رسید ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 سیاسی.دولت.لرستان.هیات دولت خرم آباد - معاون اول رییس جمهور در نشست خبری تشریح دستاوردهای سفر سوم هیات دولت به لرستان گفت: هیات دولت در سومین سفر خود به لرستان بیش از 200 طرح در حوزه های مختلف را برای توسعه و رونق استان و تسریع در روند عمران و آبادانی آن به تصویب رساند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرضا رحیمی چهارشنبه شب در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: براساس دستور و تاکید جدی رییس جمهور در جلسه هیات دولت، مشکل بیکاری در این استان باید هرچه سریعتر حل و نرخ بیکاری در لرستان به عدد سه کاهش پیدا کند.
وی گفت:امسال تاکنون 24 هزار فرصت شغلی جدید در لرستان ایجاد شده و رییس جمهور دستور دادند که شورای عالی اشتغال در این استان تشکل و راهکارهای اصلی را برای کاهش نرخ بیکاری در لرستان تدوین و اجرایی کند.
وی اظهار داشت: در این راستا احداث کارخانه نورد 500 هزار تنی خرم آباد، احداث کارخانه خودروسازی کوهدشت،احداث کارخانه نورد پلدختر با حداقل 200 و حداکثر 500 هزار تن و احداث موزه تاریخ لرستان در سال های 90 و 91 از جمله مصوبات هیات دولت در استان لرستان است.
رحیمی افزود: همچنین در جلسه دیشب هیات دولت طرح گازرسانی به 200 روستای لرستان برای دو سال آینده مصوب و دردستور کار قرار گرفت.
معاون اول رییس جمهور گفت: اختصاص مبلغ پنج هزار میلیارد ریال برای اجرای طرحهای تولیدی مورد نظر استان، اختصاص یک هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به طرحهای گردشگری و صنایع دستی، اختصاص 600 میلیون دلار برای تامین نیاز ارزی طرحهای سرمایه گذاری استان و نیروگاه های خرم آباد ، ازنا و بروجرد در سال های 90 و 91 و اختصاص مبلغ 450 میلیارد ریال برای خرید یک هزار و 200 واحد مسکونی از جمله دیگر مصوبات دور سوم سفر هیات دولت به لرستان است.
وی گفت: اعضای هیات دولت و مسوولان لرستان دست به دست هم داده اند تا برای این استان کار و تلاش کنند و راه پیشرفت این استان هموار و عقب ماندگی های ناشی از گذشته هرچه سریعتر جبران شود.
رحیمی افزود: رییس جمهور همه وزاری هیات دولت را موظف کرده که با کار و کوشش مضاعف،فاصله ها و مشکلات موجود در لرستان را برای جبران عقب ماندگی کاهش دهند.
وی با اشاره به مصوبات دور اول سفر هیات دولت به لرستان افزود: از مجموع 168مصوبه سفر اول معادل 86 درصد مصوبات به انجام رسیده یا در حال اجراست.
وی گفت: برآورد اعتبار برای سفر اول هیات دولت به این استان چهار هزار و 890 میلیارد ریال بود و در سفر دوم هیات دولت به لرستان نیز 206 طرح به تصویب رسید که اجرای این طرحها حدود 70 درصد پیشرفت دارد.
رحیمی اعتبارات اجرای مصوبات سفر دوم دولت به لرستان را 11 هزار و 818 میلیارد ریال ذکر کرد و اظهار داشت: سفر اول و دوم موجب ارتقای شاخص های بسیاری در لرستان شده که از آن جمله می توان به رشد 109درصدی فضای ورزشی استان اشاره کرد که از 21 سانتیمتر اکنون به 44 سانتیمتر افزایش یافته است.
وی گفت:این فضا برای لرستان کافی نیست و باید افزایش پیداکند و در همین ارتباط تعداد شهرک های صنعتی استان لرستان 107درصد افزایش داشته است.
