۲۵ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4990994
T T
۰ نفر
.................................................
برلین - خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. سیاسی. آلمان. لهستان. " آنگلا مرکل " صدراعظم آلمان پس از دیدار با" یاروسلاف کاچینسکی" نخست وزیر لهستان بر اهمیت مناسبات دو کشور تاکید کرد و لهستان را همسایه مهم کشور خود دانست . مرکل روز جمعه و در آغاز سفر دو روزه خود به لهستان افزود :به عنوان صدراعظم آلمان - مناسبات با لهستان برای من مهم است و در این سفر هم به عنوان ریاست ادواری اتحادیه اروپا قصد تبادل نظر برای حل مشترک مشکلات اروپایی را دارم. نخست وزیر لهستان نیز دیداری کوتاه خود با مرکل را" موفقیت آمیز و گامی به جلو "توصیف کرد.
کاچینسکی همچنین ابراز عقیده کرد مشکلات موجود بین دو کشور از جمله در زمینه موضوع قانون اساسی اتحادیه اروپا و نیز برخی مسایل در روابط فیمابین در جریان این سفر حل و فصل شوند.
مرکل قرار است با " لخ کاچینسکی " رییس جمهوری لهستان نیز دیدار و مذاکره کند و در دانشگاه ورشو هم سخنرانی کند.
با وجود اینکه سران آلمان و لهستان بارها با هم دیدار داشته اند و مرکل در 5/1سال زمامداری خود برای دومین بار از لهستان دیدار می کند اما اختلاف نظرهای دو کشور همچنان به قوت خود باقی است. احدات خط لوله گاز آلمان و روسیه از طریق دریای شرق و همچنین غرامت خواهی آلمانی های رانده از لهستان در دوران جنک جهانی دوم از مهمترین موضوعات مورد اختلاف برلین و ورشو است. این در حالیست که" ماریوس موسینسکی " نماینده دولت لهستان برای روابط با آلمان نیز روز گذشته در آستانه دیدار مرکل از لهستان - سیاست برلین در برابر ورشو را خودخواهانه خواند.
از همین رو ناظران معتقدند که سفر روز جاری صدراعظم آلمان به لهستان به میزان زیادی تحت الشعاع این اختلاف نظرها قرار دارد.
اروپام/250/2050 شماره 267 ساعت 17:59 تمام انتهای پیام 17-59-32.C25