۱۰ مهر ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 4145856
۰ نفر
برای اختصاص زمین به دفاتر مسافرتی کشور درجزیره قشم آمادگی داریم ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/10 فرهنگی.میراث فرهنگی.گردشگری.سایر تهران - مدیرعامل منطقه آزاد قشم از پیشنهاد ایجاد شعب خدمات مسافرتی سراسر کشور دراین منطقه خبرداد و گفت: سازمان منطقه آزاد قشم آمادگی دارد برای اختصاص زمین و ارایه تسهیلات به 2 هزار و500دفتر خدماتی سراسر کشور در جزیره قشم همکاری کند.
به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا،سیدرضا موسوی مدیرعامل منطقه آزاد قشم در نشستی با خبرنگاران در مرکز بین المللی رشد این منطقه با تشریح برنامه های توسعه ای صنعت گردشگری جزیره قشم گفت: از این پس دیگر برای ساخت مجتمع های تجاری مجوز صادر نخواهد شد و با توجه به کمبود هتل در جزیره تنها برای ساخت هتل ها و اقامتگاه ها مجوز ارایه می شود.
وی افزود: مجتمع های تجاری اداری همچون مجتمع های خلیج فارس و میلاد با مساحت 600 هزار مترمربع در قشم درحال ساخت است و برای تاسیس آنها 5 هزار و 162 میلیارد ریال برآورد هزینه شده است.
موسوی با بیان اینکه با توجه به زیرساخت های موجود شهری هم اکنون تعداد مجتمع های تجاری قشم به میزان کافی رسیده است گفت: برنامه ها و طرحهای توسعه گردشگری و تجاری جزیره قشم، بعنوان یکی از قطب های مهم در رونق صنعت گردشگری کشور هم اکنون بدست بخش های فعال در این حوزه طراحی شده و برخی از آنها تا مرحله انعقاد قرارداد و تفاهم نامه پیش رفته است.
وی افزود: برنامه های توسعه ای این جزیره سه ساله طراحی شده اند و امیدواریم بتوانیم با بهره گیری از فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر همت مضاعف و کار مضاعف، در پایان این مدت به تعهدات خود عمل و برنامه ها را به اجرا برسانیم.
سیدرضا موسوی اظهار داشت: یکی از عوامل توسعه ای در صنعت گردشگری ایجاد زیرساخت های لازم، تقویت امکانات موجود و حمایت از فعالان خصوصی این بخش است که در برنامه ریزی ها، این موارد به خوبی لحاظ شده است.
وی به برخی از برنامه ها اشاره کرد و گفت: ایجاد دفاتر خدمات مسافرتی، ساخت هتل، نماسازی شهرها، توسعه صنایع دستی، حفظ و نگهداری آثار تاریخی، توسعه راه سازی، ایجاد شهرک های صنعتی، بیمارستان، کتابخانه و توسعه فرودگاهی ازجمله موارد موثر در توسعه صنعت گردشگری و رونق اقتصادی این منطقه بشمار می رود.
*حمایت از صنایع دستی و مشارکت در مرمت و نگهداری آثار تاریخی قشم موسوی اظهار داشت: اشتغال زایی در زمینه صنایع دستی برای بانوان این جزیره، اهدای محصولات صنایع دستی به میهمانان قشم، صادرات این محصولات به کشورهای حوزه خلیج فارس، دعوت از استادان صنایع دستی برای آموزش رشته های صنایع دستی و ایجاد بازارچه های صنایع دستی ازجمله اقداماتی است که در حوزه توسعه و رونق صنایع دستی کشور مدنظر است.
وی در مورد حفاظت و مرمت آثار تاریخی نیزگفت: ایجاد ساخت و سازها بصورت طبقاتی در مناطقی مانند شهر لافت که دارای آثار تاریخی فراوانی است، ممنوع شده است.
موسوی ادامه داد: در مورد نگهداری و مرمت میراث تاریخی و فرهنگی قشم نیز برنامه ریزی هایی دردست طراحی است.
*مجتمع های درحال ساخت قشم مدیرعامل منطقه آزاد قشم به ساخت 5 هتل 4 و 5 ستاره در قشم اشاره کرد و اظهار داشت: در این باره به سرمایه گذاران برای ساخت هتل زمین با تسهیلات ویژه داده می شود به این صورت که 30 درصد مبلغ زمین از آنها در ابتدای کار اخذ و 60 درصد مابقی بصورت اقساط گرفته می شود.
وی افزود: بر اساس قراردادهای منعقد شده این هتل ها تا 2 سال دیگر به بهره برداری می رسند.
* توسعه فرودگاهی موسوی توسعه فرودگاه برای رقابت با بخش های دیگر را یکی دیگر از عوامل توسعه گردشگری و اقتصادی قشم برشمرد و گفت: در این زمینه فعالیت هایی انجام و سرمایه گذار آن مشخص شده است.
وی افزود: فرودگاه قشم تنها فرودگاه خصوصی کشور است که بصورت بین المللی اداره می شود اما زیرساخت های آن کامل نیست بنابراین با توجه به اهمیت توسعه فرودگاهی بعنوان یکی از زیرساخت های توسعه اقتصادی و گردشگری قشم، این موضوع با همکار بخش سرمایه گذار داخلی و خارجی در دست پیگیری است.