رحیمی افزود:علاوه بر این افزایش 154درصدی خدمات مخابرات، افزایش 35درصدی بخش کشاورزی و افزایش 292 درصدی ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی از برکات سفرهای استانی هیات دولت به لرستان است.
معاون اول رییس جمهور با قدردانی از حضور گسترده و باشکوه مردم لرستان در استقبال از رییس جمهور، گفت: مردم این استان همچون اقیانوسی خروشان رییس جمهور خود را در آغوش گرفتند و حماسه بی نظیری را خلق کردند.
رحیمی در ادامه تشریح مصوبات سفر سوم دولت به لرستان، تکمیل 15باب کتابخانه عمومی، 10خانه فرهنگ دیجیتالی و اختصاص 13میلیارد ریال برای فعالیت های فرهنگ و هنر در سال 90، اختصاص مبلغ 600 میلیارد ریال برای اجرای عملیات آبخیزداری استان در سال های 90 و 91 را از دیگر مصوبات سفر سوم هیات دولت برای استان لرستان عنوان کرد.
وی گفت:لرستان از استانهایی است که در بخش تولیدات کشاورزی، دامی و دامپروری می تواند توسعه پیدا کند به شرط اینکه بانک ها حمایت لازم را برای ارتقای این بخش ها داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در سفر دور سوم تصمیمات مهمی در بخش انرژی ، کشاورزی و صنعت معدن لرستان گرفته شد، اظهار داشت: اجرای سد معشوره برای سامانه انتقال آب به دشتهای کوهدشت،و اختصاص اعتبار برای ساخت 9 سد از دیگر مصوبات دولت است که این اعتبار هم اکنون در اختیار قرارگاه خاتم الانبیاء به عنوان مجری طرح قرار گرفته است.
رحیمی افزود: اجرای سد رودبار که از سدهای مهم کشور است نیز آغاز می شود که در زمان بهره برداری تمامی اراضی کشاورزی لرستان را زیر پوشش خود قرار خواهد داد.
وی گفت:اختصاص مبلغ 240 میلیارد ریال برای انتقال آب از طریق سیستم آبیاری تحت فشار از دیگر مصوبات هیات دولت برای لرستان است که 50 درصد اعتبار این طرح به صورت نامحدود خواهد بود.
وی با بیان اینکه آبیاری تحت فشار در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها موجب صرف جویی قابل توجه و استفاده بهینه از منابع آبی می شود، اظهار داشت: ایران جزو کشورهای کم باران است و استفاده از آبیاری تحت فشار می تواند در صرفه جویی مصرف آب موثر باشد.
وی گفت: در این راستا تامین اعتبار برای طرحهای فاضلاب 23 شهر استان با سرمایه گذاری یک هزار میلیارد ریال انجام می شود.
رحیمی اظهارداشت:همچنین 100 میلیارد ریال اعتبار برای اصلاح و بهینه سازی شبکه توزیع نیروی برق این استان در سال 90 و 91 ، و مبلغ 100 میلیاردریال نیز برای شبکه آب شهری وروستایی لرستان درنظر گرفته شد.
معاون اول رییس جمهوری گفت: قرار است وزارت نیرو شبکه های یک، دو ، سه و چهار آب پشت سدها را به میزان 70 هکتار بر عهده بگیرد و 50 میلیارد ریال نیز برای مطالعه و تکمیل طرحهای شیلاتی لرستان اختصاص داده شد.
وی افزود:در زمینه بازسازی و راه اندازی صنایع و کارخانه های مشکل دار لرستان که نیاز به حمایت دارند نیز تصیم کلی گرفته شده که به زودی اعلام خواهد شد.
رحیمی گفت:در این راستا کارگروهی بنام کارگروه صنعت لرستان تشکیل خواهد شد که تعدادی از وزرا مامور شدند به مدت 10 روز با همکاری استاندار لرستان موضوع کارگروه و راهکارهای لازم برای رفع مشکلات صنایع استان را طراحی و تصویب کنند.
