۲۹ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4253512
۰ نفر
..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/29 اجتماعی.گردشگری.جاذبه های تاریخی همدان- وجود هزاران سند تاریخی و متن های تحقیقاتی بیانگر این است که شهر کهن همدان آلبوم زیبا و رنگارنگ و همچنین تجلیگاهی از هویت باستانی مردم ایران زمین از دوره های مختلف تاریخی است و دیرینگی این شهر و ابنیه های باشکوه و تاریخی آن همواره مورد تحسین باستان شناسان است .
به گزارش خبرنگار ایرنا، کارشنا سان میراث فرهنگی در همدان می گویند: تکثر یادمان های با ارزش تاریخی و فرهنگی در کنار جاذبه های منحصر به فرد طبیعی موجب معرفی همدان به عنوان یکی از مناطق اصلی توریستی ایران در داخل و خارج کشور شده است.
تپه باستانی هگمتانه، سنگ نوشته های گنج نامه، دامنه های زیبای الوند، دره های سرسبز و دلفریب عباس آباد، حیدره و دره مرادبیک ، کوچه باغهای مصفا، آرامگاه های مشاهیر ادبی و تاریخی چون بوعلی سینا و باباطاهر،بقعه استرومردخای و بازار قدیمی نمونه هایی بارز از مجموعه جاذبه های گردشگری زاگرس نشینان همدانی است.
آثاری زیبا، دیدنی و جذاب از دوران مادها، هخامنشیان، ساسانیان، صفویه ، سلجوقیان، اشکانیان و قاجاریه تلالویی از فرهنگ و تمدن ایرانیان در همدان به یادگار مانده است.
وجود کاخ باستانی هگمتانه دارای آثار خشتی دوران هخامنشیان، لوح زر آریا رامنه، جام زرین منسوب به داریوش (قرن پنجم قبل از میلاد) و جام زرین خشایارشاه (پسر داریوش ) و نقش برجسته زرشیر بالدار در حال جهش، مربوط به دوران هخامنشی و آثار متعدد دیگر، همدان را در فهرست مکان های زیبای گردشگری جهان قرار داده است.
تپه باستانی هگمتانه، واقع در مرکز شهر همدان را که وسیع ترین تپه باستانی ایران است بقایای ابنیه کاسی، مادی، هخامنشی و بعد از آن می دانند.
مساحت این تپه حدود 30 هکتار است که با در نظر گرفتن بخش هایی که جزء محدوده تپه باستانی است ، ولی اینک ساختمان های مسکونی بر روی آن ساخته شده، به بیش از 40 هکتار نیز می رسد.
این تپه بیضی شکل، در داخل محدوده شهر فعلی همدان در دو سوی خیابان اکباتان واقع شده است.
-هگمتانه < یا -هنگمتانه < که به زبان پارسی قدیم به معنی محل تجمع بوده، ترکیبی از دو واژه -هنگ < به معنی -جا< و -متانه < به معنی -تجمع < است. این واژه در زبان یونان به صورت -اکباتانا< در آمده است و در کتیبه های عیلامی به صورت -آگ ماتونو< آمده است.
برخی نیز معتقدند: -امدانه < یا -آمادای < که در کتیبه پلیسر پادشاه آشور آمده، به این محل اطلاق می شده است.
-هگمتانه < در زبان ارمنی -اهمتان <، در زبان سریانی و پهلوی -اهمدان < و در گویش نویسندگان عرب -همدان < و در تورات -احتمانا< گفته شده است.
حمام تاریخی قلعه یکی از زیباترین حمام های استان همدان است که با معماری اصیل سنتی در همدان واقع شده است .
حمام قدیمی قلعه معروف به حمام حاج محمد سعید در یکی از محله های قدیمی و اصیل همدان به نام محله قلعه یا قاشق تراشان واقع در خیابان شریعتی قرار گرفته است. این حمام در اواخر دوره قاجار بنا شده و دارای مساحتی حدود یک هزار و 500 مترمربع است.
آرامگاه بوعلی سینا نیز دیگر بنای تاریخی همدان است که در میانه میدانی به همین نام در این شهر واقع است.
میدانی بیضوی، با درختان کهنسال چنار ، باغچه های موزون ، بنای زیبا و تندیسی که معرف این میدان است ، تفرجگاه زیبایی را بوجود آورده است که چون نگینی در قلب این شهر کهن می درخشد.
