۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4173399
۰ نفر
..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 سیاسی.عراق.رام الله.شهرک سازی تهران- سخنگوی رییس تشکیلات خودگردان فلسطین روز یکشنبه اعلام کرد، توقف شهرک سازی در سرزمین های اشغالی باید کامل و فراگیر باشد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از رام الله،نبیل ابوردینه سخنگوی محمود عباس خاطر نشان کرد: توقف شهرک سازی در سرزمین های اشغالی باید فراگیر و کامل باشد و منطقه بیت المقدس شرقی را نیز شامل شود.
ابوردینه خاطر نشان کرد: کمیته عرب ضمن تاکید بر از سرگیری مجدد مذاکرات صلح، اعلام کرده بود از مواضع محمود عباس مبنی بر توقف کامل تمام ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی حمایت می کند.
مذاکرات صلح میان تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل با حمایت کاخ سفید دوم سپتامبر (11 شهریورماه ) آغاز شد اما به دلیل پایان مهلت ده ماهه تعلیق موقت ساخت و سازها، گفتگوها با مشکل مواجه و بار دیگر متوقف شد.
شورای وزاری اسرائیل روز یکشنبه توقف ساخت و سازها در کرانه باختری به مدت سه ماه مورد ارزیابی قرار داد.
این اقدام شورای وزرای اسرائیل در ازای درخواست دولت آمریکا انجام شد چرا که کاخ سفید در ازای این درخواست، وعده داده است امنیت اسرائیل را تامین کند.
این در حالیست که مقامات اسرائیل تاکید کرده اند هرگونه توقف شهرک سازی، به هیچ عنوان شامل منطقه بیت المقدس شرقی نمی شود.
بیشتر ساکنان بیت المقدس شرقی را اعراب تشکیل می دهند و این منطقه سال 1967 ضمیمه خاک اسرائیل شد.
آمریکا به رژیم صهیونیستی پیشنهاد کرده است شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن به مدت 3 ماه متوقف شود.
بر پایه این گزارش، 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی طرح 5 ماده ای آمریکا را به کابینه خود ارائه کرد که شامل توقف موقت شهرک سازی به مدت سه ماه فقط در کرانه غربی است و شهرک سازی در بخش شرقی بیت المقدس را در بر نمی گیرد.
منابع دیپلماتیک فاش کردند: بسته مشوق های آمریکا به اسرائیل همچنین در بر گیرنده تضمین های امنیتی و تعهد آمریکا مبنی بر عدم تلاش برای تمدید مجدد توقف شهرک سازی است.
گفتنی است در پی از سرگیری مذاکرات سازش بین تشکیلات خودگردان فلسطینی و رژیم صهیونیستی تحت فشار آمریکا و با حمایت برخی دولت های سازشکار عربی، رژیم صهیونیستی از متوقف کردن شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطینی خودداری کرد که همین امر مذاکرات سازش را به شکست کشاند.
پیشتر نیز بسیاری از کارشناسان سیاسی پیش بینی کرده بودند این مذاکرات با شکست مواجه شود و از این روی به آن لقب کمپ دوید دوم داده بودند.
مترجمام 1078**9041** شماره 581 ساعت 18:07 تمام