۱۲ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4242655
۰ نفر
..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 فرهنگی.شهدا.حسین خرازی اصفهان - مراسم سالروز شهادت حاج حسین خرازی فرمانده لشکر14 امام حسین علیه السلام و گرامیداشت شهدای عملیات کربلای پنج، عصر پنجشنبه در گلستان شهدای اصفهان برگزار شد.
در این مراسم که جمع کثیری از همرزمان این شهید سرافراز سپاه اسلام، خانواده های شهدا، فرماندهان سپاه و بسیج و نیروهای نظامی و انتظامی، مسوولان استان و شهر اصفهان برگزار شد، ابتدا پیام سردار جعفری فرمانده سپاه قرائت شد.
در این پیام فرمانده سپاه ضمن برشمردن ابعاد شخصیت شهید خرازی و گرامیداشت یاد دیگر شهدای عملیات کربلای پنج، از فقدان توفیق برای شرکت در این مراسم عذرخواهی کرده بود.
درادامه این مراسم جانشین سازمان بسیج مستضعفین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان خاطراتی از عملیات کربلای پنج و حماسه آفرینی های شهید خرازی و سپاهیان اسلام در این عملیات، اظهار داشت: شهید خرازی انسانی با بصیرت بود که در دفاع از امام لحظه ای تردید به خود راه نمی داد.
سردار پاسدار علی فضلی با بیان بخشهایی از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص عملیات کربلای پنج، افزود: رهبر معظم انقلاب شب های این عملیات را شب قدر انقلاب دانستند و فرمودند هر کس این حماسه را فراموش کند از اردوگاه انقلاب قلم خواهد خورد زیرا در این عملیات سپاه حادثه کربلا را مشق کرد.
وی ادامه داد: در این عملیات که 28 شبانه روز طول کشید وعده دیدار با امام انگیزه رزمندگان را برای اجرای عملیاتی که انجام آن غیرممکن می نمود چند برابر کرد و شهید خرازی در برانگیختن رزمندگان برای شرکت در این عملیات نقش موثری داشت.
سردار فضلی، با تاکید بر ضرورت برخورداری از بصیرت با بیان برخی ابعاد فتنه سال گذشته، گفت: مواضع اخیر مجلس شورای اسلامی در ضد انقلاب قلمداد کردن موسوی و کروبی، اگرچه دیر اما ضروری بود.
در ادامه این مراسم که با مرثیه سرایی برای ائمه اطهار و شهدای دفاع مقدس همراه بود، شرکت کنندگان با حضور بر مدفن شهید خرازی و قرائت فاتحه یاد این سردار سپاه اسلام را گرامی داشتند.
* زندگینامه شهید خرازی : شهید حسین خرازی در سال 1336 در اصفهان متولد شد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حالی که تجربه دوران سربازی قبل از انقلاب را به همراه داشت به جمع پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و در سایه تدین، پشتکار و اخلاص خویش کار در حوزه دفاع نظامی از انقلاب را از پایین ترین رده یعنی نگهبانی و سپس پذیرفتن مسئولیت اسلحه خانه آغاز کرد.
حضور در صحنه های مقابله با ضد انقلاب در گنبد نخستین گام جدی حسین خرازی بود که در بهمن و اسفند ماه 58 انجام گرفت و سپس با شدت گرفتن بحران کردستان به سنندج، پاوه و دیگر شهرهای غرب کشور هجرت کرد.
او در سنندج اقدام به تشکیل گردان ضربت کرد که به عنوان تنها نیروی واکنش سریع در منطقه توانست نقش موثری ایفا کند.
با شروع تجاوز رژیم بعثی عراق در 31شهریور سال 1359 که به تصرف بخش وسیعی از جنوب و غرب کشور توسط متجاوزین انجامید، حاج حسین همراه با یاران خود در گردان ضربت به دارخوین رفت و جبهه مستقل و فعالی را در شمال آبادان فرماندهی کرد که عملیات فرمانده کل قوا در خرداد سال 60 اوج این مرحله از زندگی پر افتخار اوست.
پس از عملیات ثامن الائمه (ع) که به آزادسازی آبادان از محاصره انجامید، ماموریت یافت تا با استفاده و سازماندهی نیروهای جبهه دارخوین، تیپ 14 امام حسین (ع) را تشکیل دهد.
پس از آن و در مدتی حدود یکسال تیپ تحت فرماندهی شهید خرازی توانست با اجرای مهم ترین عملیات و پذیرش حساس ترین و سخت ترین مانورها، سلسله عملیات طریق القدس، علی بن ابیطالب (ع) در منطقه چزابه، فتح المبین و بیت المقدس و پس از آن عملیات برون مرزی رمضان را انجام دهد.
در این زمان حسین بیش از آن که برای مردم ایران شناخته شده باشد، نامش لرزه بر اندام فرماندهان ارتش صدام می انداخت.