معمول است که شهرهای برجسته جهان هر یک به قامت بنای یادبوی مشهورند و همدان نیز ، حدود 50 سال است که به برج آرامگاه بوعلی، مزین و معروف است.
بقعه حیقوق نبی (ع) نیز به عنوان دیگر آثار ارزشمند باستانی استان همدان است که در شهر تویسرکان واقع شده و بنای آن را به قرن هفتم نسبت می دهند.
حیقوق نبی یکی از پیامبران بنی اسراییل است که نگهبان معبد سلیمان در اورشلیم بود و نامش در کتاب تورات (عهد عتیق ) ذکر شده است.
این شخص هنگام حمله بنوکد نصر و بابلیان همراه با خیل یهودیان به اسارت در آمد و سالیان متمادی را در زندان بابل به سر برد و پس از فتح بابل توسط کوروش هخامنشی و آزادی یهودیان ، به ایران آمد و در اکباتان (همدان ) مسکن گزید و پس از مرگ در تویسرکان به خاک سپرده شد.
این بقعه بنای برج مانند آجری با گنبدی شکل است که پوشش داخلی آن مدور است و پوشش خارجی آن مخروط ناوی شکل است و در نمای خارجی هر ضلع از بنای هشت ضلعی، طاق نمای کم عمقی تعبیه شده که بالای آن کاشی کاری است.
آرامگاه باباطاهر نیز از عرفای بزرگ و مشهور دو بیتی سرای ایران که گذشت زمان در فراموشی دو بیتی های شورانگیز سروده شده وی با لهجه لری نیز ناتوان بوده در یکی از میدان های مصفا و زیبای همدان واقع است.
باباطاهر در مجموعه کلمات قصار عربی، عقاید عرفانی خود را در علم معرفت ، ذکر، عبادت، وجد و محبت را مشتمل بر 420 ذکر عارفانه در 50 باب بیان کرده است.
گنبد علویان، اثر دیگر خطه تاریخی همدان، محل آرامگاه دو نفر از اعضای خاندان علویان که زیر گنبد سردابی پوشیده شده با کاشی های خشت فیروزه ای رنگ قرار گرفته متعلق به دوره سلجوقیان بوده و از منظر بیرونی مشابه گنبد سرخ مراغه و از داخل نیز دارای گچبری های زیبا و فراوان است.
چهره بیرونی بنا دارای طاقنماهایی به اشکال منظم لوزی های بزرگ و کوچک با آجر برجسته کاری شده است و بقایای کتیبه آجری زیبا به خط کوفی مشتمل بر چند آیه اول سوره دهر در بالای دیوارهای خارجی و ستون های جانبی جلوخان نیز به چشم می خورد.
سرپرست معاونت گردشگری استان همداندر این باره به خبرنگار ایرنا گفت: پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی این استان همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است و امسال باتوجه به برنامه ریزی های انجام شده و استقبال مسافران نوروزی در دو روز گذشته ، پیش بینی می شود شمار گردشگران استان از رشدی 20 درصدی برخوردار باشد.
علیرضا قاسمی مجموع ظرفیت اقامتی سطح استان را یک هزار و 500 نفر تخت عنوان کرد و افزود: 11 هتل و هتل آپارتمان، 19 مهمانپذیر، 11 منزل استیجاری و هفت مجتمع خدماتی بین راهی آماده پذیرایی از گردشگران است.
وی همچنین از طراحی برنامه ویژه تحویل سال در قالب جشنواره ای شاد که در آرامگاه بوعلی سینا برگزار می شود خبر داد.
قاسمی اظهار داشت: در این جشنواره اجرای موسیقی سنتی و برنامه های شاد و متنوع در نظر گرفته شده است.
وی گفت: باهمکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز برگزاری برنامه جنگ شادی هر شب در تالار فجر، برنامه ویژه کودکان و همچنین آیین شاهنمامه خوانی نیز در آرامگاه بوعلی سینا تدارک دیده شده است.
وی در ادامه بیان کرد: براساس برنامه در نظر گرفته شده کار اطلاع رسانی شامل توزیع بروشور و نقشه های اماکن گردشگری توسط نیروهای هلال احمر انجام می شود و در همه ابنیه های تاریخی راهنمای محلی برای معرفی به گردشگران حضور دارد.
استان همدان دارای یک هزار و 800 اثر تاریخی و باستانی است که حدود یک هزار اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
7521/575 شماره 120 ساعت 12:48 تمام