نشست شورای امنیت برای بررسی دومین قطعنامه درباره غزه ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/17 سیاسی.نیویورک.سازمان ملل.بان سازمان ملل- شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه به وقت نیویورک برای بررسی پیش نویس قطعنامه ای با هدف توقف فوری جنایات اسرائیل در غزه تشکیل نشست می دهد و شماری از وزیران خارجه کشورهای عربی ناامیدانه می کوشند تا آمریکا را برای تایید این قطعنامه متقاعد کنند.
آمریکا با هدف دادن فرصت بیشتری به اسراییل جهت پیشبرد طرح نسل کشی و قتل عام فلسطینی ها در غزه، تاکنون یک قطعنامه و یک بیانیه شورای امنیت را که در آن خواستار توقف فوری نسل کشی در غزه شده بود، وتو کرده است و اگر پیش نویس قطعنامه روز سه شنبه را نیز وتو کند ظرف یک هفته سه بار از وتوی خود برای یک موضوع بهره گرفته است.
بوش وعده داده که تا تکمیل طرح نسل کشی اسراییل، در مقابل جامعه بین الملل بایستد و شورای امنیت را عملا به نهادی خنثی تبدیل کند.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل قرار است روز سه شنبه راهی واشنگتن شود تا با جرج بوش منفورترین رییس جمهوری آمریکا دیدار و او را متقاعد کند که از طرح آتش بس در غزه پشتیبانی نماید.
همزمان وزیران امور خارجه مصر و عربستان سعودی نیز قرار است روز سه شنبه به شش وزیر خارجه عرب در نیویورک بپیوندند.
دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه پس از نشستی با دبیر کل اتحادیه عرب و وزیران امور خارجه حاضر در نشست نیویورک به خبرنگاران گفت که ابراز تاسف از شورای امنیت همچنان در بین اعضا سازمان ملل به چشم می خورد.
بان افزود: از اینکه شورای امنیت نتوانسته به نتیجه ای برسد متاسف است . ما تبادل نظراتی در رابطه با وضعیت امنیتی در غزه و جنوب اسراییل داشتیم و همین دیدار موقعیتی را پیش آورد که به مذاکره درمورد آتش بس فوری بپردازیم و خواستار صلح و ثبات در منطقه شویم. صلح و ثباتی که مورد احترام طرفین باشد.
وی گفت: همینطور که می دانید محمود عباس روز سه شنبه به نیویورک می آید و وزیران امور خارجه مصر و عربستان نیز به ما ملحق خواهند شد. از شروع حملات در روز 27 دسامبر با رهبران عرب و دیگر رهبران به منظور برقراری آتش بس فوری و ارسال کمکهای امدادی انسانی گفت وگو کرده ام تا از امنیت مردم غزه و امدادگران حمایت شده و از تکرار چنین وقایعی جلوگیری شود.
توافق نظرهایی مابین اعضا شورا وجود داشت و فردا با بوش در واشنگتن دیداری خواهم داشت و دراین رابطه به مذاکره خواهیم پرداخت.
از بان سووال شد یک میلیون و 500 هزار فلسطینی در غزه زیر آتش هستند، چگونه می توانید آنها را مطمئن کنید که ظرف یک الی دو روز دیگر آتش بس برقرار خواهد شد.
دبیر کل سازمان ملل جواب داد: شورای امنیت باید به مسوولیت هایش عمل کند، آقای عباس فردا خواهد آمد و ما امیدواریم به توافقهای دو طرفه ای دست یابیم ! مجددا از بان سووال شد: روز سه شنبه می خواهید با بوش دیدار کنید، همگی ما می دانیم که آمریکا راهنمای اسراییل و حمایت کننده اش است، چه می توانید بگویید که دیدگاهها یش را تغییر دهد؟ بان پاسخ داد: اهمیت و وخامت وضعیت، خشونتها را یادآوری کرده و خواهان صلح ماندنی و بادوام از طریق آتش بس فوری که مورد احترام طرفین باشد خواهم شد. همچنین در خصوص وضعیت موجود و کمکهای امدادی به غیر نظامیانی که دراین میان در رنج هستند، گفت وگو خواهم کرد.
دبیر کل در جواب این سوال که چگونه می توانید به توافق دست یابید وقتی که نماینده ای از حماس حضور ندارد;gt گفت همیشه در مورد امنیت غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده ام باید اتحاد بین احزاب فلسطین از جمله فتح و حماس بوجود آید.
از وی درخواست شد در مورد نیروهای صلح در غزه بگوید که وی جواب داد مسایل، نظرات و اصل های زیادی وجود دارد در ارتباط با اینکه چگونه صلح را درمنطقه برقرار کنیم و این مطلبی است که سران کشورها باید در مورد آن به توافق برسند.
بان در ادامه جوابهای بی ربط خود به پرسشهای خبرنگاران در پاسخ به این سوال که در مورد اختلاف نظرها و توافقها بگویید آیا پیام خاصی را به واشنگتن خواهید برد;lt گفت: در مورد چندین مساله توافق نظر بود ویکی از آنها صلح ماندنی در منطقه بود.
وی سپس به ساعت خود نگاه کرد و ترجیح داد سریعا نشست با خبرنگاران را ترک کند.
خبرنگاران با نبود دبیر کل سازمان ملل به طرح پرسشهایشان از عمرو موسی دبیر کل اتحادیه عرب پرداختند.
از عمرو موسی سوال شد که کدام اصلهای اساسی هستند که از اهمیت بیشتری برخوردارند و روی آنها بیشتر تاکید می شود.
دبیر کل اتحادیه عرب جواب داد: اول از همه آتش بس دوم باز کردن گذرگاهها به جهت رسیدن کمکهای بشردوستانه و همچنین سیستم نظارتی بر امور و مواردی که هنوز اختلاف نظر درباره آنها وجود دارد.
عمرو موسی در این نشست گفت که مشارکت اتحادیه اروپا در ارتباط با بحرانهای کنونی بسیار مهم است و باید وضعیت کنونی در غزه تا فردا شب خاتمه یابد.
شبد**اروپام 360**2251** شماره 053 ساعت 09:40 تمام