..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 فرهنگی.جشنواره.قم قم- سیزدهمین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی روز پنجشنبه با حضور علما و طلاب غیر ایرانی در قم برگزار شد.
به گزارش ایرنا، دبیر اجرایی این جشنواره گفت: این جشنواره دو بخش عمومی و فراخوان مقاله با موضوع عاشورا پژوهی در عرصه بین الملل از سوی جامعه المصطفی (ص ) العالمیه برگزار شد.
اولیاء شعبانی، ایجاد بستر مناسب برای ارتباط با محققان، کارشناسان و فضلای غیر ایرانی داخل و خارج کشور و شناخت واقع بینانه و صحیح توانایی های بالقوه و بالفعل پژوهشی را از اهداف این جشنواره ذکر کرد.
وی گفت: 348 اثر در بخش عمومی و 141 اثر در بخش ویژه به سیزدهمین جشنواره شیخ طوسی ارسال شد.
شعبانی افزود103: اثر تالیفی،17 اثر تصحیح و تحقیق،93 اثر مقاله، 49 ترجمه، 84 پایان نامه و دو نرم افزار به همت 225 محقق و پژوهشگر حوزوی از 27 ملیت به بخش عمومی ارسال شد.
وی تاکید کرد:همچنین141 محقق حوزوی که 60 نفر آنها آقا و بقیه بانو هستند از 13 ملیت آثار خود را به بخش ویژه جشنواره ارسال کردند که از این تعداد 58 اثر حائز رتبه و 38 اثر برگزیده شدند.
در این آیین یکی از پژوهشگران با ارائه مقاله ای با موضوع گذری بر تحریف عاشورا اظهار داشت: تصور عمومی برخی مردم این است که عاشورا توسط مداحان و مرثیه سرایان تحریف شده است، درصورتی که این تحریف به قبل از قیام بازمی گردد.
حجت الاسلام عبدالله حسینی افزود:سخنان امام حسین (ع) هنگام خروج از مدینه و حضرت زینب و امام سجاد(ع) در کوفه و شام از اقدامات آن بزرگواران برای مبارزه با تحریفات واقعه عاشورا بود.
وی اضافه کرد: حکومت های اموی وبنی امیه هرم های اصلی تحریف عاشورا بودند و سعی داشتند با ایجاد شبهه بر این واقعه عظیم، آن را به دست فراموشی بسپارند.
این پژوهشگر ادامه داد: علمای اسلام مانند شیخ مفید و شیخ طوسی با انتشار کتابهایی در این زمینه اقدام به تحریف ستیزی کردند.
حسینی اضافه کرد: امام راحل و شهید مطهری نیز بزرگترین گام را در این مسیر برداشتند و تفکر سیاسی نهضت امام حسین (ع) را به مردم جهان معرفی کردند.
این جشنواره یکروزه به همت جامعه المصطفی العالمیه (ص ) در مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره ) قم برگزار شد.
همچنین در این جشنواره از علی لی گون بابت مینیاتور نماز ظهر عاشورای امام حسین (ع) و پژوهشگران برتر در بخش ویژه با اهدای لوح و جوایز تقدیر شد. ک/2 7406/ /550 شماره 312 ساعت 15:18 تمام