...............................................................
توکیو -خبرگزاری جمهری اسلامی25/12/85 خارجی. ژاپن. فرانسه. کره شمالی. سیاسی. شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز جمعه در دیدار خانم میشل آلیو ماری وزیر دفاع فرانسه با وی در توکیو -بر همکاری مشترک در زمینه حل مساله هسته ای کره شمالی توافق کردند.
به گزارش خبرگزاری کیودو به نقل از منابع وزارت خارجه این کشور -دو طرف در این دیدار موافقت کردند که همکاری مشترک در خصوص حل مساله هسته ای کره شمالی را تا توقف برنامه هسته ای این کشور ادامه دهند.
الیوت مری در این دیدار گفت : ئفرانسه از نزدیک مساله هسته ای کره شمالی و این که آیا این کشور بر اساس توافقنامه 13 فوریه شش کشور عضو مذاکرات شش جانبه برنامه هسته ای خود را متوقف می کند یا خیر -را دنبال می کند.
ژاپن - کره شمالی - کره جنوبی - روسیه - آمریکا و چین شش کشور عضو مذاکرات شش جانبه برای حل مساله هسته ای کره شمالی هستند.
به گزارش کیودو -آبه و الیوت مری در این دیدار در خصوص طرح اتحادیه اروپا برای لغو تحریم های تسلیحاتی علیه چین که از سال 1989 و براساس حادثه میدان تیان من بر علیه این کشور اعمال شده بود -گفت و گو و تبادل نظر کردند.
این گزارش می افزاید :آبه در این دیدار با اشاره به تمایل ژاپن به ادامه این تحریم ها -گفت که هزینه های نظامی چین افزایش یافته و این کشور معتقد است که بودجه نظامی پکن غیر شفاف است. الیوت مری روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران نیز با اشاره به این که فرانسه نگرانی های ژاپن در قبال افزایش بودجه های نظامی چین را درک می کند- افزود که وی نسبت به ادامه تحریم های اتحادیه اروپا علیه چین تردید دارد.
وی خاطرنشان کرد :با توجه به این که چین میزبان برگزاری بازی های المپیک 2008 است - احتمال دارد که ادامه این تحریم ها بر روند روابط میان چین با کشورهای اروپایی تاثیر بگذارد.
وی با اشاره به مسایل تاریخی فیمابین روابط چین با ژاپن - دو کشور را به تلاش برای حل مشکلات تاریخی فیمابین دعوت کرد.
وی افزود :فرانسه در صورتی که دو کشور بخواهند حاضر است در این زمینه با دو طرف همکاری کند.
به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های ژاپنی - میشل الیوت مری وزیر دفاع فرانسه در جریان سفر دو روزه خود به ژاپن که از روز پنجشنبه آغاز شد -با فومیو کیوما وزیر دفاع ژاپن دیدار و در مورد مسایل مورد علاقه دو کشور گفت و گو و تبادل نظر کرد.
آساق/2/280/1387/ شبک/ شماره 300 ساعت 20:52 تمام انتهای پیام 20-52-23.C25