..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 اقتصاد.نیرو.فاضلاب شیراز- مشاور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور بر لزوم رعایت موازین مهندسی در تاسیسات آب و فاضلاب کشور تاکید کرد و گفت: تاسیسات آب و فاضلاب در کشور باید الگو و نمونه مهندسی مستحکم باشد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، سید مهدی هاشمی ثمره عصر چهارشنبه در مراسم بهره برداری از مخزن استوانه ای آب در شیراز، افزود: تاسیسات آب و فاضلاب نباید برای عمر مفید 20 سال یا 30 سال ساخته شوند ما باید پیش بینی عمر 50 سال و 100 سال در این تاسیسات داشته باشیم.
وی اضافه کرد: معیار بیشتر از 50 سال در عمر تاسیسات آب و فاضلاب چیز عجیبی نیست ، این تاسیسات در برخی کشورهای دیگر حدود 80 سال پیش ساخته شده و مثل ساعت هنوز کار می کند.
هاشمی ثمره بیان کرد:ما بر آنیم که برای مردم کار خوب و بی منت و با قیمت ارزان و منطقی انجام دهیم و می خواهیم این الگوی کار را به رخ جهان بکشیم.
مشاور وزیر نیرو ادامه داد: استان فارس از جمله استانهای کشور است که در توسعه طرحهای آب و فاضلاب جلودار است به ویژه شیراز که از خوش شانسی استفاده از تسهیلات بانک جهانی برخوردار شد و خوب از این تسهیلات استفاده کرد.
هاشمی ثمره گفت: اجازه فروش 100 میلیارد تومان اواراق مشارکت برای توسعه طرحهای فاضلاب در شیراز داده شده است که امید است با عرضه این اوراق بتوانیم طرحهای فاضلاب در شیراز را به سرانجام کامل برسانیم.
این مخزن استوانه ای باگنجایش چهل هزار مترمکعب آب در منطقه میانرود شیراز به بهره برداری رسید.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز در آیین بهره برداری از این مخزن گفت: 120 میلیارد ریال اعتبار صرف ساخت این مخزن شده و این طرح طی دو سال اخیر بیشترین حجم عملیات اجرایی را داشته است.
محسن اردکانی اضافه کرد: مخزن میانرود بزرگترین مخزن استوانه ای جنوب کشور است که آب مورد نیاز بخش های زیادی از کلان شهر شیراز را تامین می کند.
مدیر عامل آبفای شیراز افزود: کلانشهر شیراز اکنون 460 هزار مشترک آب دارد در حالی که این تعداد چهار سال پیش حدود 220 هزار مشترک بود و این روند بیانگر این است که شیراز بیشترین تقاضا برای آب را دارد.
رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: تامین آب کلانشهر شیراز، نیاز به روش های دانش بنیان دارد و با اعمال شیوه های سنتی نمی توان در این زمینه اقدامی کرد.
اردکانی با عنوان اینکه ، هم اینک روش های دانش بنیان در شیراز اعمال می شود افزود: این روش ها شامل استفاده از سامانه تله متری و دور سنج ازطریق اتاق کنترل تله متری ، دیسپاچینگ کنترل و هدایت شبکه های آب و فاضلاب است وی افزود: از اقدامات دانش بنیان آبفا شیراز نصب تله مترها و فشارسنج تعدیل فشار در شبکه هاست که موجب شده است میزان 36درصد هدر رفت آب در سال 84 در شهر شیراز به 23 درصد کاهش یابد.
مدیر عامل آبفای شیراز بیان کرد: افزون بر این، فرسودگی شبکه های توزیع آب منجر به هدر رفت آب در شبکه ها می شد لیکن با بازسازی بسیاری از این شبکه ها، توانستیم هدر رفت آب را به میزان 13درصد کاهش دهیم .
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: میزان متوسط برخورداری از خدمات فاضلاب در کشور حدود 30درصد است اما در شیراز این خدمات با 25 درصد بیشتر به 55 درصد از مردم این شهر عرضه می شود.
اردکانی افزود: طی چهار سال اخیر با اجرای یک هزار و 66 کیلومتر خطوط جمع آوری فاضلاب در شیراز 369 درصد در این حوزه رشد به وجود آمده است.
وی اضافه کرد: تعداد انشعاب وصل شده فاضلاب در شیراز در سال 84 حدود 26 هزار انشعاب بوده که این تعداد امسال به 147 هزار انشعاب رسیده است.ک/2 677/679 /675 شماره 054 ساعت 10:00 تمام