۱۲ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4242565
۰ نفر
هزار میلیارد ریال اعتبار در اختیار فعالان بخش شیلات گذاشته می شود ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 اقتصاد.شیلات.ایران.تقوی بندرانزلی - سرپرست سازمان شیلات ایران گفت: سال آینده هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب اعتبارات فنی اعتباری با بهره کم در اختیار فعالان بخش شیلات قرار داده خواهد شد.
به گزارش ایرنا امین الله تقوی مطلق روز پنجشنبه در حاشیه آیین معارفه رسمی مدیرکل شیلات گیلان به خبرنگاران اظهار داشت: کشور از لحاظ آبزی پروری واجد شرایط و ظرفیت های بالقوه بسیاری است که باید آنها را عملیاتی کنیم وی از جمله این طرحها را طرح پرورش ماهی در قفس عنوان و تصریح کرد: هم اکنون 900 هزار تن ظرفیت پرورش ماهی در قفس داریم که 200 هزار تن آن در استانهای شمالی است.
وی تولید بچه ماهی و ارائه تسهیلات برای فعالیت در این بخش را از جمله کمک های سازمان شیلات برای توسعه آبزی پروری به شیوه پرورش ماهی در قفس عنوان کرد.
تقوی مطلق پرورش میگو را از دیگر برنامه های سازمان اعلام و خاطرنشان کرد: هم اکنون شش هزار تن در سال در جنوب و در گلستان ( به صورت پایلوت ) میگو تولید می شود که در صورت صدور مجوز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست 400 هکتار در استان گلستان به پرورش میگو اختصاص می یابد .
سرپرست سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد: در بخش پرورش ماهیان خاویاری نیز به عنوان یکی از مزیت های مهم پرورش آبزیان در کشور، شرایط و تسهیلات لازم از سوی سازمان فراهم شده است.
تقوی با اشاره به سه سال تسهیلات در نظر گرفته شده بلندمدت برای بهره برداری از گوشت ماهیان خاویاری خاطرنشان کرد: سازمان شیلات در این مدت سود تسهیلات را پرداخت خواهد کرد.
وی پرورش ماهی در آببندان ها را از دیگر ظرفیت های موجود شیلات خواند و افزود: در شمال کشور بویژه گیلان این ظرفیت بسیار مناسب است.
تقوی مطلق همچنین به استفاده دو منظوره از چاه های آب کشاورزی به عنوان یکی دیگر از مزیت های موجود در آبزی پرورش اشاره و تصریح کرد: 650 هزار حلقه چاه کشاورزی در کشور موجود است که اگر یک سوم آنها نیز در این بخش به کار گرفته شود از هر حلقه چاه می توان حدود یک تن ماهی برداشت کرد.
سرپرست سازمان شیلات ایران در خصوص طرح ساماندهی صید و صیادی نیز گفت : اگر اعتبار مورد نیاز این طرح تامین شود از سال آینده اجرایی خواهد شد.
وی بهره برداری بهینه از منابع آبزی، حفظ تنوع گونه ای آبزیان و تعدیل پره ها را از جمله برنامه های موجود در این طرح عنوان کرد.
تقوی مطلق با تاکید بر ارتقا و توسعه آبزی پروری و بازسازی ذخایر گفت: برنامه ما این است که بخش خصوصی را در زمینه تکثیر و بازسازی فعال کرده و با ارائه تسهیلات به مردم بعد از چند سال این مهم را به بخش خصوصی واگذار کنیم.
سرپرست سازمان شیلات ایران در خاتمه با اشاره به این که ساختار شیلات شرکتی است، یادآور شد: هم اکنون تعداد نیروهای غیر فنی بیش از فنی است که باید این مساله تغییر یافته و نیروهای کارشناسی داری علم روز جذب شوند.
ک/2 620/ 603/508 شماره 338 ساعت 15:51 تمام