۲۹ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4253617
۰ نفر
وقتی سخنان یک رییس جمهوری پوشش خبری داده نمی شود ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/29 اجتماعی.رسانه ها.کرزی کابل- درحالی که سخنان حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان درباره مسائل مهم این کشور هربار با پوشش خبری گسترده رسانه های داخلی و خارجی همراه می شود اما تنها واکنش این رسانه ها درباره تازه ترین سخنان او در ضرورت قطع وابستگی افغان ها از غرب و تکیه بر توان داخلی سکوت و انفعال بود.
به گزارش ایرنا، دیروز کرزی در نشست شورای وزیران از اسارت ذهنی ناتوانی در اداره کشور توسط افغان ها بشدت انتقاد کرد و گفت: این ذهنیت ناتوانی، القای رسانه های خارجی است که واقعیت ندارد.
رسانه ها طی دیروز تاکنون حتی این سخنان کرزی را پوشش ساده هم ندادند و به جای آن فقط به انتشار پیش خبری درباره اینکه کرزی قرار است بتازگی جزییات انتقال مسوولیت های امنیتی را اعلام کند، بسنده کردند.
رییس جمهوری افغانستان روز گذشته در جمع وزیران این کشور 'تغییر ذهنیت و رهایی حلقه های مدیریت سیاسی دولت ' از اسارت ذهنی ناتوانی در اداره کشور را از پیش شرطهای اساسی انتقال مسوولیت ها خواند و تاکید کرد: این ذهنیت ناتوانی، القای رسانه های خارجی است که قصد دارند القا کنند ما توان اداره کشورمان را نداریم.
وی گفت: این باور کذب و متاثر از رسانه های خارجی است که گویا در اداره افغانستان توان و ظرفیت کاری وجود ندارد یا اینکه ما نمی توانیم بتنهایی خود کارهای بزرگ را انجام دهیم.
کرزی همچنین انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به افغان ها را یک روند ملی و برگشت ناپذیر خواند که نیازمند اجرای صحیح و پیش زمینه های کارشناسی شده است.
وی با اشاره به اوضاع کنونی و فضای ناباوری حاکم در کشور گفت: لازم است تغییرات مثبتی را در شیوه کاری خود وارد و با احساس ملی و آینده نگری در مورد فردای کشور فکر کنیم.
رییس جمهوری افغانستان این ذهنیت ایجاد شده کاذب مبنی بر ناکارآمدی نیروهای افغان در اداره کشور را یک تهدید جدی خواند و اظهارداشت: تا زمانی که این روحیه را از ذهن و روان خود دور نسازیم نمی توانیم به استقلال خود عمل کنیم.
وی بیان کرد: تجربه نشان می دهد دولت های قبلی از لحاظ امکانات و ظرفیت های خود از ما بهتر نبوده اند اما نظام ما از ابتدا با اسارت ذهنی مواجه شده است.
کرزی ادامه داد: این ذهنیت از زمان اشغال شوروی سابق آغاز شده و تاکنون ادامه دارد اما حقیقت این است که در همه عرصه ها ظرفیت قابل ملاحظه داریم.
وی گفت: درکنار این ظرفیت های بومی به کمک های بین المللی نیز نیاز داریم اما ارکان دولتی و حلقه های سیاسی و تصمیم گیرنده در کشور باید بدانند که اکنون زمان آن رسیده کشور را از حالت 'استهلاکی، وابستگی اقتصادی، نظامی و اسارت ذهنی ' فارغ کنیم و به سوی خودکفایی سوق دهیم.
کرزی همچنین بر استفاده از امکانات تولید داخل تاکید کرد و اظهارداشت: تجربه 10سال اخیر نشان می دهد مصارف دولت به علت تجمل گرایی و رعایت نکردن صرفه جویی افزایش یافته و اسباب وابستگی به خارجی ها را فراهم کرده است.
وی همچنین بر تبعات منفی فعالیت ساختارهای خارجی موازی با دولت افغانستان تاکید کرد و گفت: لغو این ساختارها و از بین بردن نهادهای وابسته به نیروهای خارجی باید در اولویت باشد.
نکته قابل تامل اینکه عمده رسانه های داخلی افغان نیز که بیشتر مواقع از سیاستگذاری های رسانه های غربی تبعیت می کنند نیز از پوشش این سخنان کرزی خودداری کردند که سوالات زیادی را ایجاد کرده است.
