۱۲ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4242615
۰ نفر
..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 اقتصاد.نمایشگاه.تاجیکستان دوشنبه ـ نمایشگاه بین المللی بازرگانی ایران به ابتکار یک مرکز بازاریابی داخلی و همکاری اتاق بازرگانی تاجیکستان روز پنجشنبه درکاخ باربد شهر دوشنبه با حضور مسئولان ایرانی و تاجیکی گشایش یافت.
به گزارش خبرنگار ایرنا، این نمایشگاه با حضور معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه، معاون اتاق بازرگانی تاجیکستان، نمایندگان اقتصادی کشورهای افغانستان، ترکیه و تاجیکستان و کارشناس اقتصادی سفارت ایران و نمایندگان بخش های خصوصی و دولتی ایران آغاز به کار کرد.
رییس مرکز بازاریابی این شرکت ایرانی درمراسم آغاز به کار این نمایشگاه، هدف از تشکیل این نمایشگاه را تثبیت و توسعه همکاری ها میان تجار دو کشور ذکر کرد و گفت: در صورت استقبال سرمایه گذاران تاجیکستان از محصولات عرضه شده می توان نسبت به احداث کارخانه کالای درخواستی و افزایش واردات کالاهای مورد نیاز از ایران اقدام کرد.
محمد عمرانی با بیان آنکه این شرکت تاکنون مقدمات برگزاری تعدادی از نمایشگاههای کالاهای ایرانی را در کشورهای الجزایر، پاکستان، قرقیزستان و ترکمنستان نیز فراهم کرده گفت:این شرکت تاکنون تعداد زیادی نمایشگاه درکشورهمزبان،هم دین وهم فرهنگ تاجیکستان برگزارکرده است.
وی گفت: هرچند در کنار این نمایشگاه بخشی نیز به فروش کالاهای ایرانی اختصاص یافته اما هدف از آن کسب سود و درآمد نیست، بلکه قصد داریم که انواع هزینه ها نظیر حمل و نقل، مالیات، سود بازرگانی و... مربوط به واردات کالا برای عرضه در بازار تاجیکستان را برآورد کنیم .
این مسئول ایرانی درخصوص کیفیت کالاهای عرضه شده در نمایشگاه اظهار داشت: تمام کالاهای خروجی از ایران دارای انواع استاندارد هستند، ضمن آنکه اگر کالایی نیز غیر استاندارد باشد گمرک تاجیکستان از ورود آن به کشورش جلوگیری خواهد کرد.
عمرانی جلب سرمایه گذاران ایرانی به حضور در بازار تاجیکستان و ایجاد فرصت های شغلی جدید دراین کشور را از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه ذکر و تاکید کرد: قصد داریم به برادران تاجیک خود در تمام زمینه ها کمک کنیم تا در ردیف کشورهای پیشرفته منطقه قرار گیرد.
وی با بیان آنکه حجم مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال گذشته 60 درصد رشد داشته است، یادآور شد: تاکنون 160 توافقنامه در زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان به امضا رسیده است.
وی گفت: این نمایشگاه که امروزهمزمان با گرامیداشت روز مادر و بیستمین سالگرد استقلال جمهوری تاجیکستان گشایش یافت تا 17 اسفند دایر خواهد بود.
وی افزود: دراین نمایشگاه 15 شرکت ایرانی وهفت شرکت مشترک تاجیکی ـ ایرانی جدیدترین فرآورده های تولیدی اعم ازمحصولات کشاورزی، صنایع دستی، پتروشیمی، پلاستیکی، شیرینی جات، فرش، عطریات، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم ساختمانی، ماشین آلات و محصولات خانگی وغذایی را درمعرض دید علاقه مندان قرار خواهند داد.
وی افزود: این شرکت با کمک اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران تاکنون درمجموع 12 نمایشگاه در شهرهای دوشنبه و خجند(استان سغد)برگزار کرده که دستاوردهای خوبی برای بخش های صنعتی و بازرگانی ایران به همراه داشته است.
آساق 1558** ** 1064 شماره 388 ساعت 17:41 تمام