..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/17 سیاسی.خارجی.مطبوعات.غزه امان - روزنامه های اردن در روز سه شنبه مطالب و اخبار خود را به مقاومت مردم فلسطین در برابر حملات صهیونیستها ،ادامه فعالیت اردنی ها برای کمک به غزه ، سفر هیاتی از حماس به قاهره و ورود شیعیان به کربلا برای برگزاری آیین های روز عاشورا اختصاص دادند.
به گزارش ایرنا، روزنامه اردنی الرای در صفحه نخست خود با عنوان مردم فلسطین با پایداری افسانه ای همراه با آتش و خون در غزه ، نوشت : نیروهای اسراییلی برای دهمین روز متوالی به تجاوزات خود علیه نوار غزه ادامه داده و با رزمندگان فلسطینی در داخل شهر غزه بشدت درگیر شدند اما رزمندگان فلسطینی یک مقاومت افسانه ای از خود نشان دادند به گونه ای که آنان با نیروی زمینی رژیم صهیونیستی در داخل شهر غزه مقابله کردند.
این روزنامه به نقل از منابع پزشکی فلسطینی ادامه داد : تعداد کل شهدای فلسطینی از زمان آغاز تجاوزات تاکنون به 555 شهید و تعداد زخمی ها به دوهزارو 700 تن رسیده است .
درحالی که به نوشته این روزنامه ، عملیات زمینی ارتش اسراییل مانع پرتاب موشک ازسوی گروه های فلسطینی به شهرهای اسراییلی در جنوب نشد به طوری که منابع رسمی اسراییل اعلام کردند که 36 موشک به این مناطق پرتاب شد که باعث زخمی شدن 4 اسراییلی شد .
الدستور دیگر روزنامه اردنی درباره درگیری های شدید میان نیروهای اشغالگر صهیونیستی و رزمندگان فلسطینی در نوار غزه نوشت : با وجود اینکه صهیونیستها هزاران سرباز اسراییلی را به داخل نوار غزه گسیل کردند که توسط هواپیماهای جنگنده ، بالگردها ، تانک ها ، توپخانه ها و همچنین قایق های دریایی حمایت می شدند ، رزمندگان فلسطینی وارد نبردهای بسیار دلیرانه علیه آنان شدند .
الدستور اضافه کرد : ارتش اسراییل اعلام کرد که وارد مرحله سوم از حملات زمینی خود شده است و به سوی مناطق پر جمعیت در شمال غزه پیش روی کرده است .
به نوشته این روزنامه ، سخنگوی نظامی اسراییلی نیز دیروز اعتراف کرد که تعداد 35 سرباز و افسر در نبرد با رزمندگان فلسطینی در نوار غزه زخمی شدند . به این ترتیب بر اساس اعتراف رژیم صهیونیستی جمع کل تلفات این رژیم از آغاز جنگ تاکنون به یک کشته و 70 زخمی رسیده است .
از سوی دیگر سخنگوی گردان های القسام تعهد کرد که این گردان ها موشک های بیشتری علیه دیگر مواضع دشمن در اسراییل پرتاب کند.
روزنامه اردنی العرب الیوم نیز با چاپ مطالب فوق در خبری دیگر در این ارتباط با عنوان حماس نسبت به پیروزی اطمینان دارد و هزاران رزمنده به جنگ خیابانی پرداخته اند نوشت : بر اساس اظهارات شاهدان عینی ده ها تن از رزمندگان ، افراد حماس و جهاد اسلامی با ارتش اسراییل در محله الشجاعیه در شرق شهر غزه به شدت درگیر شدند.
جنبش حماس همچنین در بیانیه ای اعلام کرد که رزمندگان موشکهای ضد تانک علیه تانک های اسراییلی شلیک کردند .
در این میان هواپیماهای جنگی اسراییل به حملات هوایی خود علیه ده ها محله و خانه در شهر غزه وشمال نوار غزه ادامه دادند و همچنین قایق های دریایی جنگی اسراییل به حملات خود ادامه می دهند.
از سوی دیگر محمود الزهار یک رهبر برجسته حماس در غزه دیروز اعلام کرد که جنبش حماس بر اسراییل پیروز خواهد شد .