وی افزود: در این زمینه برخی کارخانه های جدید نیز در لرستان راه اندازی و برخی از کارخانه های مشکل ساز نیز برای رفع مشکلات مورد بررسی و رسیدگی قرار خواهند گرفت.
وی گفت:لرستان یکی از استانهای است که نرخ بیکاری آن بالاست و رییس جمهور تاکید کردند تا نرخ بیکاری در این استان شکسته شود و دولت متعهد شد با راه اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی نرخ بیکاری را در این استان به متوسط کشوری برساند.
وی افزود: همچنین تامین لوازم چهار هزار منزل و گازکشی دو هزار منزل و تامین سه هزار مسکن مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره )، اختصاص 250 میلیارد ریال تسهیلات قرص الحسنه برای مشاغل خانگی استان، اختصاص مبلغ 400 میلیارد ریال برای طرحهای خود اشتغالی مسکن و دیگر امور مردمی ایثارگران و سایر متقاضان، اختصاص مبلغ 500 میلیارد ریال برای تشکیل تعاونی های فراگیر ملی و ایجاد 12 مرکز مجتمع فرش دستباف و اعطای مجوز صادراتی فرش از گمرک خرم آباد و نیز اختصاص 130 میلیارد تسهیلات برای فارغ التحصیلان، نوآوران و خلاقان نیز از دیگر تصمیمات امروز هیات دولت برای کمک به مردم این استان است.
رحیمی گفت: همچنین 620 میلیارد ریال اعتبار برای بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری به اجرای طرحهای توسعه شهری اختصاص یافت و مبلغ 510 میلیارد ریال اعتبار نیز برای بهسازی و نوسازی راهها و خرید تجهیزات راهداری اختصاص داده شد.
معاون اول رییس جمهوری افزود: همچنین مطالعه احداث بیمارستان 160 تختخوابی کوهدشت و اختصاص 400 میلیارد ریال برای اجرای طرحهای هادی استان در سال های 90 و 91، اختصاص مبلغ 73 میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت های لرستان شامل پوشش تلفن همراه، اینترنت پرسرعت از جمله دیگر مصوبات هیات دولت برای لرستان است.
وی اظهار داشت: اختصاص مبلغ قابل توجهی برای اجرای محور نور آباد به کوهدشت و کمربندی کوهدشت،احداث سه خط راه آهن که مهمترین پروژه های استان هستند شامل سه خط راه آهن دورود - خرم آباد - اندیمشک و دورود - خرم آباد - ملایر و ازنا - الیگودرز - اصفهان با حدود یک هزار و 650 میلیارد ریال و احداث آزاد راه اراک - بروجرد با هشت هزار میلیارد ریال نیز در جلسه هیات دولت در لرستان به تصویب رسید.
معاون اول رییس جمهوری افزود: علاوه بر این واگذاری 38 هزار تلفن همراه و 10 هزار تلفن ثابت و مطالعه محور پلدختر - پل زال نیز در جلسه استانی هیات دولت در لرستان به تصویب رسید.
وی اظهار داشت : همچنین سه طرح مهم آزاد راه ، نیروگاه و اجرای خط تلفن در لرستان نیز به تصویب رسید که قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان مجری این طرحها را اجرا خواهد کرد.
رحیمی گفت: 150 میلیارد ریال برای ایجاد زیر ساختهای توسعه مناطق مختلف استان، اختصاص مبلغ 30 میلیارد ریال برای احداث دانشگاه آیت الله بروجردی و تکمیل دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان و اختصاص مبلغ 20 میلیارد ریال برای حمایت از فن آوری های برتر در سطح دانشگاه ، تکمیل و تجهیز کتابخانه و احداث 12 هنرستان در سال های 90 تا 92، احداث 40 پایگاه بهداشتی و مرکز بهداشت در سطح استان ، تجهیز 15 مرکز فرهنگی از جمله دیگر مصوبات سفر سوم هیات دولت به استان لرستان است.
630/1625/ 640 شماره 093 ساعت 10:44 تمام