..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/29 سیاسی.انگلیس.لیبی لندن - وزارت دفاع انگلیس روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: یک زیردریایی و چندین فروند جنگنده انگلیسی در حملات هوایی و موشکی به لیبی مشارکت داشتند.
به گزارش ایرنا، در این بیانیه آمده است: پس از صدور قطعنامه 1973 شورای امنیت سازمان ملل، نیروهای مسلح انگلیس در یک حمله هماهنگ علیه سیستم های دفاع هوایی لیبی شرکت کردند.
علاوه بر شلیک موشک های تام هاوک از زیردریایی ترافالگار که در دریای مدیترانه مستقر است، هواپیماهای تورنادوی نیروی هوایی نیز اهدافی را در داخل لیبی مورد اصابت قرار دادند.
بر اساس اعلام وزارت دفاع انگلیس، هواپیماهای تورنادو از موشک های تهاجمی استورم شدو (شبح توفان ) در این عملیات استفاده کردند.
این وزارتخانه گفت: هواپیماهای تورنادو برای این عملیات مستقیما از پایگاه مارهم واقع در شرق انگلیس پرواز کردند و مسافتی حدود سه هزار مایل را برای حمله به اهدافی در داخل لیبی طی کردند.
این عملیات از نظر مسافت، طولانی ترین عملیات نظامی ارتش انگلیس پس از جنگ فالکلند با آرژانتین در دهه 1980 بود.
وزارت دفاع انگلیس افزود: هواپیماهای تهاجمی انگلیس در این عملیات با هواپیماهای وی سی 10 و تریستار سوخت رسان و هواپیماهای شناسایی ایی 3 دی و سنتینال پشتیبانی می شدند.
دو کشتی جنگی انگلیس به نام های وست مینستر و کامبرلند نیز در دریای مدیترانه حضور دارند و گفته می شود یکی از ماموریت های آنها همکاری در محاصره دریایی لیبی می باشد.
گفتنی است در آغاز حمله نظامی کشورهای غربی به لیبی، شب گذشته 112 موشک تام هاوک توسط زیردریایی ها و شناورهای آمریکا و انگلیس به سمت لیبی شلیک شد.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس شنبه شب و پس از آغاز حملات کشورهای غربی به لیبی مدعی شد که حمله به آن کشور اقدامی درست، ضروری، قانونی است.
وی همچنین از مشارکت نیروهای هوایی و دریایی انگلیس در حمله به لیبی خبر داد و گفت: هواپیماهای انگلیسی در حال حاضر عملیات خود را بر فراز لیبی آغاز کرده اند... این یک عملیات قابل توجیه و عادلانه و همچنین در راستای منافع انگلیس است.
حمله نظامی به لیبی پس از جلسه دیروز سران و مقامات تعدادی از کشورهای غربی و عربی در پاریس آغاز شد. نخست وزیر انگلیس نیز در جلسه پاریس شرکت داشت.
علاوه بر انگلیس، نیروهای نظامی فرانسه، آمریکا، ایتالیا و کانادا نیز در حملات موشکی و هوایی به لیبی شرکت داشته اند.
کمیته وضعیت های اضطراری کابینه انگلیس موسوم به کبرا قرار است روز یکشنبه تشکیل جلسه دهد تا نتایج و دستاوردهای روز نخست عملیات نظامی در لیبی را بررسی کند.
در همین حال ائتلاف ضدجنگ انگلیس به عنوان بزرگترین تشکل غیردولتی مدافع صلح در این کشور شنبه شب با انتشار بیانیه ای حملات نظامی کشورهای غربی علیه لیبی را بشدت محکوم کرد.
ائتلاف جنگ را متوقف کنید گفت: انگلیس و آمریکا با بیش از 100 فروند موشک تام هاوک لیبی را هدف حمله قرار دادند. این موشک ها سلاحهای دقیق هدایت شونده نیستند بلکه سلاحهایی کشتار جمعی هستند که می توانند بسیاری از غیرنظامیان را در لیبی به خاک و خون بکشند.
شورای امنیت سازمان ملل که مجوز اعمال منطقه پرواز ممنوع را بر فراز لیبی صادر کرد در واقع باعث شد که یک حمله نظامی تمام عیار علیه آن کشور آغاز شود و این عملیات نظامی بزودی متوقف نخواهد شد.
ائتلاف بزرگ ضدجنگ انگلیس، حملات کشورهای غربی علیه لیبی را اقدامی وحشیانه خوانده و تاکید کرده است که این حملات نه تنها منجر به حفاظت از غیرنظامیان در آن کشور نخواهد شد، بلکه مردم لیبی را نیز در نهایت به بردگانی تحت سلطه غرب تبدیل خواهد کرد.
اروپام 345** شماره 088 ساعت 11:58 تمام