وی افزود : رنج های امروز ، آرمان های فردا را به تحقق خواهد رساند و دشمن از طریق این تجاوزات با دست خود آینده خود را رقم زد و جهان درباره از بین بردن این رژیم موقت از هم اکنون صحبت به میان آورد.
روزنامه های اردن بخشی دیگر از مطالب و اخبار خود را به ادامه فعالیت های اردنی ها برای کمک به مردم غزه و سفر هیاتی از حماس به قاهره اختصاص دادند .
روزنامه اردنی الرای درباره این فعالیت ها نوشت : ارسال کمک های بشردوستانه فوری اردنی ها به مردم غزه ادامه دارد به طوری که دیروز تعداد ده کامیون حامل دارو و مواد امدادی از اردن از طریق یک پل زمینی میان امان و غزه وارد نوار غزه شد.
این کاروان دویست و پنجاهمین کاروان کمک های اردن به مردم غزه به شمار می آید .
همچنین اهدای خون و کمک های نقدی ، دارویی ، مواد غذایی و مصرفی از تمامی استان های اردن برای مردم غزه دیروز همچنان ادامه یافت .
به نوشته این روزنامه ، در این میان تحرکات و فعالیت های مردمی اردن نیز دیروز برای دهمین روز متوالی جهت محکوم کردن تجاوزات ددمنشانه رژیم صهیونیستی درسراسر شهرهای بزرگ و کوچک ادامه یافت .
مردم اردن دیروز به تظاهرات و راهپیمایی های خود در شهرهای امان ، اربد ، کرک ، ماحص ، مادبا و اکثر استان های اردن در محکومیت رژیم صهیونیستی و درخواست قطع رابطه با این رژیم ادامه دادند .
روزنامه اردنی الدستور در ادامه تشریح فعالیت های مردمی جهت یاری دادن به مردم غزه نوشت : حمایت مردمی و رسمی در اردن دیروز برای دهمین روز متوالی جهت یاری مردم نوار غزه ادامه داشت .
به نوشته این روزنامه هیاتی از سندیکاها و احزاب مخالف دولت اردن برای دیدار با خالد مشعل رییس دفتر سیاسی جنبش مقامت اسلامی (حماس ) دیروز راهی دمشق پایتخت سوریه شد. هدف از این دیدار بازگو کردن حمایت این سندیکاها و احزاب از برنامه مقاومت ملی فلسطین است .
در این میان نیروهای امنیتی اردن از برپایی چادر تحصن ده ها تن از اعضای سندیکاها و احزاب در برابر ساختمان مجلس نمایندگان اردن جهت درخواست لغو معاهده وادی عربه و اخراج سفیر رژیم صیهونیستی از امان جلوگیری کردند.
روزنامه اردنی العرب الیوم با چاپ مطالب فوق درخبر دیگری نوشت : هیاتی از جنبش حماس امروز در قاهره با عمر سلیمان رییس سازمان اطلاعات مصر جهت بررسی راه های متوقف کردن تجاوزات اسراییل علیه نوار غزه دیدار و گفت و گو می کند .
منابع جنبش حماس گفتند که هدف از این مذاکرات باز کردن گذرگاه رفح میان غزه و مصر است .
این روزنامه افزود : دیدار هیات حماس با سلیمان در پی ارسال نامه ای از سوی منوچهر متکی وزیر خارجه ایران به همتای مصری خود احمد ابوالغیط صورت گرفت . این اولین دیدار میان حماس و مصر از زمان تجاوزات اسراییل علیه نوارغزه به شمار می آید .
این روزنامه همچنین در خبری دیگر نوشت : یک مسوول اداری در شهر کربلا اعلام کرد که صدها هزار نفر از زائرین از جمله تعداد 55 هزار نفر از کشورهای بحرپن ،عربستان ، ایران و پاکستان و دیگر کشورها وارد این شهر مقدس شدند تا در آیین های روز عاشورا و برگزاری مراسم عزاداری شهادت سرور شهیدان امام حسین (علیه السلام ) شرکت کنند .
خاورم /**240** 1415**1564** شماره 355 ساعت 18:40 تمام