۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4173449
۰ نفر
بازار انتشار اوراق بهادار ساماندهی می شود ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 سیاسی.مجلس.برنامه 5 تهران- نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند به منظور ساماندهی بازار متشکل اوراق بهادار کلیه اشخاصی که تاکنون اقدام به انتشار اوراق بهادار کرده اند مکلف به ثبت آن نزد سازمان بورس اوراق بهادار هستند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا نمایندگان در ادامه رسیدگی به جزییات لایحه برنامه پنچم توسعه به بررسی مبحث بازار سرمایه در این لایحه پرداختند و موادی را تصویب نهایی کردند.
بر اساس ماده 90 که به تصویب نمایندگان رسید به منظور ارتقاء جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد کشور و ساماندهی بازار متشکل اوراق بهادار اقدامات لازم انجام می شود و البته سایر تدابیر ساماندهی، مطابق ماده (4) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذرماه 1384 مجلس شورای اسلامی انجام می شود.
نمایندگان مقررکردند کلیه اشخاصی که تاکنون نسبت به انتشار اوراق بهادار اقدام کرده اند حداکثر ظرف شش ماه پس از ابلاغ این قانون مکلف هستند نسبت به ثبت آن نزد سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام کنند.
بر اساس مصوبه نمایندگان عدم ثبت موارد فوق، تخلف محسوب می شود و لیکن مانع از اجرا تکالیف قانونی برای ناشر اوراق بهادار نخواهد بود و ناشران اوراق بهادار ثبت شده نزد سازمان مذکور باید اطلاعات مالی خود را براساس ترتیبات مقرر در ماده (45) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران منتشر کنند.
همچنین نمایندگان تصویب کردند معاملات اوراق بهادار ثبت شده در سازمان فقط در بورس ها و بازارهای خارج از بورس دارای مجوز و با رعایت مقررات معاملاتی هریک از آنها حسب مورد امکان پذیر بوده و معامله اوراق بهادار مذکور بدون رعایت ترتیبات فوق فاقد اعتبار است.
با تصویب نمایندگان پس از معامله اوراق بهادار ثبت شده نزد سازمان که در یکی از بورس ها یا بازارهای خارج از بورس معامله شده اند و کالاهای معامله شده در بورسهای کالایی، عملیات تسویه وجوه و پایاپای (نقل و انتقال ) پس از معاملات در شرکت های سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می شود.
با مصوبه امروز نمایندگان مردم در خانه ملت سوابق معاملات اوراق بهادار و معامله کنندگان آنها باید به گونه ای ثبت و نگهداری می شود که قابلیت بازسازی معاملات را داشته باشند و دستورالعمل اجرایی این بند حداکثر تا دو ماه پس از ابلاغ قانون توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه و ابلاغ می شود.
همچنین در ماده 90 لایحه که به تصویب نمایندگان رسید آمده است: اعضای هیات مدیره و مدیرعامل تمامی اشخاص حقوقی که تحت یکی از عناوین نهادهای مالی موضوع قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و یا قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی و تسهیل اجرا سیاستهای اصل (44) قانون اساسی تاکنون تشکیل شده اند و نزد مرجع ثبت شرکتها در سراسر کشور به ثبت رسیده اند و نیز آن دسته از اشخاص حقوقی که موضوع فعالیت اصلی آنها نهاد مالی است موظف هستند نهاد مالی تحت مدیریت خود را نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت برسانند.
بر اساس مصوبه مجلس خودداری از ثبت نهاد مالی تخلف محسوب می شود و فعالیت مدیران آنها مشمول بند(1) ماد؟(49) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران است.
نمایندگان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را مکلف کردند نهادهای مالی را فقط با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت نموده و از ثبت نهادهای مالی بدون مجوز خودداری کند.
براین اساس هرگونه تغییر در اساسنامه و سرمای ؟ نهادهای مالی نیز منوط به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار طبق ضوابط مربوطه است. تایید صلاحیت حرفه ای مدیران نهادهای مالی براساس دستورالعملی است که به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار می رسد.
همچنین نمایندگان مصوب کردند کالاهایی که در بورسهای کالایی به عنوان بازار متشکل، سازمان یافته و تحت نظارت پذیرفته شده و مورد داد و ستد قرار می گیرد طبق قوانین و مقررات حاکم بر آن بورسها عرضه شده و مورد معامله قرار می گیرند و عرضه، معامله، تسویه و تحویل نهایی کالاهای مذکور مشمول قوانین و مقررات مربوط به بازارهای غیرمتشکل کالایی نیست.
با تصویب نمایندگان کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به عنوان مدیران نهادهای مالی، تشکلهای خودانتظام و ناشران اوراق بهادار (موضوع ماد؟-<13 قانون توسع ؟ ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای اجرا سیاستهای کلی اصل-<44 قانون اساسی ) انتخاب شده یا می شوند مکلف هستند مدارک هویت و کلیه اسناد و مدارک مربوط به سوابق شغلی و تحصیلی خود را جهت ثبت در پایگاه اطلاعاتی مدیران مربوطه به سازمان بورس و اوراق بهادار ارایه کنند.
بر اساس مصوبه مجلس سازمان بورس و اوراق بهادار موظف است مشخصات و سوابق تحصیلی و تجربی مدیران یاد شده را در پایگاه اطلاعاتی مذکور ثبت و عملکرد آنها را از حیث رعایت قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار و سوابق تخلفاتی و کیفری مربوط به آنها در طول مدیریت در نهادهای مالی و ناشران اوراق بهادار بر اساس ترتیبات اجرایی که به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار می رسد منتشر کند و انتشار اسامی مدیران به همراه سوابق آنان پس از تایید مرجع ذیصلاح امکان پذیر است.
همچنین نمایندگان در ادامه رسیدگی به جزییات این لایحه ماده 92 مکرر را بررسی و تصویب نهایی کردند.
با تصویب نمایندگان در اجرای ماده (34) قانون اجرا سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی آن دسته از دریافت کنندگان سهام عدالت که قبل از پایان دوره تقسیط خود و یا ازطریق شرکتهای سرمایه گذاری استانی، مابه التفاوت اقساط باقیمانده بهای سهام دریافتی خود را پرداخت کنند می توانند از تخفیف در بهای سهام برای دوره های باقیمانده برخوردار شوند.
بر این اساس دستورالعمل تخفیف و نحوه انتقال سهام بنا به پیشنهاد سازمان خصوصی سازی به تصویب هیات واگذاری می رسد.
همچنین نمایندگان مصوب کردند پرداخت هرگونه سود سهام یادشده تا سقف اقساط سررسید شده ممنوع است.
بر اساس مصوبه نمایندگان سازمان خصوصی سازی پس از تایید هیات واگذاری می تواند به میزان اقساط معوق و سررسید شده با رعایت دوره شش ماهه پس از مهلت مقرر قانونی و اعلام به شرکتهای سرمایه گذاری استانی، سهام وثیقه نزد خود را برای وصول اقساط معوق تملک کند.
ماده 92 مکرر با 126 رای موافق 2 رای مخالف 5 رای ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در جلسه به تصویب نمایندگان رسید.
سیام **2022** شماره 631 ساعت 18:35 تمام