۲۷ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4252636
۰ نفر
..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/27 سیاسی.آلمان.لیبی برلین - وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه تنها چند ساعت بعد از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی اعلام کرد، در اقدام نظامی علیه این کشور شرکت نمی کند.
به گزارش ایرنا، شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته، پرواز کلیه هواپیماها بر فراز لیبی را ممنوع کرد و به کشورهای دیگر اجازه داد که برای اجرای این ممنوعیت، برقراری آتش بس و دفاع از غیرنظامیان، تمام تدابیر لازم از جمله گزینه نظامی را اتخاذ کنند.
گیدو وستروله روز جمعه در برلین با انتشار اعلامیه ای همچنان تردید زیاد خود را درباره اقدام نظامی علیه لیبی ابراز و به خطرات قابل توجه چنین اقدام نظامی غرب تاکید کرد.
وی در این اعلامیه آورده است: سربازان آلمانی در چنین اقدام نظامی شرکت نخواهند کرد.
آلمان یکی از اعضای غیردایم شورای امنیت سازمان ملل و از اعضای مهم اتحادیه اروپا و ناتو محسوب می شود.
برلین پیش از این نیز ضمن مخالفت با دخالت نظامی غرب در لیبی و ابراز نگرانی از طولانی شدن این جنگ، این سوال را مطرح کرده بودکه در صورت عدم موفقیت طرح ممنوعیت پرواز بر فراز لیبی، آیا در جنگ زمینی نیز درگیر خواهیم شد؟.
در عین حال اتحادیه اروپا در اعلامیه ای با استقبال از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل در قبال لیبی، این اقدام را دارای مبنای حقوقی روشن دانست که از مردم غیرنظامی لیبی حفاظت می کند.
این اعلامیه مشترکا توسط هرمان فان رومپوی، رییس شورای اتحادیه اروپا کاترین اشتون هماهنگ کننده سیاست خارجی این اتحادیه منتشر شده است.
شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته در این قطعنامه که دومین قطعنامه تنبیهی این شورا علیه رژیم قذافی است، برای اولین بار اجازه توسل به گزینه نظامی برای دفاع از غیرنظامیان را داده است.
این قطعنامه با هدف حفاظت از غیرنظامیان و مناطق با جمعیت غیرنظامی در برابر حملات نیروهای دولتی، به ویژه پرواز تمام هواپیماها بر فراز آسمان لیبی را ممنوع کرده است.
اروپام 1080**250** شماره 095 ساعت 11:43 تمام