۲۹ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4253582
۰ نفر
نوروز عامل انسجام ملی و همبستگی منطقه ای است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/29 سیاسی.صالحی مرام.نوروز تهران- معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور گفت که نوروز پدیده مبارکی برای ایجاد انسجام ملی، همبستگی منطقه ای و قطب بندی فرهنگی است.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جشن جهانی نوروز، محمد حسن صالحی مرام در گفت وگویی با اشاره به ثبت جهانی نوروز با ریشه ایرانی در سازمان ملل متحد در اسفند 1388، افزود: نوروز به عنوان یکی از میراثهای گرانبهای انسانی مورد توجه جهانیان قرار گرفت و اولین جشن جهانی نوروز با حضور روسای جمهور کشورهای عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و افغانستان برگزار شد که کشورهای آذربایجان و ترکیه هم در سطح نخست وزیر در این جشن حضور داشتند.
وی در ادامه درباره برنامه های جشن جهانی نوروز 90 که در تهران برگزار می شود، تصریح کرد: امسال برای اینکه بتوان نوروز را به عنوان یک قطب فرهنگی ارتقا بخشید، از کشورهای جدیدی که تعدادشان به 12 کشور می رسد به عنوان پایه گذار و امضاکننده اصلی ثبت نوروز و همچنین مقامات کشورهای حوزه تمدنی نوروز دعوت به عمل آمده است تا در این نشست حضور یابند.
عضو ستاد جشن جهانی نوروز با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع روسای جمهور شرکت کننده در جشن جهانی نوروز سال 88، گفت: ایشان در آن دیدار فرمودند تثبیت بین المللی نوروز در واقع ارتقا بین المللی و ظرفیت جهانی کشورمان است. دشمنان گذشتن پنج سال و نیم از عمر دولت نهم و دهم و همچنین ادامه پافشاری آقای احمدی نژاد بر ارزش ها، اصول و مطالبات اصلی مردم را برنتابیدند و به قول خودشان تحریم های فلج کننده علیه کشورمان اعمال کردند.
وی افزود: آنها می خواستند از این رهاورد، انزوای کشورمان را دنبال کنند اما اکنون ایران کانون توجه جهانی است و نه تنها منزوی نشده بلکه در عرصه جهانی و پیشرفت های علمی و اقتصادی هر روز گام های جدیدتری را برمی دارد وی یادآور شد: هدفمند کردن یارانه ها که یکی از بزرگ ترین ، اساسی ترین و اصولی ترین اقدام ها و انقلاب بزرگ اقتصادی است با حول وقوه الهی، توجهات حضرت ولی عصر (عج ) و حمایت های مردم اجرا شد.
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور اظهار امیدواری کرد که بتوانیم هر روز بهتر از روزهای قبل به سمت قله های پیشرفت و تعالی حرکت کنیم تا دهه چهارم انقلاب اسلامی بنابر فرموده رهبر معظم انقلاب دهه پیشرفت و عدالت باشد.
صالحی مرام در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از ابتدا، نوروز مظهر فر، شکوه و زیبایی بوده است، تصریح کرد: نوروز برای ایرانی ها پیام آور امید، شادمانی و پیروزی است که عظمت و جلال نوروز هم در سنگ نگاره های تخت جمشید است و در اشعار بسیاری از شاعران تجلی می یابد.
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور در خصوص تاثیر حضور شرکت کنندگان در جشن جهانی نوروز به عنوان سفیران کشورهای مختلف بر دیدگاه مردم جهان، گفت: پیش از اینکه به این همایش بزرگ بین المللی به عنوان یک اقدام سیاسی و دیپلماتیک نگاه کنیم باید آن را یک قطب بندی بزرگ فرهنگی بدانیم.
وی افزود: اگر بتوانیم نوروز را برای کشورهایی که در یک حوزه تمدنی مشترک قرار دارند و دارای نقاط مشترکی همچون ارزش ها، آداب و رسوم و دین مبین اسلام هستند، تبیین و گسترش دهیم، به طور یقین می توانیم از تهاجمات بزرگ فرهنگی علیه کشورمان مانع شویم.
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: امروزه وسایل ارتباط جمعی فرزندان ما را احاطه کرده اند که اگر به این موضوع بی توجه باشیم آنها پیش از آنکه فرهنگ خود را بشناسند ، به سمت فرهنگ بیگانه خواهند رفت.
صالحی مرام در ادامه به ویژگی های معنوی نوروز اشاره کرد و اظهار داشت: در لحظه تحویل سال همانند لحظات اذان همه مردم در حال گفتن ذکر یا مقلب القلوب والابصار و باز کردن قرآن هستند تا از آن برای سال جدید برکت بگیرند. علاوه بر آن نشستن با پدر و مادر در کنار سفره هفت سین موجب محبت ، آشتی، صفا و صمیمیت در خانواده می شود.
سیام 9012** 1568 شماره 190 ساعت 15:36 تمام