.................................................................
بلگراد -خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. کوزوو.کیفور.شفر دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی( ناتو )روز جمعه در سارایوو مرکز بوسنی و هرزگوین بر آمادگی و توانایی نیروهای ناتو( کیفور )جهت تامین امنیت تمامی ساکنین کوزوو استان خودمختار و جدایی طلب جنوب صربستان تاکید کرد.
یاپ دهوپ شفر در ابتدای ورود به سارایوو در گفتگوبا خبرنگاران ضمن رد احتمال هرگونه نا آرامی و خشونت در کوزوو گفت" : نیروهای ناتو برای تضمین امنیت این استان قبل و یا بعد از تعیین وضعیت آینده سیاسی کوزوو آمادگی کامل دارند".
آژانس خبری بوسنی و هرزگوین اعلام کرد که دبیر کل ناتو در مدت اقامت خود در سارایوو با سه عضو شورای ریاست جمهوری - نخست وزیر -وزیر امور خارجه و قائم مقام وزیر دفاع بوسنی و هرزگوین درباره مسایل مختلف از جمله کوزوو به گفتگو و تبادل نظر می پردازد .همچنین وی با" کریستیان شوارتس شیلینک " مقام بلند پایه جامعه بین المللی دربوسنی به گفتگو می پردازد.
یاپ دهوپ شفر پیش از سفر به بوسنی و هرزگوین در مصاحبه ای با نشریه "آواز "چاپ سارایوو گفت که روشن شدن سرنوشت سیاسی کوزوو تهدیدی برای دیگر کشورهای منطقه بالکان محسوب نمی شود.
دبیر کل ناتو با اشاره بر ثبات بوسنی و هرزگوین و اصلاحات انجام شده در این جمهوری برای نزدیک شدن به اتحادیه اروپا و نهادهای فراآتلانتیکی تاکید کرد که بوسنی و هرزگوین اکنون در مسیر ثبات پایدار قرار گرفته است و در این راستا بتدریج تعداد سربازهای خارجی در این جمهوری کاهش می یابد.
یاپ دهوپ شفر ضمن اشاره به آینده کشورهای جنوب شرقی اروپا از جمله بوسنی و هرزگوین در مسیر ائتلاف با اتحادیه اروپا -هشدار داد که دستگیری دیگر جنایتکاران جنگی در این جمهوری که تا کنون محل اختفای آنها کشف نشده است در زمره وظایف حکومت سارایوو است . وی همچنین گفت بوسنی و هرزگوین که از سال گذشته میلادی به عضویت طرح مشارکت صلح ناتو در آمده است بایستی برای دستگیری جنایتکاران جنگی مورد تعقیب نهاد قضایی سازمان ملل از تمامی امکانات خود استفاده کند تا بتواند از مزایای کامل این نهاد وابسته به ناتو بهره مند شود.
مقام بلند پایه ناتو تصریح کرد که ناتو برای کمک به حکومت سارایوو جهت دستگیری جنایتکاران جنگی به حمایت خود مانند گذشته ادامه می دهد تا هرچه زودتر موانعی که بر سر راه ائتلاف بوسنی و هرزگوین با اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی قرار دارد برطرف گردد.
" یاپ دهوپ شفر "بعد از پایان دیدار خود با مقامات حکومت بوسنی و هرزگوین و هیات های بین المللی در این جمهوری سارایوو را بعد از ظهر امروز به مقصد مونته نگرو ترک می کند.
رسانه های الکترونیکی مونته نگرو در خبرهای روز جمعه خود ضمن اشاره به سفردبیر کل ناتو به پودگوریتسا گفتند که مقام بلند پایه پیمان آتلانتیک شمالی در اقامت یک روزه رسمی خود در پودگوریتسا با" فیلیپ وویانوویچ" رییس جمهور" -ژلیکو اشتورانوویچ "نخست وزیر و وزیر امورخارجه ودیگرمقامات این جمهوری درباره همکاری های ناتو با جمهوری مونته نگرو گفت وگو و تبادل نظرمی کند .تحلیلگران نظامی معتقد هستند که یکی از اهداف عمده سفر دبیرکل ناتو به بوسنی و هرزگوین بررسی امکان کاهش نیروها در این کشور و ترغیب حکومت سارایوو به اعزام نیرو به افغانستان است. ناتو تصمیم دارد مونته نگرو را در سال 2008 و یا 2009 میلادی به عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی دعوت کند -زیرا این جمهوری به دلیل قرار گرفتن در کرانه دریای آدریاتیک از نقطه نظر استراتژیکی برای ناتو اهمیت زیادی دارد.
اروپام/255 شماره 292 ساعت 20:12 تمام انتهای پیام 20-12-38.C25