..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/29 سیاسی.سیاری.سوئز.هرمزگان بندرعباس ـ دوازدهمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که هفتم بهمن ماه امسال به آبهای آزاد اعزام شده بود،روزیکشنبه در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش در بندرعباس پهلو گرفت و از سوی فرمانده نیروی دریایی ارتش ،نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس و خانواده پرسنل نیروی دریایی و جمعی از مقامات نظامی و اداری مورد استقبال قرار گرفت.
به گزارش ایرنا،فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در مراسم یاد شده عبور از کانال سوئز و اهتزار پرچم جمهوری اسلامی در دریای مدیترانه برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی را یک دستاورد درخشان و تحقق منویات رهبر فرزانه انقلاب در تبدیل نیروی دریایی به یک نیروی راهبردی توصیف کرد.
امیر دریادار حبیب الله سیاری افزود: ابلاغ پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه، کشورهای دوست و مسلمان، تحکیم روابط دوستانه با کشورهای منطقه یی و ارسال پیام دانشجویان دانشگاه امام خمینی (ره ) تحت عنوان پیام صلح و دوستی به همه دانشجویان کشورهای منطقه از جمله اهداف بیرونی این عملیات بود.
کشورهای حاضر در منطقه با مشاهده حضور ناوگروه ارتش جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش به اقتدار ایران پی برده و بر توانمندی های ایران مهر تایید زدند.
وی ادامه داد:عبور ایران از کانال سوئز و حضور در آبهای آزاد اثبات کرد که نظام مقدس جمهوری اسلامی کمر تحریم ها را شکسته است و آنها را به یک فرصت تبدیل نموده است.
امیردریادارسیاری تصریح کرد:حضور نیروی دریایی جمهوری اسلامی در آبهای آزاد به منظور دفاع از منافع ایران یک ضرورت است که امنیت مبادلات اقتصادی ایران را تضمین کرده و نماد اقتدار و صلابت ایران اسلامی است.
وی با اشاره به همراهی گروهی از دانشجویان دانشگاه دریایی حضرت امام (ره ) نوشهر در این ماموریت رزمی آموزشی و اهمیت آن در ارتقای آمادگی علمی و تخصصی این دانشجویان اظهار داشت: در بخش دیگری از این سفر ،ناوگروه اعزامی در عربستان و سوریه پهلو گرفت و تمامی افراد حاضر در این ماموریت موفق به انجام حج عمره و زیارت اماکن مقدس این دو کشور گردیدند.
درجریان اعزام دوازدهمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش ،570نفر از پرسنل و دانشجویان 20هزار کیلومتر دریانوردی نموده و بیش از 2هزار و 850 ساعت آموزش تئوری و عملی را سپری کردند.
همچنین ناوگروه اعزامی درجریان ماموریت خود علاوه بر اسکورت کشتی های تجاری در خلیج عدن موفق شد یک کشتی هنگ کنگی را نیز که از سوی دزدان دریایی سومالی مورد حمله واقع شده بود را نجات دهد و آن را تا مناطق امن در خلیج عدن همراهی کند .ناوگروه اعزامی از یک فروند ناو بالگرد بر خارک و ناوشکن الوند تشکیل شده بود. ک/3 7192/668 شماره 174 ساعت 14:45 تمام