پس از عملیات رمضان حسین به فرماندهی قرارگاه فتح یا سپاه سوم صاحب الزمان (عج ) انتخاب شد که چند لشکر از جمله لشکرهای 8نجف اشرف، 14 امام حسین، 25 کربلا و 44 قمر بنی هاشم را تحت امر خود داشت.
در این مقطع حاج حسین نقش یک ژنرال جوان را در هدایت عملیات محرم، والفجر مقدماتی و والفجر یک ایفا کرد و سپس به لشکر امام حسین (ع) بازگشت و تا لحظه شهادت در سمت فرماندهی این لشکرباقی ماند.
در این مقطع حسین که پر تجربه ترین و مورد اعتمادترین فرماندهان عملیاتی جنگ بود سلسله عملیات والفجر 4، خیبر، بدر، والفجر 8، کربلای 3، کربلای 4و سرانجام کربلای 5 را با روحیه ای شهادت طلب و همچنان خط شکن انجام داد.
در عملیات کربلای 5، سپاه اسلام به پیشروی های خود تا آنجا ادامه داد که توانست منطقه شماره یک دیدبانی لشکر 11 عراق در شرق بصره را فتح کند و این مسئله باعث شد صدام دستورالعمل جدیدی را صادر کند و آن چیزی نبود جز دستور استفاده از سلاح شیمیایی.
پس از این دستور صدام ، عراقی ها بصورت نامحدود از سلاحهای شیمیایی استفاده کردند و هیچ چیز جز جلوگیری از رسیدن ایران به بصره برایشان اهمیت نداشت.
سرانجام زندگی پر افتخار حسین خرازی در سخت ترین عملیات رزمندگان اسلام علیه ظلم و تمام کفر یعنی کربلای 5 به اوج خود رسید و در حالی که قبل از آن و در سال 63 در عملیات خیبر در منطقه طلائیه دست راست خود را تقدیم اسلام کرده بود و غم شهادت بیش از 10 هزار نفر از یاران خود را در سینه داشت، در شرایطی که عملیات پیروزمندانه به پایان می رسید، در ظهر جمعه هشتم اسفند ماه1365 به شهادت رسید.
پس از شهادت شهید خرازی، صدا و سیمای عراق برنامه های خود را قطع کرد و جشن و پایکوبی پخش نمود.
این خبر بیش از همه باعث خوشحالی ماهر عبدالرشید فرمانده لشکر 7 زرهی ارتش بعث شد چرا که نبرد این دو فرمانده در عملیات های مختلف بسیار سخت بود و همیشه حسین خرازی با اقتدار پیروز می شد.
شهید خرازی در وصیتنامه خود چنین می گوید: خدایا تا زمان عملیات فاصله زیادی نیست. خدایا به قول امام خمینی تو فرمانده کل قوا هستی، خودت رزمندگانت را پیروز بگردان و شر صدام و کفر را از سر مسلمین بکن.
خدایا تو خود توبه مرا قبول کن و از فیض عظمای شهادت نصیب و بهره مندم ساز.
از همسرم خوب و ایثارگرم کمال تشکر و سپاسگزاری را دارم.
ان شاء الله که مرا می بخشد حال که الحمدلله خداوند لطف و کرم کرد و فرزندی عطا کرده است، نام او را مهدی یا زهرا بگذار و از خوراک حلال و طیب به او بخوران و او را سرباز و طلبه امام زمان (عج ) تربیت کن که این خود هدیه ای است به پیشگاه خداوند باریتعالی و کاهشی باشد از عذاب قبر و آخرت و قیامت.
می دانم در امر بیت المال امانتدار خوبی نبودم و زیاده روی کردم، خلاصه برایم رد مظالم و آمرزش بطلبید. والسلام شهید خرازی از جمله فرماندهانی بود که در موقع آمدن به مرخصی به خانواده شهدای لشکر امام حسین (ع) سر می زد و از احوالات خانواده ها مطلع می شد و همیشه به بقیه پاسداران نیز سفارش می کرد از این امر قافل نشوند.
یکی دیگر از روحیات شهید خرازی که همیشه باعث تعجب رزمندگان لشکر امام حسین (ع) بود، نپوشیدن لباس پاسداری بود.
او همواره خود را بسیجی می دانست و بر این عقیده بود که باید با بقیه نیروهای لشکر هم رنگ بود.
شهید خرازی دلیل نپوشیدن لباس پاسداری را ترس ار غرور بیان می کرد.
هر چند اکنون عده ای با اضافه کردن القاب طولانی برای این شهید و بسیاری از شهدای دیگر ناخواسته بین شهید و جوانان فاصله می اندازند اما ایشان با تمام رزمندگان لشکر ارتباط عاطفی زیادی داشت.
شهید خرازی همواره نیروهای خود را سفارش می کرد که اگر کاری برای خدا انجام دادند هرگز بازگو نکنند و معامله را فقط با خدای خود انجام دهند.
/558/ 607 شماره 428 ساعت 19:34 تمام