کرزی چندی پیش نیز در جمع خبرنگاران گفت: روزی نیروهای خارجی برای مقابله با تروریسم به کمک مردم افغانستان آمدند اما اینک افغان ها به مرحله ای از رشد و بالندگی رسیده اند که خود، کشورشان را اداره کنند.
وی تاکید کرد: افغان ها چندین بار پای صندوق های رای برای انتخاب رییس جمهوری و نمایندگان مجلس رفتند تا کشورشان توسط خود افغان ها اداره شود.
به دنبال تاکید بر قطع دخالت نیروهای خارجی در افغانستان، کرزی سال جدید خورشیدی را زمان شروع انتقال مسوولیت های امنیتی به افغان ها اعلام کرده و قرار است فردا جزییات این روند را تشریح کند.
حال در این شرایط که کرزی بر قطع وابستگی به غرب و همچنین حذف القائات ذهنی ناتوانی در اداره کشور توسط افغان ها تاکید می کند، این رویکرد کرزی در رسانه های غربی که حضور گسترده و مدیریت شده ای در افغانستان دارند با سانسور خبری مواجه می شود.
بزرگترین رسانه های جهان در افغانستان حضور فعال دارند و بیشترین اعتبارات را صرف فعالیت اعمال نفوذ مدیریت شده به نفع خود بر افکارعمومی و نیز رسانه های مستقر در این کشور می کنند.
اینک بیش از 30 تلویزیون خصوصی، دهها رادیو و صدها نشریه در افغانستان فعالیت دارد اما طی دیروز تاکنون کمتر رسانه ای داخلی و خارجی به پوشش این سخنان کرزی درباره قطع وابستگی از غرب پرداخته است.
این انفعال رسانه ای درحالی است که برخی مواقع به دنبال نقض حقوق بشر توسط افغان ها حتی اگر موضوع تجاوز به زنان باشد، همین رسانه ها به صورت بسیار گسترده حتی تصاویر قربانیان این جنایات را منتشر می کنند اما اگر تجاوزکننده فردی آمریکایی باشد نه تنها سکوت می کنند بلکه به جریان سازی خبری دیگری برای تحت الشعاع قرار گرفتن خبر تجاوز آمریکایی ها می پردازند به دنبال ورود نیروهای خارجی در افغانستان فرهنگ مذهبی و سنتی افغان ها یکباره در معرض تحولاتی بزرگ قرار گرفته به طوری که نگرانی هایی را برای مردم و علمای این کشور ایجاد کرده است.
روز گذشته شورای اخوت اسلامی افغانستان با انتشار بیانیه ای اهانت به حجاب اسلامی در یکی از شبکه های تلویزیونی خصوصی افغان را بشدت محکوم کرد.
طی ماههای گذشته چندین شبکه تلویزیونی خصوصی توسط دولت افغانستان توقیف شده اما علمای این کشور معتقدند که روند بی توجهی به ارزش های اسلامی در برخی رسانه ها همچنان ادامه دارد.
کرزی به عنوان عالی ترین فرد افغانستان درحالی بر ضرورت توجه به توانمندی های بومی برای فائق آمدن بر مشکلات اشاره می کند که بارها کشورهای همسایه افغانستان بر خروج نیروهای بیگانه و بهره گیری از ظرفیت بومی افغان ها و نیز کشورهای همسایه در حل مشکلات منطقه ای تاکید داشته اند.
در ادامه این استراتژی و براساس توافق جامعه جهانی با افغانستان قرار بود روند خروج نیروهای بیگانه از این کشور از سال جاری میلادی شروع شود و تا سال 2014میلادی پایان یابد اما بتازگی مجلس آمریکا با خروج فوری نیروهایش از افغانستان مخالفت کرده است.
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نیز چندی پیش بودجه 110میلیارد دلاری اش را برای توسعه جنگ در افغانستان تقدیم مجلس کرد.
درادامه این سیاست های آمریکا علنی شدن تصمیم واشنتگن در ایجاد پایگاه دائمی نظامی در افغانستان نیز بر خشم مردم این کشور افزوده و افغان ها معتقدند که حضور دائمی آمریکا نه تنها افغانستان را در معرض جنگ همیشگی قرار می دهد بلکه بحران های منطقه ای را نیز در پی دارد.
آساق **569** شماره 225 ساعت 17:52 تمام