۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4173509
۰ نفر
حقوق بشر نباید به میدان سوء استفاده سیاسی کشورهای غربی تبدیل شود ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 سیاسی.حقوق بشر.لاریجانی.نیویورک نیویورک - دبیر ستاد حقوق بشر و مشاور ارشد امور بین الملل رییس قوه قضائیه ایران می گوید که حقوق بشر نباید به میدانی برای سوء استفاده سیاسی کشورهای غربی تبدیل شود.
دکتر محمدجواد لاریجانی سرپرستی هیات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران در سفر به نیویورک را عهده دار است.این هیات به منظور دفاع از مواضع اصولی تهران در برابر بانیان پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی از سوی کشورهای غربی وارد نیویورک شده است.
پیش نویس قطعنامه مذکور این هفته در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل بررسی می شود.
به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا از نیویورک، دکتر لاریجانی در بدو ورود به نیویورک برای شرکت در شصت و پنجمین اجلاس عمومی سازمان ملل، مطرح کردن پیش نویس قطعنامه علیه کشورمان از سوی کشورهای غربی را اقدامی اساسا غیر حقوقی و فاقد وجاهت دانست.
درحالیکه اجلاس شصت و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از اوایل ماه جاری در نیویورک آغاز به کار کرده و قطعنامه های دیگری را نیز در دستور کار قرار دارد، کشورهای غربی پیش نویس قطعنامه ای را تحت عنوان موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی مطرح کرده اند که سوء استفاده سیاسی از آن کاملا آشکار است.
به گفته دکترلاریجانی با توجه به تاسیس شورای حقوق بشر سازمان ملل به جای کمیسیون حقوق بشر سابق و تعریف ساز و کار نظارت دوره ای جهانی موسوم به یو پی آر بر وضعیت حقوق بشر در همه کشورهای عضو سازمان ملل ، این اقدام کشورهای غربی سوء استفاده سیاسی و به منظور انحراف تعامل و همکاری سازنده با شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است . چرا که کشورمان در بهمن ماه سال گذشته با تعاملی سازنده با شورای حقوق بشر توانست در خردادماه با موفقیت، گزارش خود را با اجماع به تصویب برساند .
دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه تاکید کرد این موضع گیری ها علیه ایران در حالی است که مدعیان دفاع از حقوق بشر امروز بیش از هرزمان دیگری در برابر ملت های خود و مردم جهان رسوا شده اند چرا که هریک از آنها خود دارای کارنامه ای بسیار ننگین از موارد نقض اشکار نسبت به حقوق شهروندان خود و سایر کشورهای دنیا هستند.
لاریجانی با اشاره به اینکه این اقدام کشورهای غربی نوعی زیر سئوال بردن جایگاه شورای حقوق بشر محسوب می شود ، افزود: امروز جوامع غربی مملو از تبعیض، اسلام هراسی و مجازات ها و دستگیری های غیرقانونی و بازجویی های همراه با شکنجه هستند که همه این موارد را به بهانه حفظ امنیت و مبارزه با تروریسم سرپوش می گذارند.
وی با تاکید براینکه مردم دنیا طبیعتا حق دارند سئوال کنند که این مدعیان دفاع از حقوق بشر چه صلاحیتی برای این امر دارند ، گفت : جمهوری اسلامی ایران معتقد است که حقوق بشر یک مسئله کاملا فرهنگی است لذا همه کشورهای دنیا با فرهنگ های مختلف خود باید در این فرایند حضور فعال داشته باشند و از آنجا که مسلمانان از جمعیت بالایی برخورداند باید فرهنگ اصیل و عمیق اسلامی در این زمینه نقش افرینی جدی داشته باشد.
مشاورارشد امور بین الملل ریاست قوه قضائیه با اشاره به اینکه حقوق بشر و نهادهای مربوط به آن نباید به میدانی برای سوء استفاده سیاسی و تحمیل و فشار بر کشورهای دیگر از سوی غربی ها تبدیل شود، گفت : کشورهای غربی نسبت به یک روند عادلانه و بدون تبعیض در رسیدگی به کارنامه حقوق بشر کشورها موضع بسیار منفی دارند و این ناشی از خود محوری و خود بزرگ بینی برخی از این کشورها و نگاه تحقیر آمیزشان به دیگران است.
اروپام 360 شماره 691 ساعت 22:50 تمام