۲۵ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4990982
T T
۰ نفر
...............................................
لندن - خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. نظامی. انگلیس. دادگاه. پزشک قانونی مسوول بررسی پرونده قتل یک نظامی انگلیس بر اثر حمله نیروهای آمریکایی در عراق - روز جمعه با صدور حکم نهایی خود رفتار خلبانان آمریکایی مقصر در این پرونده را" غیر قانونی " اعلام کرد.
" آندرو واکر "معاون پزشک قانونی منطقه" آکسفورد شایر "در جنوب انگلیس در حکم خود در پرونده کشته شدن سرجوخه" متی هال " همچنین تصریح کرد-اشتباه خلبانان آمریکایی که منجر به قتل سرجوخه هال شد -کاملا قابل پیشگیری بوده است. سرجوخه هال در ماه مارس 2003 در حمله اشتباه یا" آتش خودی " دو فروند هواپیمای ضدزرهپوش" ای 10- تاندربولت " آمریکایی به چهار دستگاه تانک انگلیسی در اطراف بصره کشته شد.
روند رسیدگی به پرونده قتل این سرباز انگلیسی در چهار سال گذشته با چالشهای فراوانی از جمله عدم همکاری دولت آمریکا برای ارائه برخی اسناد مرتبط با این پرونده مواجه بود.
پزشک قانونی مسوول این پرونده در پی صدور حکم نهایی خود اعلام کرد: حادثه آتش خودی منجر به قتل سرجوخه هال اقدامی مجرمانه محسوب می شود.
واکر افزود :باور دارم که حقایق کامل این پرونده هنوز مشخص نشده اند اما خلبانان آمریکایی باید پیش از آتش گشودن بر نیروهای انگلیسی برای شناسایی و تایید هویت آنها در ارتفاعی پایین تر پرواز می کردند.
دستیار پزشک قانونی آکسفورد شایر ادامه داد :باور ندارم این حادثه یک اشتباه صادقانه بوده است - زیرا امکان پیشگیری از آن کاملا وجود داشت. حکم نهایی پرونده قتل سرجوخه متی هال درحالی منتشر شد که" سوزان هال" همسر این سرباز انگلیسی روز گذشته از" جورج و بوش " رییس جمهوری آمریکا خواسته بود برخی مدارک سانسور شده در این پرونده را در اختیار دادگاه رسیدگی کننده قرار دهد.
وی با تاکید بر اینکه بوش در ملاقاتی با وی در سال 2003 اطمینان داده بود تمام توان خود را برای مشخص شدن شرایط منجر به مرک سرجوخه هال به کار خواهد گرفت خطاب به رییس جمهوری آمریکا گفت: از شما می خواهیم تنها یک صفحه از گزارش سانسور شده توسط" شورای تحقیقات آتش خودی آمریکا "درباره حادثه منجر به مرک سرجوخه هال را در اختیار دادگاه قرار دهید.
وی افزود :ما 110 سطر مدرک را در دادگاه بررسی کرده ایم - اما 11 صفحه از این مدارک سانسور شده اند.
دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده ماه پیش وزارت دفاع انگلیس را موظف کرده بود تا مجوز پخش فیلم قتل نظامی انگلیس توسط نیروی هوایی آمریکا در عراق را از دولت آمریکا کسب کند.
با این وجود -بخشهائی از فیلم حاوی مکالمات داخل کابین هواپیماهای آمریکائی و صحنه های حمله به نیروهای انگلیسی توسط یک نشریه محلی در انگلیس پخش و فاش شد.
اروپام2225/345 شماره 243 ساعت 17:15 تمام انتهای پیام 17-15-58.C25