۲۹ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4253653
۰ نفر
احمدی نژاد الگوی ملت های عربی در مبارزه با استکبار است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/29 سیاسی.ایران.الگوی کشورهای عربی مسکو - کارشناس ارشد انستیتو مطالعات اقتصاد جهانی و مناسبات بین المللی روسیه گفت: ملت های عربی به ویژه جوانان این کشورها که روزگاری پدران شان از جمال عبدالناصر در مبارزه با استکبار حمایت می کردند، امروز احمدی نژاد را الگوی خود می دانند.
به گزارش ایرنا، گئورگو میرسکی روز یکشنبه در میزگرد خبری ویژه بررسی مسایل خاورمیانه در مسکو افزود: قیام های مردمی و انقلاب های کنونی کشورهای عربی شمال آفریقا و خاورمیانه، دنباله انقلاب های آزادی بخش سال های پس از جنگ جهانی دوم است و نشان از بیداری دوباره ملت های مسلمان منطقه دارد.
وی اظهار داشت: هر چند قیام های مردمی کشورهای منطقه در مقطع کنونی، حرکت هایی آزادیبخش محسوب می شوند، ولی از منظر معیارهای انقلاب واقعی، انقلاب اسلامی ایران مردمی ترین انقلاب روی داده در جهان امروزی به شمار می رود.
وی تاثیر انقلاب اسلامی بر مردم کشورهای عربی را بسیار گسترده توصیف کرد و گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران پس از گذشت بیش از سه دهه به الگوی مبارزه ملت های عربی علیه امپریالیسم آمریکا تبدیل شده است.
میرسکی اضافه کرد: با وقوع قیام های مردمی گسترده در کشورهای منطقه، نقش ایران به عنوان پیشروی مبارزه با استکبار برجسته تر شد و در مقابل آمریکا در این بازی شکست خورد.
وی، احتمالات مربوط به ساماندهی قیام های مردمی کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه از سوی کشورهای خارجی را رد کرد و ادامه داد: شاید معترضان در این کشورها از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند اینترنت با تشکل های غیردولتی کشورهای دیگر در ارتباط باشند، ولی پذیرش این که قیام هایی به این گستردگی با دخالت بیگانگان شکل بگیرد، غیرمنطقی است.
کارشناس ارشد انستیتو مطالعات اقتصاد جهانی و روابط بین المللی روسیه در پاسخ به سووالی در خصوص علت عدم حمایت آمریکا از مبارک اظهار داشت: آمریکاییان تجربه کافی از انقلاب اسلامی ایران به دست آورده اند و می دانند که وقتی مردم، شاه را نخواهند هیچ کس نمی تواند کاری بکند.
وی یادآور شد: آمریکا از باخت سنگین خود در جریان پیروزی انقلاب اسلامی ایران، درس بزرگی آموخته است و به همین علت به رغم 32 سال نوکری و گوش به فرمانی حسنی مبارک برای آمریکاییان، مقام های کاخ سفید در جریان انقلاب مردم مصر از وی روی گردان شدند.
میرسکی تشریح کرد: قیام های اخیر مردمی در کشورهای عربی شمال آفریقا و خاورمیانه موجب شد که اعتبار ایران در نزد ملت های عربی بیش از پیش افزایش یابد.
اروپام 518**2240** 1080** شماره 261 ساعت 21:03 تمام