..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 سیاسی.خارجی.امارات.کویت دبی - سفر ناگهانی شیخ صباح الاحمد امیر کویت به مسقط و ابوظبی برای میانجی گری میان سران امارات و عمان به عقیده برخی کارشناسان مسایل منطقه ای ، بیانگر آشفتگی بیشتر اوضاع در مناسبات کنونی میان این دو کشور است روابط ابوظبی و مسقط در پی کشف یک شبکه جاسوسی اماراتی در کشور عمان دستخوش تحولاتی شده است.
در پی کشف این شبکه جاسوسی اماراتی در عمان ، سلطان قابوس پادشاه عمان از حضور در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ابوظبی خودداری کرد.
با این وجود شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان به منظور دلجویی از سلطان قابوس از فرستاده عمان در نشست شورای همکاری خلیج فارس تلویحا عذرخواهی کرده بود ، اما این حرکت رییس حکومت امارات موجب بهبود روابط مسقط و ابوظبی نشده است .
از سوی دیگر با گسترش ناآرامیهای عمان به نقاط مرزی این کشور با امارات ، یگانهایی از ارتش عمان در این نقاط متمرکز شده و به حالت آماده باش درآمده اند .
منابع مطلع روز پنجشنبه اعلام کردند: امیر کویت در سفر کوتاه خود به ابوظبی و مسقط تلاش کرد تا سران عمان و امارات اختلافات پیشین را پشت سر گذاشته و راهکار مشترکی برای رویارویی با بحران کنونی خیزش معترضان در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اتخاذ کنند.
منابع رسمی و رسانه های دولتی امارات در جریان سفر امیر کویت به این کشور از انتشار جزییات گفت و گوی شیخ خلیفه و شیخ صباح خودداری کرده بودند و تنها به مذاکرات آنان درباره تحولات منطقه خاورمیانه بسنده کرده بودند.
امیر کویت در این راستا حامل طرح تزریق فزاینده پول به کشورهای بحران زده عمان و بحرین از سوی سبد شورای همکاری خلیج فارس بوده است .
این گزارش حاکی است، شیخ صباح که کشور متبوعش نیز درگیری اعتراضات بدون ها(افراد بدون تابعیت ) قرار دارد، در تلاش برای جلوگیری از فروپاشی اتحادیه شورای همکاری خلیج فارس که با یک چالش بی سابقه داخلی روبرو شده، طرح کمک های فوری مالی از سوی کشورهای ثروتمند عضو این شورا یعنی کویت ، عربستان و امارات به ملت های نیازمند بحرین و عمان را پیشنهاد کرده است.
دیدار دیروز امیر کویت از مسقط و ابوظبی همچنین حاکی از این مطلب می باشد که دلجویی پیشین رییس امارات از پادشاه عمان کافی نبوده است.
بحران پیش آمده بین عمان و امارات تا جایی پیش رفت که شیخ خلیفه رییس حکومت امارات پس از نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ابوظبی و اعلام رسمی دولت عمان مبنی بر کشف گروه جاسوسی اماراتی ، به مسقط سفر کرده و ضمن دلجویی از سلطان قابوس بر ضرورت ادامه مناسبات تاریخی دو کشور تاکید کرده بود.
اما سفر امیر کویت به مسقط و ابوظبی در حالی انجام می پذیرد که دامنه اعتراضات مردمی درعمان به مرزهای امارات کشیده شده و موجب نگرانی شدید دولتمردان اماراتی شده ، زیرا این کشور نیز در امارتهای شمالی خود که هم مرز عمان است ، با چالشهایی مواجه است .
شهرهای صحار و بریمی که نزدیک مرزهای امارات قرار دارند، در هفته اخیر شاهد تظاهرات گسترده مردمی بوده که این تظاهرات منجر به ورود ارتش عمان به صحنه برای کنترل اوضاع گردید.
در این میان ارتش عمان اقدام به دستگیری چند شهروند اماراتی در منطقه صحار کرد که این امر به ظاهر نگرانی مقام های اماراتی را دوچندان می کند.
هم اکنون دولتمردان ابوظبی که از یک سو نگران سرایت بحران تظاهرات مردمی در منطقه به امارات است ، از سوی دیگر با بحرانی شدن اوضاع در مناطق شرقی این کشور یعنی در شهرهای صحار و بریمی که هم مرز امارات می باشند، مواجه شده که در صورت ادامه این وضعیت ، امارات با موجی از پناهجویان احتمالی مواجه خواهد شد .
خاورم 1651**2041** شماره 074 ساعت 10:23 تمام