موسوی اظهار داشت: یک سرمایه گذار چینی و یک سرمایه گذار داخلی برای توسعه فرودگاه قشم با یکدیگر همکاری خواهند کرد و کار توسعه فرودگاه را تا 3 ماه دیگر آغاز خواهند کرد.
* افزایش تعداد پروازهای هوایی مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: از آنجایی که تعداد مسافران به قشم زیاد هستند و ازسوی دیگر توسعه خطوط هوایی می تواند در توسعه صنعت گردشگری و رونق اقتصادی منطقه موثر واقع شود، افزایش تعداد پروازها به این منطقه در دستورکار قرار گرفته است.
موسوی افزود: در این راستا از اولین روز آبان ماه پرواز هواپیمایی ماهان بصورت مستقیم از شهرهای تبریز، یزد، کرمان، اصفهان و اردبیل و بصورت 3 روز در هفته فعالیت خود را آغاز می کند.
وی ادامه داد: تبلیغات در این حوزه نیز آغاز شده است و مسافران می توانند از زمان اعلام شده بصورت مستمر از این پرواز استفاده کنند.
* نماسازی قشم موسوی در مورد نماسازی های متناسب با شرایط اقلیمی و توریستی قشم گفت: 15 میلیارد ریال برای زیباسازی میادین جزیره و نمای پاساژها و مراکز خرید این منطقه اختصاص یافته است تا با انجام آن گامی در جهت جذب گردشگران بیشتر برداشته شود.
* راه اندازی پلاژ شنا برای بانوان و آقایان در سواحل قشم مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: قشم 300 کیلومتر سواحل دریایی دارد اما متاسفانه تاکنون هیچ پلاژی برای شنا حتی برای آقایان در آن طراحی نشده است موسوی افزود: هم اکنون مکان یابی برای ساخت این پلاژها انجام شده است و با همکاری بخش خصوصی این اماکن بزودی راه اندازی خواهد شد.
وی به ساخت 2 مجموعه پارک آبی برای بانوان و آقایان اشاره کرد و گفت: این مجموعه ها هر کدام در مساحتی بالغ بر 10 هزار مترمربع تا پایان سال 1390 راه اندازی می شود و به بهره برداری خواهد رسید.
* ساخت بیمارستان 96 تخت خوابه موسوی به ساخت یک بیمارستان 96 تخت خوابه در قشم اشاره کرد و گفت: تا پایان سال جاری مراحل سفت کاری آن به پایان خواهد رسید و بخش های دیگر آن شامل نازک کاری که برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است در سال آتی صورت خواهد گرفت.
* ساخت بزرگترین کتابخانه جنوب کشور مدیرعامل منطقه آزاد قشم به ساخت کتابخانه ای در این جزیره اشاره کرد و گفت: این کتابخانه بزرگترین کتابخانه جنوب کشور خواهد بود که با نام خلیج فارس در قشم راه اندازی می شود.
* ساخت فاز 2 بزرگراه خلیج فارس وی همچنین به ساخت و اتمام فاز 2 بزرگراه خلیج فارس بخاطر حجم بالای تردد در روزهای نوروز و بهمن ماه اشاره کرد و گفت: برای رفاه بیشتر مسافران و گردشگران راه اندازی هرچه سریعتر این بزرگراه نیز مدنظر قرار دارد.
به گفته موسوی در روزهای نوروز سال گذشته جزیره قشم، 1 میلیون و 200 هزار گردشگر داشته است.
وی اظهار داشت: در طول روز از اسکله ذاکری، لافت و پل حدود 7 هزار نفر وارد جزیره قشم می شوند و برخی از این افراد حدود 2 شب در جزیره اقامت می کنند بنابراین طبق قوانین بین المللی جزو گردشگران محسوب می شوند.
* الحاق جزایر هنگام، لازک و هرمز به قشم مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: پیشنهاد شده است این جزایر به قشم ملحق شوند تا از قوانین مناطق آزاد استفاده کنند و در مجلس طرح حمایتی داشته باشند.
موسوی در مورد توسعه جزیره هنگام گفت: این جزیره جزو مناطق آزاد نیست و تا وقتی که جزو این مناطق قرار نگیرد، توسعه آن با محدودیت هایی مواجه خواهد بود.
وی افزود: با توجه به اینکه این جزیره ظرفیت پزشکی پایینی دارد، هم اکنون پزشکانی که بصورت رایگان مایل به خدمت رسانی هستند به این منطقه اعزام می شوند و محل اسکان آنها تامین شده است.
براساس این گزارش، قشم یکی از جزایر ایرانی خلیج فارس است که در استان هرمزگان قرار دارد.
مساحت این جزیره 1491 کیلومترمربع درحدود 2 برابر و نیم کشور بحرین است.
طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان قشم دارای 67 روستا و 3 شهر است و از بندرهای مهم صیادی و تجاری آن می توان به بندرهای بهمن، شهید ذاکری، سلخ، مسن، سوزا، کاوه، لافت، درگهان، باسعید، فجر، شرکت نفت، رمچاه، کندالو، طبل را هنگام می توان نام برد.
قشم را به دلیل داشتن جاذبه هایی همچون جنگل حرا (مانگرو)، غار نمکی، تنگه چاه کوه، دره ستاره ها، جزایر ناز، ساحل تخمک گذاری لاک پشت ها و ایستگاه دلفین ها مابین جزیره قشم و هنگام جزیره عجایب هفتگانه خلیج فارس می نامند.
1918 شماره 556 ساعت 17:46 تمام