۴ فروردین ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4491840
۰ نفر
...........................................................
اصفهان، خبرگزاری جمهوری اسلامی 04/01/87 داخلی.فرهنگی.تفریحی.نوروزی.
امروزه اصفهان به عنوان شهر "گنجینه های تاریخی و طبیعی" چون تابلوی بی بدیل در مرکز فلات ایران زمین می درخشد.
جدا از گنجینه های تاریخی که همه اصفهان را به این آثار می شناسند امروزه فضاهای سبز این کلانشهر جذابیت های تاریخی را برای گردشگران دوچندان کرده است.
به گزارش ایرنا، اکنون بر اساس برنامه ریزی ها و تلاشهای شهرداری و سازمان پارکها اصفهان ، فضاهای سبز در این کلانشهر به حدی گسترش یافته به گونه ای که سرانه فضای سبز به ازای هر شهروند به مرز 5/13 متر مربع رسیده است که در مقایسه به حداقل استاندارد جهانی (15 مترمربع ) نزدیک شده است.
اکنون این فضاهای سبز را می توان در فضاهای دل انگیز حاشیه زاینده رود ، پارکهای محلی و کوهستانی و طبیعی دنبال کرد.
در این میان ، یکی از فضاهای سبز ، زیبا و پرجاذبه طبیعی این کلانشهر را می توان "باغ بزرگ گلها" نامید که شهر گنبدهای لاجوردی را برای گردشگران جذاب تر نموده است.
ویژگی و امتیاز منحصر به فرد این باغ را می توان در وجوه چندگانه تفرجی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقی آن دانست که در طراحی این باغ، اقلیم خشک منطقه اصفهان مورد توجه قرار گرفته است.
همچنین عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای این باغ تبلور عینی یافته است.
از جمله بخشهای درونی این باغ، "باغ صخره ای "است که 250 گونه گیاهان صخره ای که نمایی از طبیعت را ارایه می نمایند در این باغ کاشته شده است.
"آبشار باغ" بخش دیدنی دیگری است که بااستفاده ازانواع سنگهای رودخانه یی ساخته شده و در سمت شرقی باغ صخره ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری حجم قابل توجهی از آب به داخل برکه ریزش می کند و جریان می یابد.
در مرکز باغ "طرح فرش" که یکی از نقشهای اصیل و دیرینه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع انشا گلها استفاده می شود.
باغ رز، باغ گیاهان پیازی، مجموعه گونه های زنبق، مجموعه پرچین، مجموعه گونه های داوودی از دیگر بخشهای زیبای باغ گلهای اصفهان می باشد.
زیبایی محسورکننده این باغ زیبا وصدای پای آبی که ازکنار گلها و درختان در گذر است، دل را با خود می برد و چنان آرامشـی به روح انسان می بخشد که لحظاتی چند، گذر عمر از یاد می رود.
کارشناس گل و گیاه بـاغ گلهای اصفهـان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: دراین باغ بیش از 600 گونه گیاهی جمع آوری شده است و پس از باغ گیاه شناسی کرج، متنوعترین مجموعه گیاهی کشور محسوب می شود.
"مریم حجتی" افزود: در این باغ که 55 هزار متر مربع وسعت دارد علاوه بر انواع گلها بیش از یکصد نوع درخت و درختچه نگهداری می شود.
وی، باغ صخره ای، گلخانه کاکتوسها وگیاهان گوشتی راازمهمترین بخشهای این باغ عنوان کرد و گفت: علاوه بر این مجموعه ها، مجموعه گل زنبق و رز نیز که در اردیبهشت ماه به بار می نشیند از متنوعترین بخشهای این باغ است.
حجتی، باغ گیاهان دارویی را ازدیگر بخشهای این باغ عنوان کرد و گفت: در این باغ حدود 50 گونه گیاه دارویی به صورت دایمی کشت می شود که برخی از این گیاهان علاوه بر مصارف دارویی، جنبه زینتی نیز دارند.
وی، بخش سوزنی برگ ها را از دیگر گروه گیاهان این باغ دانست و افزود: در این بخش گونه های مختلفی از انواع درختان همیشه سبز وجود دارد.
در فصل زمستان حدود چهارصد گونه مختلف گیاهی و گل در باغ گلهای اصفهان نگهداری می شود تا پس از فصل خزان و در سرمای شتا، هنوز زندگی در این باغ جریان داشته باشد و جانهای مشتاق با دیدار زیبایی های سحرانگیز این معجزه الهی تازه شود.ک/4 510/603/587 شماره 045 ساعت 11:30 تمام