....................................................................
بیروت - خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. سیاسی. لبنان. حریری. هفتمین گزارش کمیته ی تحقیق درباره ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان بار دیگر جامعه در انتظار این کشور رابرای آگاهی از عوامل این ترور به تحمل زمان بیشتربرای روشن شدن حقایق این موضوع دعوت کردو خواستار تمدید ماموریت اعضای این کمیته به مدت شش ماه و انجام تحقیقات بیشتر شد.
" سرژ پرامرتز " قاضی جنایی بلژیکی که پس از " دتلف ملیس " قاضی آلمانی و مسوول پیشین پرونده این ترور جنجالی - سکان هدایت کمیته بین المللی برای تحقیق و بررسی دلایل این ترور را بر عهده گرفته است در تازه ترین گزارش خود که به سازمان ملل و شخص دبیرکل ارایه کرده از پیشرفتهایی در خصوص این پرونده نام برده است. پرامرتز پس از نزدیک به دو سال کار مداوم - گسترده و شبانه روزی دهها بازپرس - کارشناس جنایی - متخصصان رشته های مختلف قضایی و تحقیقات - اعلام کرده است که اعضای این کمیته در آستانه دستیابی به موارد بسیار با اهمیت درباره این ترور هستند.
وی پیش بینی کرده در صورت تمدید ماموریت اعضای این کمیته - نتایج و دستاوردهای این تحقیقات پاییز آینده روشن می شود و در این مدت کارشناسان و بازرسان این نهاد بین المللی فرصت خواهند داشت با شاهدان بیشتری برای جمع آوری اطلاعات جدید گفت و گو کنند.
این قاضی بلژیکی در گزارش پیشین خود گفته بود به رغم توصیه سازمان ملل -برخی از کشورهاکه شمار آنها 10 مورد بود از همکاری با این کمیته خودداری کرده اند.
هرچند وی نامی از این کشورها نبرد اما برخی محافل مطبوعاتی با نام بردن از آمریکا - فرانسه - آلمان - استرالیا - عربستان - کویت - امارات- برزیل و رژیم صهیونیستی به عنوان مراجعی نام بردندکه با کمیته مذکور همکاری نکرده اند.
با این حال پرامرتز در گزارش اخیر خود از همکاری این کشورها و اسراییل و همچنین سوریه که گروه لبنانی 14" مارس " مقام های این کشور را عامل ترور رفیق حریری معرفی می کنند ابراز رضایت کرده است. رییس کمیته بین المللی تحقیق درباره ترور رفیق حریری همچنین از انگیزه های سیاسی در این ترور نام برده و گفته است این حادثه با طرح حریری برای انتخابات سال 2005 مجلس لبنان در ارتباط بوده است. این کمیته تاکنون با صدها تن از لبنانی ها و غیر لبنانی ها در این ارتباط گفت و گو و از آنان بازجویی کرده است. همچنین متخصصان آن هزاران قطعه از جمله قطعات خودروهای محل حادثه را حتی از اعماق دریا خارج و آن را ضبط و بررسی کرده اند اما هنوز نتایج تحقیقات اعلام نشده است. بسیاری از محافل سیاسی منطقه می گویند رژیم صهیونیستی و آمریکا در درجه نخست طرفهایی قرار دارند که از ماجرای ترور رفیق حریری سود می برندزیرا با این حادثه آنان موفق شدندبه حضور نظامی سوریه در لبنان که خط مقدم رویارویی با اسراییل است پایان داده و جو ضد سوری در لبنان به راه اندازند و این موضوع اسراییل را که یکی از دلشمغولی های آن حضور نظامی سوریه در لبنان بود آسوده خاطر کرده است. از سوی دیگر طولانی بودن زمان تحقیقات این کمیته خود جای سوال دارد.
حریری در بهمن ماه سال 1383 ترور شد وکمیته بین المللی تحقیق با حمایت کامل آمریکا و فرانسه سه ماه پس از این حادثه در اردیبهشت ماه سال1384 کار خود را آغاز کرد - با این حال و با گذشت بیش از یک سال هنوز پرونده تحقیقات کامل نشده است و این موضوع می تواند حاکی از اعمال نفوذ آمریکا و رژیم صهیونیستی برای طولانی تر کردن روند تحقیقات و استفاده از این فرصت برای اجرای طرحهای خود در این کشور به ویژه موضوع خلع سلاح حزب الله باشد.
گروههای مخالف دولت لبنان که یکی از موارد اساسی اختلاف های آنان با دولت و گروه 14 مارس موضوع تشکیل دادگاه بین المللی برای پرونده این ترور است می گویند دادگاه نباید پیش از پایان کار تحقیقات کمیته بین المللی تشکیل شود.
مخالفان دولت تاکید می کنند که خود آنان نیز بر ضرورت روشن شدن حقایق این حادثه تروریستی اصرارمی ورزند اما معتقدند تشکیل این دادگاه نباید سیاسی شده و گروههای دیگر از آن بهره برداری سیاسی کنند.
خاورم265 2082/ شماره 315 ساعت 22:11 تمام انتهای پیام 22-11-45.C25