۱۷ دی ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4716386
۰ نفر
کارشناسان:سازمان ملل متحد در عمل به وظایف خود در غزه ناکام است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/17 سیاسی.سازمان ملل.غزه الجزیره-جمعی از کارشناسان علوم سیاسی، حقوق بین المللی وسازمانهای مصری تاکید کردند که سازمان ملل متحد با تمام تشکیلاتش از جمله شورای امنیت درانجام وظایف اصلی خود از جمله برقراری عدالت درجامعه بین المللی بویژه درمورد جنایت صهیونیستها درغزه شکست خورده است.
این کارشناسان در گفتگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تعلل شورای امنیت در محکوم کردن حمله زمینی و هوایی رژیم صهیونیستی به غزه که وارد یازدهمین روز خود شده است این امر را موجب زیر سوال رفتن توانایی های این سازمان در عمل به وظیفه خود در حفظ امنیت و صلح جهانی بویژه در خاورمیانه دانستند.
آنها همچنین خواستار تلاش کشورهای عربی عضو سازمان ملل برای تغییر اوضاع به نفع غزه شدند.
در همین راستا، دکتر نها بکر استاد علوم سیاسی دانشگاه آمریکایی قاهره تاکید کرد که کمرنگ شدن نقش شورای امنیت به علت تسلط 5 کشور عضو دائم این شورا بر تصمیم گیریهای آن و داشتن حق وتو است. به عنوان نمونه ایالات متحده و انگلیس به عنوان دو عضو دائم این شورا به کشورهای عرب عضو اجازه نمی دهند برای صدور قطعنامه بر ضد اسرائیل و یا حتی آتش بس وارد عمل شوند.
در همین حال دکتر بکر دو راه حل سیاسی برای تغییر اوضاع به نفع غزه از سوی کشورهای عربی پیشنهاد می کند .از جمله متوسل شدن این کشورها به مجمع عمومی سازمان ملل و ارائه درخواست خود از طریق شورای اتحاد برای صلح البته پس از بدست آوردن موافقت یک سوم اعضا که اغلب آنها از کشورهای عربی و یا همراه با مردم غزه هستند برای صدور بیانیه ای در محکومیت حمله اسرائیل به فلسطینی ها .
بکر افزود: حتی اگر این بیانیه الزام آور نباشد اما می توان به عنوان یک اهرم فشار بین المللی بر روی کشورهای جهان از آن استفاده کرد.
راه حل پیشنهادی بعدی این استاد علوم سیاسی مبتنی بر ارائه کلیه مدارک مربوط به عدم توازن قوا در جنگ غزه و تاکید بر تصاویر شهدای غیر نظامی و ویرانی اماکن مذهبی به شورای حقوق بشر سازمان ملل است که اوضاع رقت بارانسانی درغزه را به تصویر می کشد و همچنین درخواست تشکیل یک کمیته بین المللی برای تحقیق در مورد اوضاع نوار غزه ، می باشد.
وی ضعف عملگرد گروه کشورهای عربی در سازمان ملل را چندپارچگی داخلی در این گروه دانست و گفت: سوریه از حماس حمایت می کند و کشورهایی مثل عربستان سعودی واردن هر گونه دخالتی را پیش از توافق فتح وحماس نمی پذیرند ومصر نیز خواستار آتش بس و گفتگوی گروههای فلسطینی است.
از سوی دیگر دکتر محمد عزالدین استاد حقوق بین الملل تاکید کرد که در سیستم رای گیری شورای امنیت نابرابری وجود دارد که به کشورهای عضو دائم این شورا اجازه می دهد هر بیانیه ای را رد کنند و بر خلاف معیارهای بین المللی جهان را زیر سلطه یک دولت واحد قرار می دهد و تا زمانی که این کشورها قادر به فلج کردن اراده سازمان ملل هستند این نقص وجود خواهد داشت وی راه حل این مشکل را اصلاح ساختار سازمان ملل با گسترش دایره عضویت از جمله برای کشورهای آفریقایی و کشورهای حامی مالی این سازمان مثل ژاپن و افزودن عضو ششم به کشورهای عضو دائم این شورا از میان کشورهای عربی و یا جهان سوم و همینطور اصلاح سیستم رای گیری بر اساس منشور سازمان ملل دانست اما در عین حال با تمسخر افزود که حتی انجام این اصلاحات بر اساس منشور این سازمان به موافقت پنج عضو دائم شورای امنیت از جمله آمریکا و انگلیس بستگی دارد که این امر تحقق ناپذیر است.
احمد رفعت استاد دانشگاه قاهره نیز تاکید کرد تا زمانی که یک توافق ضمنی بین تل آویو وواشنگتن بر سر عدم صدور بیانیه آتش بس تا رسیدن رژیم صهیونیستی به خواسته های خود در غزه وجود دارد موضع سازمان ملل تغییری نخواهد کرد.
وی پیش بینی کرد که بزودی بیانیه ای برای آتش بس صادر شود که به نفع رژیم صهیونیستی باشد زیرا ادامه عملیات زمینی در غزه به نفع این رژیم نیست.
صویر1369**1049** شماره 147 ساعت 12:00 تمام