضوع نسل کشی ارامنه به دست ترک های عثمانی " در دادگاه استانبول محاکمه شده بود.
خاورم/2012/230 شماره 268 ساعت 18:06 تمام انتهای پیام 18-06-30.C25