...............................................................
زنجان ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 17/10/87 داخلی.اجتماعی.تاسوعا. محرم 87 محشر غریبی است و چشم ها از نظاره ی آن سیاهی می روند و قلوب انسان های عاشق و دلباخته، همه وهمه مملو از آه و حسرت است.
تاسوعای حسینی فرارسیده است و هرلحظه صدای رعدآسایی در فضای نقاط مختلف استان زنجان می پیچد و با فریادهای "یاابوالفضل العباس" عزاداران سیاهپوش، دست ها بطرف آسمان بلند می شود و قطرات اشک بر چهره های غمبار می غلطند.
شمار جمعیت سوگوار را نمی توان حدس زد، تا چشم کار می کند نقطه ای از معابر اصلی شهر خالی از سیاهپوشان و ماتم زدگان نیست و برودت طاقت فرسای هوای نیز نتوانسته است مانع حرکت دستجات عزادار که تعدادی از آنان کفش و پاپوشی هم ندارند، شود.
هرکس به نوعی عشق و علاقه ی خود را نسبت به شهدای کربلا ابراز می کند، یکی بر سر و سینه می زند، دیگری گوسفندی را زیر پای دستجات عزاداری ذبح می کند، زن جوانی حلقه ی نامزدی خود را به یاد نوعروس دشت نینوا می بخشد ، پیر زن و پیر مردی نیز با اهدای اندوخته ی ناچیز خود، عشق را معنی و تاکید می کنند که از معجزه ی عشق نباید غافل شد.
ولوله ی عجیبی در شهرها و روستاها بپاشده و سوگواری مردم درماتم و عزای سالار شهیدان حسین بن علی (ع) و 72 یار باوفای آنحضرت، درروز تاسوعا به اوج خود رسیده است.
عزاداران پیر و جوان، با شور و حال وصف ناپذیری ، خاطره ی از خودگذشتگی و شجاعت حبیب ابن مظاهر ، علی اکبر و علی اصغر را در اذهان زنده کرده اند، بطوریکه هرکس و رهگذری با مشاهده آن اشک ماتم می ریزد وبرسر وسینه می زند.
بیرق و علم های بر افراشته درهر کوی و برزن این استان ، جاودانگی مکتب عاشورا، عشق اباعبدالله الحسین (ع) به یار و وفاداری یاران سرور شهیدان را به نمایش گذاشته است.
مجالس وعظ و سوگواری باشکوهی در مساجد، تکایا و بیوت علما و روحانیان برپا شده و عاشقان و دلباختگان سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) باپوشیدن جامه سیاه و شرکت در این محافل غمبار ، درماتم شهدای دشت نینوا و به خون خفتگان راه اسلام و قرآن بسوگ نشسته اند.
در تاسوعای حسینی، آیین عزاداری و سوگواری برخلاف دهه اول ماه محرم، از صبح در مناطق مختلف استان آغاز می شود و اغلب مردم در این روز از خانه و کاشانه خود بیرون می زنند و خودرا به مرکز شهر و محل حرکت وتجمع عزاداران حسینی "مرکز شهر و بقعه امامزاده حضرت سید ابراهیم (ع)" می رسانند.
در تاسوعا بر شمار زایران اماکن مقدسه اضافه می شود وحضور گسترده عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در اینگونه اماکن ، ارادت مومنان به خاندان عصمت و طهارت را به عالم هستی گوشزد و تاکید می کند " دیده ایی نزد خدا محبوب تر از چشمی که به حسین (ع) بگرید، نیست". ک/4 506/595 شماره 117 ساعت 11:09 تمام