۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4173517
۰ نفر
موضوع استقرار سپر موشکی در ترکیه به رای مردم گذاشته شود ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 سیاسی.ناتو.سپر موشکی آنکارا - نعمان کورتولموشرییس حزب اسلامگرا و تازه تاسیس صدای مردم ترکیه گفت: موضوع استقرار سیستم دفاع موشکی در خاک ترکیه با برگزاری همه پرسی باید به رای مردم گذاشته شود.
به گزارش ایرنا ، کورتولموش در سخنرانی خود در مراسم گشایش اولین جلسه هیات موسسین حزب اسلامگرای صدای مردم با اشاره به بروز بحثها و کشمکش در مورد استقرار سیستم دفاع موشکی در خاک ترکیه در میان مردم این کشور گفت: این موضوع مهمی است که باید مردم در مورد آن اظهار نظر کنند.
رهبر حزب صدای مردم با عنوان اینکه دولت ترکیه نمی تواند در مورد این موضوع سرنوشت ساز به بیانات و خواسته های بیگانگان اکتفا کند، افزود: هم اکنون ناتو به عنوان وزارت امور خارجه آمریکا عمل می کند و باید در این امر مهم مردم تصمیم بگیرند.
رهبر حزب صدای مردم ترکیه در حالی این سخنان را به زبان آورد که طی یک هفته گذشته دهها سازمان غیردولتی ترکیه با برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز طرح استقرار سپر موشکی ناتو در کشورشان را محکوم کرده اند.
معترضین با اعلام مخالفت خود با استقرار سپر موشکی ناتو در کشورشان به دولت ترکیه در مورد پرهیز از پذیرش این طرح هشدار دادند.
تظاهرکنندگان در شهرهای استانبول ، آنکارا ، چوروم و بورسا شعارهای به ناتو و موشکهای قاتل این سازمان امپریالیستی نه می گوییم ، سپر دفاع از اسرائیل را نمی خواهیم ، سپر موشکی ناتو اقدامی علیه امت اسلامی است و رژیم صهیونیستی از خاورمیانه گم شو، سر دادند.
تظاهرکنندگان با محکوم کردن طرح آمریکایی سپر موشکی گفتند: هدف از استقرار سپر دفاع موشکی ناتو در خاک ترکیه دنیای اسلام و در راس آن ایران و کشورهایی است که در قبال سیاست های اشغالگرانه آمریکا مقاومت می کنند.
تصمیم نهایی در زمینه سیستم سپر موشکی در روزهای 19 و 20 ماه جاری میلادی در اجلاس سران ناتو در لیسبون اتخاذ خواهد شد.
ترکیه پیشتر استقرار سامانه سپر موشکی ناتو - آمریکا در خاک خود را مشروط به حذف نام همسایگان این کشور به ویژه ایران، سوریه و روسیه از فهرست تهدیدات ناتو کرده بود.
خاورم ** 230**2010 شماره 699 ساعت 23:39 تمام